Jem iné inšpiruje ľudí ku kreativite v kuchyni. Fejsbuková stránka vznikla ako profil bez veľkej ambície. „Vychádzala som z vlastných skúseností a zdravotných problémov, ktorými som si prešla, a chcela tieto informácie podať ďalej svojim priateľom a kamarátom. Vytvorenie stránky na FB – Jemine – bola najjednoduchšia cesta efektívneho a rýchleho sprostredkovania informácie“, povedala nám v úvode rozhovoru zakladateľka fb stránky Janica Lacová. Prečítajte si o zdravých potravinách, predaji z dvora a o receptoch na mieru.
Ponúkate informácie o zdravom jedle. Sú určené aj slovenským pacientom?
Nekategorizovala by som, či sú informácie pre pacientov, alebo zdravých. Pacienti ich potrebujú ako soľ, zdraví by ich mali brať vážne, pokiaľ nechcú byť pacientmi. Momentálne, v 21. storočí zabúdame na to, že hlavne strava lieči. Je mi úprimne veľmi smutno, keď vidím, aká je ponuka bufetov v nemocničných a zdravotníckych zariadeniach „podvýživená“.
Nájdeme u vás odkazy na alternatívne stravovanie a tipy na bio potraviny?
Určite áno. Snažím sa komunite sprostredkovať informácie, ktoré nie sú bežne dostupné. Spolu s Bratislavským regálom vyhľadávame miesta a potraviny, ktoré stoja za zmienku – snažíme sa inšpirovať ľudí, ako a prečo variť, a ako je dôležité vedieť o pôvode a zložení potravín. Čo sa týka bio potravín, skôr uprednostňujeme potraviny z ekologického hospodárstva a „predaj z dvora“ ako oficiálnu „nálepku“.
Slováci majú rôzne jedálničky. Je u vás mäso tabu?
Nepracujem v bani, takže moje telo si mäso veľmi nevyžaduje. Nie som vegetariánka, kuracie mäso inak ako „od susedov“ nekonzumujem, bravčové mi nechutí, a občas mám chuť na hovädzie, morčacie či divinu. Ryby jem pravidelne, ale nie často.
Jem iné v spolupráci s Bratislavským regálom pripravuje recepty na mieru. Uvediete nám jeden z osvedčených jesenných receptov?
Pečená červená repa s rozmarínom, cesnakom a kozím syrom, alebo tradičná tekvicová polievka so zázvorom. Nič prevratné, ale sezónne. Na mieru znamená, že pokiaľ majú klienti nejaké zdravotné problémy či obmedzenia potravín, snažíme sa im prispôsobovať zloženie receptov.
Jemine v spojení so slovenskou kuchyňou. Máte k sebe blízko?
Skôr ďaleko (úsmev). Nehovorím, že slovenská kuchyňa je nezdravá – len nie je súčasná. Už nepracujeme na poli, ako naši predkovia, a nepotrebujeme konzumovať každý deň mäso a jedlá, ktoré zasýtia, lebo to nestihneme spáliť. Mám rada bryndzové halušky či strapačky s kapustou, jem ich ale maximálne 1-2x mesačne.
Otázka z vašej praxe. Stretávate sa na workshopoch varenia s tým, že ľudia si vedia doma zdravo, kvalitne a chutne navariť?
Počas prednášok vo firmách som bola príjemne prekvapená prístupom účastníkov. Zvlášť muži ma prekvapili – poznali rôzne druhy obilnín, vedeli, ako ich pripraviť, kde ich nakúpiť, a aktívne sa zaujímali o to, čo jedia. Samozrejme, je to rôznorodé, ale v mojom blízkom okolí sú ľudia, ktorým na tom, čo jedia, naozaj záleží.
V médiách sa skloňuje nezdravé stravovanie detí a mamičiek. Venujete sa aj tejto téme?
Túto tému riešime aktívne v rámci našich Food Revolution aktivít a úloh, ktoré od Jamieho Olivera každý mesiac dostávame. Je to medzinárodný problém. Ďalším problémom je fakt, že rodičia hovoria o tom, že školy nezdravo varia, a školy argumentujú tým, že keď varia aj zdravšie, deti to odmietajú jesť, lebo majú zlé návyky z rodiny. Je to zacyklený kruh – zmeny v stravovaní sa však musia začať v kruhu rodiny, ak sa chceme niekam pohnúť.
Pre tých, ktorí vás zatiaľ nepoznajú… Môžu vám ľudia posielať príspevky na uverejnenie?
Pravidelne komunikujem s verejnosťou, a riešim otázky a požiadavky, prípadne zverejňujem zaujímavé nápady od neznámych ľudí.
Získali ste status ambasádora a oficiálneho zástupcu svetovej komunity stravovacej revolúcie Food Revolution Foundation Jamieho Olivera. Ste poctení?
Ako inak (úsmev). Som veľmi vďačná. Ambasádorstvo však môže získať každý, kto dostatočne preukáže zaujímavý projekt, ktorý má prínos pre spoločnosť. Podať projekt a získať status však nie je všetko. Na jeho udržanie je potrebné pravidelné aktívne zapájanie sa do medzinárodných aktivít a reportovanie zmien v rámci krajiny či mesta.
Letné festivaly a vaša účasť… Zhodnotíte pre nás?
Toto leto sa nám podarili zmeny na dvoch najväčších hudobných festivaloch – Pohoda a Grape. Na festivale Pohoda sme vytvorili, spolu s Bratislavským regálom, zónu „Pohoda na Regáli“, a na festivale Grape zase „Jem iné na Grape“. Ponúkli sme návštevníkom aj niečo iné, ako štandardné hot-dogy, langoše a cigánske. Mali sme v ponuke bezlepkové, vegetariánske aj bezlaktózove jedlá, a všeobecne zdravšie jedlá, ktoré na festivaloch stále chýbajú.
Jemine a osobnosti zo šoubiznisu? Viete o sebe?
Áno, vieme. Mám pár kamarátov z oblasti šoubiznisu, a bola som príjemne prekvapená tým, ako mi fandia. Zvlášť je to príjemné vtedy, keď niektorú osobu vnímate ako osobnosť vy, a zistíte, že je to vzájomné.