História holenia ľudského ochlpenia siaha až do starého Egypta. Týkalo sa to všetkých chĺpkov, teda aj vlasov. V starovekom Grécku depilácia slúžila na zdôraznenie krásy mužskej a ženskej postavy. Neskôr bolo holenie módne predovšetkým vo Francúzsku – priamymi zástancami boli muži na dvore kráľa.
Ešte donedávna sa na Slovensku holili len muži, na tvári. V súčasnosti považujeme holenie podpazušia a nôh u žien a podpozušia u mužov dokonca za bežné a žiaduce. Rastie tiež počet ľudí, ktorí si upravujú prirodzenie, či iné zarastajúce partie tela. Na internete sú popísané základné praktické rady, ako na to. Zmapovali sme pre vás niektoré z nich.
Pri odstraňovaní chĺpkov na tvári a na tele je dlhodobo preferovaná žiletka: jednoducho sa drží v ruke, a je za dobrú cenu. Pred holením žiletkou necháme pôsobiť na telo teplú vodu, ktorá zjemňuje chĺpky. Aplikujeme penu alebo gél na holenie. Holíme sa vždy v smere rastu chĺpkov, jedným plynulým ťahom, a neponáhľame sa. Môžeme tak predísť drobným poraneniam, vyhneme sa aj nepríjemným vyrážkam. Žiletku po každom ťahu opláchneme vodou. Pre dôkladnejšie oholenie treba ťahy opakovať. Dobre si holené miesta skontrolujeme, aby sme odstránili všetky chĺpky.
Pravidelné holenie je vhodnejšie, navyše získame určitú zručnosť. Zdravotné komplikácie spôsobujú žiletky, ktoré nezostanú pri svojom statuse „jednorazovky“. Otupená čepeľ a celkom zošúchaný zvlhčujúci pásik pokožku dráždia, a držia sa na nich baktérie. Oholenú pokožku upokojí krém (voda) po holení.
Chĺpok ako taký nie je živý. Bunky, ktoré vytvárajú chĺpok, odumrú a stvrdnú, čím sa vytvorí vlasový stvol (viditeľná časť chĺpka). Priemerná rýchlosť rastu je 6 mm za mesiac. Novovyrastené chĺpky nie sú tmavšie. Niekedy máme ten pocit, pretože tieto chĺpky majú svoju pôvodnú farbu, no ešte nestihli vyblednúť od slnka a častého používania vody a mydla. Ročné obdobia majú určitý vplyv na opätovný rast chĺpkov – niektoré štúdie preukázali, že na jar rastú chĺpky o niečo rýchlejšie.