Migréna, či bolesť hlavy? Aký je tu rozdiel?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Napriek fúzatým vtipom o manželkách, ktoré predstierajú migrénu, aby sa vyhli mužovej náruživosti, rôzne výskumy potvrdzujú, že ženy trpia migrénou 3x častejšie než muži.

Čím sa migréna líši od „obyčajnej“ bolesti hlavy?

Migréna je typická pulzujúcou bolesťou, zvyčajne na jednej strane hlavy, ktorá sa zvyšuje najmä pri fyzickej aktivite.

Jej príznaky sa však rôznia od pacienta k pacientovi.

Ako sa prejavuje migréna

  1. Aura – najčastejšie vizuálna aura, v podobe blikajúcich iskričiek alebo bodiek, niekedy svietiacich línií, ktoré sa objavia na pár minút, alebo niekedy na dlhšie.
  2. Zvýšená nervozita, podráždenosť – niektorí pacienti sa pred migrénou cítia (bez dôvodu) podráždenejší, iní depresívnejší. Dokonca sa uvažuje o genetickej súvislosti medzi depresiami a migrénami s aurou.
  3. Nepokojný spánok – problémy so spánkom uvádzajú mnohí pacienti. Môže ísť tak o ťažkosti so zaspávaním, ako aj o nespavosť, alebo plytký spánok, pri ktorom si človek neodpočinie. Často pritom ide o začarovaný kruh, pretože aj nedostatok kvalitného spánku môže byť spúšťačom migrén.
  4. Upchatý nos, slziace oči – až 90 % ľudí, ktorí sa sťažujú na bolesti hlavy z dutín, popisuje migrenóznu bolesť.
  5. Boľavé oči – migréna sa často začína bolesťou „za očami“. Pacienti často navštevujú očného lekára, pretože si myslia, že migrénu vyvoláva napätie v očiach, a že to vyriešia lepšie okuliare. Kontrola zraku je určite namieste, ale migrénu to väčšinou neodstráni.
  6. Stuhnutý krk – asi tretina migrenikov sa sťažuje na stuhnutosť krčných svalov, ktorá je jedným z prvých príznakov migrény. Približne rovnaký počet pacientov sa však sťažuje na rovnaký pocit až potom, ako sa migréna prejavila „v plnej paráde“.
  7. Nevoľnosť, zvracanie – patria k veľmi častým prejavom migrény. Dobrá správa však znie, že práve u ľudí, ktorí trpia týmito prejavmi, lieky proti migréne zvyknú dobre zabrať, na rozdiel od ľudí, u ktorých sa nevoľnosť vôbec nevyskytuje.
  8. „Opica“ – po odznení migrény, sa mnohí pacienti cítia ako zbití. Pocit, ako po prehýrenej noci, sa prejavuje únavou, celkovou slabosťou, stratou energie, problémami s koncentráciou, závratmi. Pomôcť vtedy môžu domáce recepty, ktoré sa používajú „po opici“ – banán, lyžička medu, ovsené vločky. Medzi spúšťače migrén sa radia aj niektoré potraviny. K nápojom patria hlavne tie, ktoré obsahujú kofeín, ďalej červene víno, whisky, vermut a sherry. Z mliečnych výrobkov sa neodporúčajú fermentované syry (roquefort, camembert, parmezán, čedar…), z polievok hlavne instantné a tie, ktoré obsahujú kvasnice. Odborníci tiež hovoria o potrebe obmedziť exotické druhy ovocia, sladkosti s obsahom čokolády, a konzervované alebo údené mäsové výrobky.
migréna čokoláda
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako na migrénu

Ak vás migrénové bolesti poriadne potrápia, nemali by ste sa spoliehať iba na tabletky z lekárne, ale obrátiť sa na odborníka. Pre rýchlejšie stanovenie vhodnej liečby, sa dobre pripravte na takúto návštevu. Napríklad tým, že odpozorujete zvyčajné spúšťače migrény a pripravíte si ich zoznam.

Rovnako je vhodné, ak máte poruke zoznam liekov, ktoré spravidla užívate, a aj ich zvyčajné dávkovanie. Lekárovi pomôže napríklad „migrénový“ denník, pomocou ktorého možno odhalí ďalšie spúšťacie faktory. V súčasnosti majú lekári k dispozícii množstvo účinných liekov.

Prevencia

Nečakajte však iba na zázračnú pilulku, ktorá vyrieši vaše problémy. Často sa intenzita aj frekvencia migrén môže výrazne znížiť – zmenou životného štýlu. Pomáha, ak sa zameriate na pravidelnosť – v stravovaní, pitnom režime, aj v dodržiavaní prestávok v pracovnom režime.

Prestávka by pritom nemala znamenať pár minút na cigaretu, alebo na posedenie vo firemnej kuchynke. Naopak, treba ju využiť na: zmenu polohy, pohyb, prechádzku na čerstvom vzduchu, alebo urobte aspoň pár krokov po schodoch.

K základným opatreniam, ako sa popasovať s migrénou, je obmedzenie stresu. Ten by sme však nemali odbúravať za každú cenu, aby sme neprivodili migrénu niekomu inému…

migréna muži cluster bolesť za očami
Zdroj foto: Shutterstock.com

Poznáte svoju bolesť?

Nie je bolesť ako bolesť – a platí to aj pri bolestiach hlavy. Tie sa rozlišujú podľa príznakov, a následne aj spôsobom liečby.

Migréna je typická spomínanou pulzujúcou bolesťou na jednej strane hlavy. Často má silnú intenzitu, niekedy trvá aj viac hodín, alebo dokonca dní.

Tenzná bolesť hlavy býva častejšia, než migréna, a je aj menej silná. Na rozdiel od migrény nepulzuje, ide skôr o tupú bolesť.

Kým migréna sa zvykne zhoršovať pri zvýšenej pohybovej aktivite, na tenznú bolesť hlavy pohyb nemá taký výrazný vplyv. Oba typy bolesti hlavy sa však často spájajú s pocitom stuhnutia svalov na krku.

Migréna je typickejšia pre ženy, muži zasa viac trpia tzv. cluster bolesťou. Tá sa prejaví hlavne v noci – ako silná bolesť v okolí oka, akoby za okom.

Častým príznakom cluster bolesti je aj upchatý nos alebo slzenie očí. Zlá správa pre pánov je, že tieto bolesti si často privolávajú sami, a to hlavne alkoholom a fajčením.

Ilustračné fotografie

Tento článok vyšiel v tohtoročnom Neuro magazíne číslo 1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.

Neurobaner

Pridaj komentár