Elektrosenzitívni ľudia v tom majú jasno – bezdrôtové technológie nám škodia.
Ich kritici si myslia, že elektrosenzitivita je výmysel, a mobily, wi-fi siete a bluetoothové pripojenia sú bezpečné.
Špeciálne fólie na okná, metalické siete (pripomínajúce moskytiéry okolo postele), nalepovacie čipy na mobily, prívesky na tašky – to je iba časť ochranných pomôcok, ktoré nás majú chrániť pred škodlivým účinkom žiarenia, ktoré je potrebné na mobilné či internetové pripojenie.
Dokážu nás dokonca ochrániť aj pred nebezpečným žiarením televízneho a rádiového signálu, pred vyžarovaním z monitorov a obrazoviek, či fluorescenčnými žiarivkami.
Alebo nie?
Vo Veľkej Británii existuje spolok ElectroSensitivity UK, ktorý spája ľudí trpiacich rovnakým problémom – zvýšenou citlivosťou na elektromagnetické žiarenie. Ich prekvapivo živý webový portál sa hmýri informáciami o rôznych príznakoch postihnutia, petíciami (väčšinou za zrušenie wi-fi zón v konkrétnych obciach alebo celých mestách), odkazmi na rôzne výskumy a vedecké štúdie, ktoré sa zaoberajú vplyvom elektromagnetického žiarenia na zdravie.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa k tejto otázke vyjadrila pomerne opatrne, no rádiofrekvenčné žiarenie mobilov zaradila do skupiny 2B (možné karcinogény; celkovo existujú 4 skupiny: jednotka znamená zaručene karcinogénne látky, štvorka bezpečné látky.)
Z toho by sme mohli usudzovať, že pri bežnom používaní mobilov (a životnom štýle, ktorý nepozostáva z celodenného vysedávania pri notebooku, so zapnutým bezdrôtovým pripojením na internet), rádiofrekvenčné žiarenie výrazne neohrozuje naše zdravie.
Ako pristupujú k používaniu mobilov naši odborníci?
Napríklad, vedec v oblasti experimentálnej onkológie, RNDr. Igor Belyaev, ktorý pôsobí v Slovenskej akadémii vied, mi povedal, že mobil využíva minimálne. Niekedy ho nezdvihne celé dni.
Belyaev zastupoval Slovensko v 31-člennej komisii WHO, ktorá posudzovala vplyv používania mobilných telefónov na zdravie. (Začlenenie mobilného žiarenia medzi možné karcinogény je teda aj jeho zásluha.) Špecialista ma upozornil, že ak hovoríme o možných škodlivých účinkoch, nemali by sme sa zameriavať len na riziko rakoviny v mozgu.
Napríklad, škandinávski vedci skúmajú aj možnosť, že rádiofrekvenčné žiarenie môže vplývať aj na výskyt ochorení, ktoré by sme si s používaním moderných technológií ani nespojili – hormonálna nerovnováha, poruchy imunity, srdcovo-cievne choroby, demencie.
Na druhej strane, ruskí vedci už roky využívajú liečivé aspekty rádiofrekvenčného žiarenia. Škodlivý, alebo naopak, liečivý účinok totiž závisí od frekvencie, intenzity a modulácie rádiofrekvenčných vĺn.
Ak vám teda moderné technológie robia vrásky, no nedospeli ste do štádia, že sa pred nimi budete chrániť hliníkovým oblekom a cedidlom na hlave, môžete urobiť pár opatrení, ako znížiť riziko negatívneho účinku (kým sa vedci dohodnú, ako to naozaj je):
- Mobil používajte maximálne 20 minút denne.
- Netelefonujte dlhšie ako 5 minút (v rámci jedného hovoru), ideálne je, keď hovor ukončíte do minúty.
- Na dlhšie hovory používajte handsfree súpravu so slúchadielkami (s káblikmi).
- Nepoužívajte bezdrôtové bluetoothové slúchadlá (jeden zdroj ožarovania stačí, nepridávajte si zbytočne ďalší).
- Pri telefonovaní držte mobil aspoň centimeter od hlavy. Ak je hovor dôverný, a nechcete, aby ho počul niekto iný, radšej ho odložte na vhodnejšiu chvíľu.
- Ak bývate v blízkosti žiariča, informujte sa u renomovaných výrobcov o dostupnosti ochranných fólií na sklá.
- Vyhľadajte si informácie o nalepovacích čipoch na mobil, ktoré rozkladajú gradienty nízkofrekvenčného magnetického poľa, ktoré vzniká počas telefonovania. Možno práve toto bude riešenie, ktoré vám bude vyhovovať.
Video o tom, ako môžeme znížiť magnetické pole v spálni:
Ilustračné fotografie
Tento článok vyšiel v minuloročnom Neuro magazíne číslo 3. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.