Alex Csonka: Slovenky investujú do krásy veľa peňazí

Vlasy sú nielen korunou krásy, ale aj ukazovateľom zdravia. Vekom sa ich kvalita mení. Skúsený kaderník zlepší náladu a pomôže nadobudnúť stratené sebavedomie. Vieme však vlasy a pokožku hlavy správne ošetrovať? Opýtali sme sa za vás šikovného kaderníka, Alexa Csonku.

 

Kedy ste sa rozhodli, že budete dámsky kaderník? Koľko ste mali vtedy rokov?

Je to u nás rodinná tradícia. Moji predkovia boli kaderníci a holiči. Vyrastal som v takom prostredí, kde to bolo bežné. Strihať som sa naučil od otca. V podstate strihám od svojich 13 rokov.

Čo vás na tejto práci priťahovalo?

Tým, že mám rád výtvarníctvo, tak ma nesmierne priťahuje tvorivosť. Tvorivosť je to, čo ma nesmierne napĺňa v práci.

Na Slovensku sa podniká ťažko. Je kadernícka živnosť prvotne veľká investícia?

Na Slovensku sa vôbec nepodniká ťažko, ale každý by si mal nakladať toľko, koľko zvládne. Nie je to ani o investíciach, ale o tom, ako sa k tomu človek postaví. Najväčšie investície by si mali ľudia vkladať do vzdelávania. Mali by mať osobnú skromnosť a pokoru pred tým, čo robia, aj schopnosť učiť sa od každého a pri každej príležitosti.

Na webe o vás spokojné zákazníčky píšu ako o šikovnom a mierne extravagantnom kaderníkovi. Zvyknete radiť zákazníčkam, alebo rovno splníte ich želanie? Dajú si poradiť?

Každý človek, ktorý potrebuje poradiť, mal by sa obrátiť na odborníka. Odborník je na to, aby zákazníkovi, lepšie povedané obchodnému partnerovi, poskytol takú úroveň a kvalitu služieb, aby si zákazník nikdy nebol nútený vyberať strih a farbu. Keď kaderník nemá tieto schopnosti, zákazník sa stáva väčším odborníkom, ako je on. Zákazník by mal vedieť, čo nechce, a ostatný priestor má vyplniť kaderník – navrhnúť taký strih, účes, alebo ošetrenie, čo je maximálne vhodné pre klienta. Naši dlhoroční klienti už majú predstavu o tom, čo si môžu, a čo nemôžu dovoliť na svojej hlave, vlasoch. Stávajú sa priamo najlepšími odborníkmi pre vlastné potreby, lebo vedia, čo si kedy môžu aplikovať na vlasy.

 

 

V čom robia ženy najčastejšie chybu v starostlivosti o vlasy?

Najčastejšie robia chybu v nadmernej starostlivosti o vlasy, s nevhodným  výberom prípravkov. Je to aj kvôli slabej odbornej informovanosti, čo nie je ich nedostatok, ale náš – my tie výrobky predávame, a pracujeme s nimi. Máme tu  slabú, povrchnú, neodbornú osvetu.

Aký je optimálny interval medzi dvoma umytiami vlasov? Je škodlivé, umývať si vlasy denne?

Podľa potreby. Ideálne je, umývať si vlasy šampónom po treťom dni, ale kľudne to môže byť aj o 5 až 7 dní. Každodenné umývanie vlasov je škodlivé – pokiaľ klient/ka nepoužíva špeciálne šampóny, na každodenné umývanie, kde je napísané, že šampón sa môže používať každý deň. Inak stratí vlas a pokožka ochranný obal. Taká malá rada pre tých, ktorí si umývajú vlasy každý deň, lebo sa nachádzajú v prašnom prostredí: stačí si vlasy opláchnuť prúdom vody, vysušiť ich a upraviť, netreba vždy použiť šampón, lebo je to zbytočné zaťaženie vlasov a pokozky.

Čo si myslíte o farbení a zosvetľovaní vlasov počas tehotenstva?

Farbenie a odfarbenie nie je škodlivé – pokiaľ neobsahuje niektoré škodlivé chemické látky. Častokrát sa vraví, že bezamoniakové farby sú kvalitné a vhodné, ale vo väčšine prípadov, keď je napísané, že sú bezamoniakové, tak ich nahrádzajú oveľa agresívnejšími látkami. Z tohto dôvodu nie je dobré, riadiť sa len tým treba skontrolovať zloženie. Najlepšie sú tie farby a prípravky, na ktorých sa nachádza emblém zelenej planéty, alebo ktoré nie sú škodlivé pre životné prostredie. Najvhodnejšie pre tehotné ženy sú tónovače a prelivy.

Pomôže ženám, keď po pôrode budú užívať vitamíny, aby predišli vypadávaniu vlasov, či zmiernili obvyklé vypadávanie, spôsobené zmenou hormonálnej hladiny?

Áno, pomôže im to, a hlavne by mali dodržiavať zdravú životosprávu – dodržiavať pitný režim a prijímať pestrú stravu. Lebo keď si toto nedoprajú, tak si to odnesú vlasy, nechty a pokožka. Jesť všetko sezónne, čo sa dopestuje a dochová tam, kde žijú. Takisto špeciálne doplnky, ktoré sa volajú Materna, a ktoré sú vhodné aj v tehotenstve a počas kojenia. Mali by používať špeciálne prípravky, lebo tie vedia riešiť rovnováhu medzi pokožkou a vlasmi.

_________________________________________________________________

15- A 16-ROČNÉ DIEVČENCE BY SI VÔBEC NEMALI ODFARBOVAŤ VLASY, ICH VLAS JE PRÍLIŠ KREHKÝ.

_________________________________________________________________

Prečo po farbení vlasov žena už nikdy nemá po odrastení pôvodný odtieň (niekedy aj kvalitu), ale akúsi „tmavú“ farbu vyrastajúcich vlasov?

Každé farbenie by malo prebiehať postupne – najprv by sa mali používať slabšie prelivy, potom tónovače, a permanentné (stále) farby. Permanentné by sa mali používať pri šedivejúcich vlasoch, alebo pri zosvetľovani. Tmavšie odrasty sa tvoria vtedy, keď pokožka a vlas nie sú pripravené na farbenie. Je to príznak toho, že ženy si predčasne farbili vlasy. 15- a 16-ročné dievčence by si vôbec nemali odfarbovať vlasy, lebo ich vlas je príliš krehký, a nepripravený na farbenie.

Je známe, že rôzne lieky a chemikálie spôsobujú vypadávanie, až stratu vlasov. Existuje špeciálna starostlivosť o pokožku hlavy, ktorá po ukončení prinavráti ich opätovný rast?

V dnešnej dobe je celý rad možností – na prírodnej báze, ale už aj na vedeckej. Medzi najúčinnejšie patria nano-technologické, ktoré priamo opravujú zárodočné bunky vlasov.

Máte nejaký prírodný domáci recept na zábal, či tonikum?

Takým najjednoduchším zábalom na pokožku a vlasy je olivový alebo jojobový olej, prípadne olej z hroznových jadierok. Žĺtok + 2 polievkové lyžice oleja vyšľahať do majonézy, k tomu lyžička medu, citrónová šťava, a túto zmes  naniesť na vlasy. Nechať pôsobiť 30 min., a potom dôkladne umyť vlasy. Ďalšia možnosť: kyslá smotana + med + citrón + pár kvapiek Tea tree oleja. Zmiešať všetky suroviny a nanášať. Tonikum sa vytvorí macerovaním byliniek v liehu. Žihľavu, brezovú kôru, dubovú kôru, lopúch (alebo iné bylinky) zabalíme do plátna, zalejeme liehom, a na 2 – 3 týždne necháme vylúhovať v tmavej miestnosti. Získaný macerat sa precedí do flaše. Macerat sa môže používať priamo na pokožku: jemne sa vmasíruje. Dosiahneme tým prekrvenie pokožky, a keďže lieh sa zároveň vyparuje, ochladzuje to pokožku.

Ako sa chránite pred kožnými infekciami, ktoré k vám môže priniesť zákazník?

Ako sa chrániť pred infekciami? Poznať svojich klientov! Pokiaľ sa vyskytne problém, vedieť rozoznať, o čo ide, a konzultovať to s dermatológom. Dodržiavať dostatočnú hygienu a zabezpečiť bezpečnú prevádzku. Muži aj ženy by si pred každou návštevou kaderníctva mali aspoň 1x umyť vlasy. Často sa stretávame s tým, že ľudom chýbajú základné hygienické návyky.

__________________________________________________________________

ŽENY NA SLOVENSKU INVESTUJÚ DO VÝROBKOV NEPOROVNATEĽNE VIAC PEŇAZÍ, AKO V INÝCH KRAJINÁCH.

__________________________________________________________________

O Slovenkách sa hovorí, že patria medzi najlepšie oblečené Európanky. Platí rovnaké pozitívne hodnotenie aj o účesoch?

Slovensko patrí, čo sa týka oblečenia a účesov, do priemeru v Európe. Samozrejme, sú jednotlivé skupiny ľudí, kde sa kladie veľký dôraz na krásu a zdravie. Vo všeobecnosti: ženy na Slovensku sú veľmi zvedavé, a rady vyskúšajú to, čo je nové. Ženy na Slovensku investujú do výrobkov neporovnateľne viac peňazí, ako v iných krajinách. Účesy na Slovensku ničím nezaostávajú za svetovými trendmi. Skôr sa mi zdá, že sú aj nadčasové.

Sledujete svetové trendy?

Svetové trendy sa nesledujú, ale tvoria. Treba byť dostatočne vzdelaný, kreatívny a skúsený – nielen doma, ale aj vo svete.

Existuje medzi slovenskými kaderníkmi tvrdá konkurencia?

Konkurencia je stále dobrá. Konkurencia núti napredovať a byť vždy o krok vpred. Konkurencia však znamená aj dobrého kolegu/kolegyňu, s ktorým/ktorou si môžem vymeniť názory a skúsenosti. Konkurencia je motorom napredovania.

Máte plný diár? Prijmete nové zákazníčky?

Neriešime komerčné kaderníctvo, riešime len profesionálne záležitosti, keď je treba pomôcť. Klientov berieme len na odporúčanie, alebo pokiaľ majú závažný problém ohľadom pokožky alebo vlasov. Nie sme tu pre každého, ale pre tých, čo nás skutočne potrebujú. Chodia k nám klienti, ktorí majú zdravotné problémy (napr. onkologické), lupiny, šupiny, vypadávanie vlasov, alopécie, prípadne chemické poškodenie pokožky a vlasov, spôsobené zlými chemickými prípravkami. Navrhujeme individuálne účesy a farby – pre ľudí, ktorí potrebujú zmenu. Denne prijímame 5 – 6 zákazníkov, s tým, že máme vytvorenú rezervu aj pre náhle, závažné prípady. Informácie poskytujeme na tel. č. 0903/453 665.

Pridaj komentár