Košice 14. mája (TASR) – Košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) úspešne zaviedla do praxe novú, život zachraňujúcu metódu odstraňovania krvných zrazenín z mozgových ciev. V súčasnosti túto liečbu cievnej mozgovej príhody vykonáva ako jediná na Slovensku.
Takzvanú intrakraniálnu trombobektómiu zaviedli Klinika rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód v spolupráci s Neurologickou klinikou. Primárka Neurologickej kliniky Edita Kahancová dnes uviedla, že na pracovisko prichádza s problémom cievnej mozgovej príhody približne 22,5 percenta všetkých pacientov. „Žiaľ, väčšina ich prichádza do nemocnice neskoro, v čase, keď sa už nedá zabrániť trvalému poškodeniu mozgu a trvalým následkom,“ konštatovala.
Novú metódu liečby cievnej mozgovej príhody vykonáva intervenčný radiológ Piotr Pedowski. „Endovaskulárna liečba cievnej mozgovej príhody je miniinvazívny zákrok, pri ktorom sa mechanicky odstráni krvná zrazenina priamo z mozgovej cievy, a tým dôjde k okamžitému prekrveniu postihnutej časti mozgového tkaniva,“ uviedol. Táto metóda predstavuje podľa neho výrazný posun v možnosti liečby akútnej cievnej mozgovej príhody. Predlžuje „časové okno“ na liečbu pacientov na šesť až osem hodín a v niektorých prípadoch až do 24 hodín od vzniku prvých príznakov.
Samotný prístup k uzavretej mozgovej cieve sa realizuje punkciou stehennej tepny v slabine veľmi tenkou ihlou. „Odtiaľ, cez tepnu, sa zavedie špeciálny mikrokatéter až do hlavy pacienta a priamo do postihnutej cievy, presne k miestu, kde je uzavretá. Samotná celková dĺžka katétrov a mikrokatétrov, ktoré sa dostanú priamo k uzavretému miesto v mozgu, dosahuje až 1,5 metra. V samotnej mozgovej cieve operatér manipuluje trubicou s priemerom len 3 až 4 milimetre,“ vysvetlil Pedowski.
Pomocou rádiologických zobrazovacích metód sa operatér dostane k miestu uzavretia cievy a priamo do zrazeniny, ktorá spôsobuje zablokovanie prietoku. Zavádza sa špeciálny intrakraniálny stent v tvare košíčka. Vďaka tomu sa zrazenina, ktorá blokuje prietok krvi, zachytí do stentu a následne je mechanicky vytiahnutá cez cievu v slabine mimo pacienta.
Samotný zákrok trvá podľa odborníka maximálne hodinu, v niektorých prípadoch stačí na odstránenie „prekážky“ v cieve len desať minút. Zákrok je plne hradený zdravotnými poisťovňami.
Mozgová príhoda je na Slovensku po nádorových ochoreniach a infarkte myokardu tretia najčastejšia príčina smrti a prvá príčina invalidity pacientov. „Postihuje hlavne vyššie vekové skupiny, ale v poslednej dobe sledujeme nárast výskytu cievnej mozgovej príhody aj u mladších pacientov v produktívnom veku,“ povedal lekár Norbert Leško z Neurologickej kliniky.
Ischemická mozgová príhoda, čiže mozgový infarkt, vzniká uzáverom mozgových tepien. Dôsledkom je, že určitá oblasť mozgu prestáva byť dostatočne zásobená krvou a mozgové bunky, ktoré sú extrémne citlivé na znížený prísun kyslíka začínajú v danej oblasti už v priebehu niekoľkých minút odumierať. Najčastejšou príčinou uzáveru mozgovej cievy býva krvná zrazenina – trombus alebo embolus. Keďže mozgové bunky sú schopné tolerovať nedokrvenie len veľmi krátku dobu, je nutné spriechodniť uzavretú ciev v čo najkratšom čase. „Rozoznávame dva základné typy rekanalizačnej liečby a to farmakologickú, pri ktorej vnútrožilovo podávame trombolytikum, látku schopnú rozpúšťať krvné zrazeniny. Túto liečbu je možné podať pacientovi do 4,5 hodiny od vzniku prvých príznakov cievnej mozgovej príhody. Druhou možnosťou, hlavne pri neúčinnosti farmakologickej liečby, je mechanické odstránenie krvnej zrazeniny, ktorú je možné realizovať do šiestich hodín od vzniku prvých príznakov,“ vysvetlil Leško.
Hlavným predpokladom účinnosti oboch typov liečby je čas. Čím skôr je uvedená liečba pacientovi poskytnutá, tým je väčšia šanca na jeho dobrý výsledný stav. Dôležité je preto, aby pacient alebo jeho okolie základné príznaky mozgovej príhody včas rozpoznali, a aby bol pacient rýchlou záchrannou službou okamžite transportovaný do nemocničného zariadenia, schopného bezodkladne zrealizovať základnú diagnostiku a adekvátnu liečbu.
Ignorovanie príznakov cievnej mozgovej príhody má fatálne následky. Mozgová príhoda prichádza náhle, môže to byt uprostred dovolenky, ale aj počas spánku. Lekári preto upozorňujú, aké príznaky môžu znamenať cievnu mozgovú príhodu. Je to náhla slabosť, necitlivosť a porucha hybnosti tváre, hornej a dolnej končatiny na jednej strane tela, náhle vzniknutá porucha reči alebo porozumenia reči. Ďalej je to náhla porucha zraku, a to rozmazané videnie alebo strata zraku na jednom alebo oboch očiach naraz, inokedy aj dvojité videnie. Sú to tiež problémy s chôdzou alebo strata schopnosti udržať rovnováhu, závrate spojené so zvracaním, či náhle silné bolesti hlavy. Pri všetkých týchto príznakoch je potrebné, aby bol pacient čo najskôr vyšetrený neurológom, ktorý stav zhodnotí a rozhodne o ďalšom postupe.