Lýdia Eckhardt: Celý život je o pocite

Keď 2. mája 1991 založila salón, vôbec netušila, do čoho vhupla. Obdobie formovania nových spoločensko – ekonomických vzťahov si vyžadovalo veľký kus odvahy, začať podnikať. Ani spoločnosť nebola pripravená prijať podnikateľskú obec pozitívne. Socializmus bol minulosťou, a ,,kapitalizmus“ ešte nie udomácnený. Dnes vie, že pre ňu najväčšou devízou bola nevedomosť. Nočné mory, odkiaľ vziať na výplaty, nepoznané odvody, preplatenie dovoleniek či sviatkov zamestnancom, ju prenasledovali dlho. Vie, že podobné pocity sprevádzali mnohých podnikateľov, ktorí sa rozhodli podnikať v oblasti výroby, či služieb. Rozprávame sa s módnou návrhárkou, Lýdiou Eckhardt.

 

V rozprávke mala prísť dievčina ani nahá, ani odetá… Dá sa aj také niečo ušiť?

Určite je v tom veľký kus symboliky. Pre mňa mierne zahalenie je viac zaujímavé, ako totálne odhalenie. Je tam väčšia možnosť  predstavivosti. Obsahuje záhadnosť, a tým aj človek viac dokáže pritiahnuť.

K odevom pribudli neskôr okuliare. Čo viete o optike, diagnostike zraku?

Okuliare pribudli skôr ako módny doplnok a možnosť, poskytnúť  zákazníčkam nový sortiment. Aj keď som dcéra lekára, od narodenia som vedela, že chcem robiť všetko iné, len nie lekárku. Čiže, moje vedomosti sú v tejto oblasti fakt nepostačujúce. Zatiaľ ešte nepotrebujem posilniť môj zrak okuliarmi, ale keď to príde, určite vyhľadám odborníka. Myslím si, že v dnešnej dobe je tento odbor veľmi ďaleko.

Individuálny prístup a jedinečný model na mieru. Je toto vaša filozofia?

Obchody sú plné módneho tovaru. Ak chcem uspieť, je to jediná cesta. Snažím sa, aby zákazník odišiel zo salónu nielen s novým modelom, ale aj s pocitom vnútornej povznesenosti.

 

 

Lekárnička Lýdie Eckhardt. Máte v nej aj niečo navyše, keby niečo?

Lekárničku v aute, ale aj v práci, či doma, mám v štandardnej výbave. Nepoužívam žiadne lieky, ani ma nemoria žiadne vážne choroby. Snažím sa žiť zdravo, a viac sa venujem prevencii, ako je športovanie a správny pitný režim.

Biele plášte v zdravotníctve. Viete si predstaviť kreatívnejšiu kolekciu?

Neuvažovala som o tom, ale biele plášte vzbudzujú u mňa rešpekt a dôveru. Pôsobia na mňa čisto, a výrazne odlišujú zdravotnícky personál. Myslím si, že všetko je v ľuďoch, a na mňa určite viac zapôsobí lekár, ktorý ma k pacientom ľudský prístup, ako kreatívne oblečenie.

Systém zdravotníctva. Čo je pre vás prijateľné, a čo vám nesedí?

Na Slovensku je veľmi populárne stále sa sťažovať a neustále šomrať. Precestovala som kus sveta, a videla mnoho krajín, ktoré sú na tom o mnoho horšie, ako sme my. Neviem, či viete, ako funguje zdravotníctvo v Amerike. Ja som bola šokovaná… Ako som povedala – všetko je v ľuďoch. Samotný prístup je veľmi dôležitý, či už ide o lekára, alebo o pacienta. Nie som kompetentná niečo hodnotiť či kritizovať, lebo v tomto sektore nepracujem. Ale, trochu na odľahčenie, niekto, kto chcel byť vtipný, povedal: ,,lepšie je byť zdravý a bohatý, ako chorý a chudobný“.

 

 

Prehliadky a charita. Nakoľko sa angažujete pre slovenských pacientov?

V rámci každej prehliadky sa snažím prezentovať mladých umelcov či podnikateľov, ale aj pomôcť, kde sa dá. Veľmi silná bola pre mňa spolupráca s detskou onkológiou v Košiciach. Pripravili sme prehliadku pre mladé vyliečené onkologické pacientky, s ktorými som strávila celý prípravný deň, spojený s prehliadkou. Záver bol očarujúci, a nielen pre mladé dievčatá, ktoré sa cítili ako princezné vo večerných róbach, ale aj pre mňa… Uvedomenie si, aké krehké je zdravie. Tieto krásne dievčatá, plné šťastia, prešli niečím veľmi smutným, a ja im držím palce, aby ten boj vyhrali.

Plastické operácie ľudí v šoubiznise. Stretávate sa s nimi tvárou v tvár?

Tak táto otázka ma trochu pobavila. Celý náš život je o pocite. Pokiaľ sme spokojní sami so sebou, túto energiu vyžarujeme aj na okolie. Pokiaľ nám niečo prekáža, a dá sa to odstrániť, tak nevidím v tom nič zlé. Je to každého osobná vec, a pokiaľ mu to pomôže, tak nech to rieši. Samozrejme, horší je prípad, keď tomu prepadne, a potom sa stáva výsmechom okolia.

Projekt Šanca mladým a slovenským v závere roka 2013. Predstavíte ho pre nás?

Mladí sú naša budúcnosť. Veľmi intenzívne vnímam, aké to majú dnes ťažké. Vybrala som si mladých slovenských podnikateľov, ktorí vyrábajú a produkujú slovenské výrobky – či už ako pestovatelia, ale aj producenti a výrobcovia slovenských produktov. Som šťastná, že slovenský  konzument už začína vnímať rozdiel medzi kvalitou a kvantitou, a tiež pozitívnejšie začína vnímať slovenských podnikateľov. Veď tým podporuje aj rast našej ekonomiky. Bol to veľký prínos aj pre mňa, lebo som spoznala veľa mladých pracovitých ľudí, ktorí majú v sebe nadšenie a čistotu ducha. Tlieskam týmto mladým ľuďom, a budem im držať palce, aby vydržali a dokázali sa presadiť  v našom ,,nečitateľne“ zaplavenom trhu.

Kariéra a zdravie. Odkiaľ pokiaľ je to v súlade, a kedy má človek pribrzdiť?

Je veľmi dôležité, aby človek robil prácu, ktorá ho napĺňa a posúva dopredu. Myslím si, že každému dáva telo rôzne signály, aby pribrzdil. Je len otázka, či ho dokážeme včas počúvať, aby nebolo neskoro. Veľakrát až strata blízkych ľudí nás pribrzdí, a prinúti zamyslieť  sa, aký je náš život krehký a krátky. Preto sú pre mňa, okrem zdravia, najdôležitejšie dobré vzťahy, a investícia do nich.

 

Fotografie: online archív Lýdie Eckhardt

Pridaj komentár