Tatranská Lomnica, 23. septembra – V rámci podpory povedomia o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc sa lekári – pneumológovia pokúsili o slovenský rekord v počte ľudí nafukujúcich jeden balón, a zapísali sa tak do oficiálnej Knihy slovenských rekordov. Balón mal priemer 1,8 metra a viedlo do neho 20 trubičiek s vymeniteľnými náustkami. Do fúkania sa zapojilo 63 lekárov, a na jeden nádych každý lekár fúkol do balóna 3 litre vzduchu. Celkový objem vzduchu v balóne bol po poslednom fúknutí približne 1500 litrov. Svedkom rekordu bola počas víkendu Tatranská Lomnica, kde sa pokus uskutočnil.
Čo je CHOCHP?
Najčastejším symptómom, ktorý upozorňuje na prítomnosť chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP), je chronický kašeľ, často spojený s tvorbou hlienov. K nemu sa pridružuje zvýšená únava, znížená tolerancia záťaže a dýchavica (napr. pri chôdzi do schodov). Je chybou pripisovať zhoršené dýchanie vyššiemu veku. Už prvé symptómy, predovšetkým ranný „fajčiarsky“ kašeľ nemožno podceniť. Každého by mali priviesť k lekárovi.
„Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) postihuje CHOCHP až 210 miliónov ľudí po celom svete, a predpokladá sa, že už v roku 2020 bude treťou najčastejšou príčinou smrti. Preto je dôležité, aby príznaky tejto choroby ľudia nepodceňovali. Platí, že čím skôr sa začnú liečiť, tým je väčšia šanca na uzdravenie,“ povedal Doc. MUDr. Ivan Majer, CSc., predseda výboru Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti.
Chronická obštrukčná choroba pľúc je ochorenie charakterizované zhoršením prúdenia vzduchu dýchacími cestami. Príčinou ochorenia je dlhodobá inhalácia cudzorodých častíc alebo plynov, najčastejšie cigaretového dymu. Dýchacie cesty reagujú na takýto dlhotrvajúci nepriaznivý vplyv chronickým zápalom, ktorý vedie k ich deformácii a zúženiu (obštrukcii). Zúženie dýchacích ciest je nevratné, a pomaly sa zhoršuje. Okrem toho sa v dôsledku zápalu narúša štruktúra okolitých pľúcnych mechúrikov, ktoré potom v nedostatočnej miere okysličujú krv. Výsledkom je prehlbujúci sa pocit nedostatku vzduchu, často sprevádzaný kašľom, čo je dôsledok nadmernej tvorby hlienu. V poslednej fáze ochorenia sú pacienti odkázaní na kyslíkový prístroj, a zomierajú na udusenie.
Zápis do Knihy slovenských rekordov sa uskutočnil v rámci Jesenných respirologických dní, ktorých odborných garantom je Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť (SPFS).