Opozičnému poslancovi Viliamovi Novotnému (SDKÚ-DS) sa dnes nepodarilo presadiť poslanecký prieskum na ministerstvách zdravotníctva a financií v súvislosti s prehranou arbitrážou s Union zdravotnou poisťovňou. Poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo jeho návrh na prieskum nepodporili. SLOVENSKÝ PACIENT pre vás zachytil priebeh zasadnutia.
Zákonodarcovia sa na výbore venovali aj novele zákona o zdravotnom poistení, ktorú plénu odporučili schváliť. Odporučili schváliť tiež rozsiahly pozmeňujúci návrh od poslanca Jozefa Ježíka (Smer-SD). Väčšinou má ísť o legislatívno-technické úpravy, návrh však napriek tomu kritizovali viacerí opoziční poslanci.
Poslanec Ivan Uhliarik (KDH) sa k novele vyjadril v zmysle, že poslanci dostali na stôl sedemdesiatstranový pozmeňovací návrh asi desať minút pred hlasovaním. Boli tam také zásadné veci, ako napríklad, kto uhradí lekárovi zdravotnú starostlivosť, ktorú poskytne „cezhraničnému pacientovi“. „Ja som túto otázku dal, a nevedeli mi na to z ministerstva odpovedať. Každý zákon má byť urobený kvalitne, aby nespôsoboval problémy občanom,“ dodal.
Na zdravotnícky výbor prišli v závere zasadnutia na pracovné stretnutie zástupcovia Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL). S poslancami rokovali o vstupe nových liekov a indikácií a orphan liekoch.
Asociácia vníma vstup nových liekov na trh ako obmedzený a zdĺhavý. Slovenská legislatíva podľa ADL nepozná tzv. orphan lieky, ktoré slúžia na liečbu zriedkavých ochorení. Navrhujú zosúladiť definíciu podľa EÚ, rozhodujúci je štatút lieku v EMA, prevalencia EMA: 1:2000 (50:100 000).
Znamená to, že za zriedkavú chorobu sa v rámci EÚ považuje taká choroba, ktorá sa vyskytuje u menej než 5 osôb spomedzi 10 000, teda 1 pacient na 2000 a viac osôb. Odhaduje sa, že celkovo postihuje 6 – 8 % populácie v rozvinutých krajinách, čo v rozsahu krajín Európskej Únie znamená postihnutie 27 – 36 miliónov ľudí.
Jaroslav Vasiľ, člen Predsedníctva sekcie výrobcov ADL k tomu, čo na stretnutí odznelo, uviedol: „Je to tu ako v Kocúrkove, nevieme sa dohodnúť. Existuje niekde asi spred 6 rokov podpísané memorandum v rámci únie k zriedkavým chorobám. Vstup orphanu a jeho výskum stojí veľa penazí. Základná chyba je, že z malicherných dôvodov sa k lieku nedostanete. Nemáme kostru, základnú, nemennú, a tie podmienky, to sú svaly. Slovenským pacientom pomôže, ak tu bude systém.“
Návrh Národnej stratégie zriedkavých chorôb SR bol vypracovaný minulý rok pracovnou skupinou MZ SR pre zriedkavé choroby, ako podkladový dokument pre podrobnú analýzu súčasného stavu poskytovania zdravotnej starostlivosti o pacientov, a pre prípravu Národného plánu zriedkavých chorôb SR.
Plán má byť prijatý na úrovni vlády SR do konca roka 2013. Zabezpečenie dostupnosti liekov na zriedkavé ochorenia v jednotlivých členských štátoch EÚ je v kompetencii samotných členských štátov. V SR sú lieky dostupné na trhu až po kategorizácii, prípadne existujú možnosti individuálneho dovozu.
Ilustračná fotografia