Siahnite po liečivých čajoch z byliniek

Bylinky a bylinné čaje sa používajú od nepamäti. Ich obľuba stále rastie. Najčastejšie po nich siahame, keď riešime nejaký zdravotný problém, a nechceme hneď brať lieky. Je ale dobré vedieť, na čo ktorá bylinka slúži.

Čaje na všetko

Často  odchádzame od lekára nielen s receptom na liek, ale aj s odporúčaním, ktorým čajom by sme mohli náš stav zlepšiť. Špeciálne čaje sú pre deti, mužov, ženy alebo dojčiace matky, a nájdete aj čaje na chudnutie.

Väčšina z nás siaha po bylinkových čajoch vtedy, keď sa ozýva chrípka a prechladnutie. Existujú však čaje na zlepšenie spánku, na tráviace ťažkosti, prečisťovanie močových ciest, zlepšenie činnosti žlčníka a pečene, kŕčové žily, krvný tlak, či na „mužské“ a „ženské“ problémy.

Neodborný zber byliniek a jeho riziká

Ak sa rozhodnete bylinky zbierať sami, dbajte o to, aby ste tak nerobili v znečistenom prostredí. Zistite si tiež, či ste sa nerozhodli zbierať chránenú rastlinu. Prečítajte si o rastlinách, lebo nie všetky ich časti sú vždy vhodné na použitie – napríklad kvety bazy čiernej sú liečivé, ale jej kôra a listy sú veľmi jedovaté.

Predaj bylinných čajov

Čaje sa predávajú buď jednodruhové, alebo viacdruhové. Veľkou výhodou je, že sa dajú kúpiť aj zmesi, ktoré sú už priamo vytvorené na určitý problém. Čaje sa predávajú v jednotlivých vreckách, alebo ako sypané. Ak nie ste zdatní bylinkári, radšej si zájdite do najbližšej lekárne alebo centra zdravej výživy.

O čistote liečivých čajoch

Bylinné čaje sú väčšinou zmesou bylín a kvetov. Výrobcovia bylinných čajov dávajú pozor na to, aby proces spracovania podliehal prísnej kontrole – používajú len sušené bylinky, ktoré spracujú bez chemických a konzervačných látok, farbív a aróm. Aj preto sa nám často zdá, že tieto čaje nemajú práve príjemnú chuť. No o to viac sú pre naše telo užitočné.

Ktorú bylinku zvoliť?

Na určité druhy chorôb sa používajú rôzne bylinky. Väčšina z nich má širšie využitie – sú vhodné na rôzne zdravotné problémy. Pre lepšiu orientáciu medzi bylinkovými čajmi nám poslúži tento zoznam:

  • spánok, nervy – medovka, ľubovník, chmeľ obyčajný, ginko dvojlaločné, valeriána, levanduľa,
  • trávenie – harmanček, fenikel, materina dúška, mäta, medovka, nechtík, rebríček, repík, rasca, kôpor, saturejka, zemežlč,
  • žlčník – šalvia, mäta, pestrec,
  • pečeň – pestrec,
  • chrípka a prechladnutie – baza čierna, skorocel kopijovitý, lipa,
  • zápaly dutiny ústnej (skôr vo forme kloktadla) – šalvia, harmanček, repík, aníz vonný, divozel, hluchavka biela, sladké drievko, podbeľ, tymián, fialka trojfarebná, ibiš, slez, yzop, ďumbier,
  • močové cesty – breza, ihlica tŕnitá, alchemilka, praslička, ríbezľa čierna, stavikrv vtáčí, vrbovka, zlatobyľ,
  • kŕčové žily – dub, praslička,
  • hojenie – rumanček, nechtík, rebríček, repík, ľubovník, vres obyčajný,
  • krvný tlak – hloh, cesnak, imelo,
  • zápcha – listy senny, jarabina vtáčia,
  • hnačka – repík, žeriav obyčajný,
  • prostata – vrbovka,
  • reumatizmusbreza, vŕba,
  • bolestivá menštruácia – alchemilka, medovka.

Medzi bylinné čaje radíme aj rooibos. Tento nápoj je tvorený zmesou jemných lístkov rooibos v tvare ihličia a aromatických rastlín, ktoré mu prepožičiavajú zvláštnu, „drevenú“ chuť. Čaj je tmavo-červený a ľahko sladkastý. Obsahuje antioxidanty a minimum kofeínu.

Výber čaju

Orientujte sa podľa názvu čaju. Spravidla obsahuje označenie časti tela alebo choroby, alebo hovorí o konkrétnej bylinke. Zaujímajte sa o všetky podrobnosti – na čo sa čaj používa, z čoho sa skladá a pod.

Niekedy sa môže stať, že sa daná bylinka nebude znášať s liekmi, ktoré práve užívate. Preto sa vždy riaďte popisom použitia od výrobcu.

Dodržujte aj dávkovanie. Prehnaným pitím čaju a kombinovaním rôznych bylín by ste si mohli viac uškodiť. Ak ste si nie istí, či robíte všetko správne, spýtajte sa v lekárni, alebo svojho lekára.

Príprava a užívanie čajov

Dôležitá je aj správna príprava čaju. Mali by sme dodržať správnu teplotu vody, čas lúhovateľnosti, ale aj maximálne množstvo vypitého čaju počas dňa. Mnohé čaje sa užívajú dlhodobo, formou kúry. To znamená – len dovtedy, kým sa neuzdravíme.

Čaje sa najčastejšie tvoria tak, že sa dané množstvo čerstvých alebo sušených bylín zaleje vriacou vodou, a nechá vylúhovať. Na samotné pitie využívame tzv. výluh, teda tekutinu bez kúskov bylín.

Ďalšou možnosťou je odvar: do studenej vody sa vhodia bylinky, povaria sa, a potom scedia. Niektoré byliny sa zasa nechávajú určitú dobu v studenej vode, a varia sa až potom.

Ak budete bylinné čaje používať správne, budú vám dobre slúžiť.

Nech vám vybraný čaj chutí, a hlavne – pomáha!

Zdroj: www.mojalekaren.sk,

redakčne upravené: Ján Mútala

Pridaj komentár