Ženy v minulosti zažili minimum klasických menštruačných cyklov – buď boli tehotné, alebo dojčili. To sa opakovalo, až do prechodu.
Dnes sú poruchy menštruácie jedným z najčastejších dôvodov návštev žien u ženských lekárov. Niekedy sú spôsobené stresom, ochorením, liekmi, inokedy zmenou výživy, alebo tým, že sa nehýbeme. K menštruačným problémom patria bolestivé kŕče, nadmerné krvácanie, nepravidelné krvácanie a úplné vynechanie krvácania.
Oslovila som mladú pacientku, ktorá spomínané problémy dobre pozná. Dodajme, že zatiaľ nemala intímnu skúsenosť.
„Svoje dni“ máme od puberty. Kedy u teba nastali prvé ťažkosti?
Od puberty bol môj menštruačný cyklus pravidelný a presný ako hodinky. Moje prvé problémy sa začali asi tak pred rokom – rokom a pol, a pretrvávajú až podnes.
Pocity, keď nevieš, kedy „to“ príde. Vieš ich priblížiť, popísať?
Sú to dni plne očakávania a zmiešaných pocitov. Vlastne nikdy neviem, kde ma môže menštruácia zastihnúť. Intímky, vložky, aj jedny nohavičky, sa stali povinnou výbavou mojej kabelky.
Farebné nohavice zo šatníka vôbec nevyberám. Väčšinou siaham iba po tých čiernych, lebo – človek nikdy nevie… Najnovšie som si zvykla používať vložku vždy, keď nie som doma – keď niekam cestujem. Už len pre istotu, lepší pocit, aby som sa nemusela niekde hanbiť, že mám červenú škvrnu na nohaviciach.
Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je 28 dní. Ako je to u teba?
Môj cyklus sa od priemerného menštruačného cyklu líši. Niekedy nemám menštruáciu aj 2 – 3 mesiace. Potom, keď ju dostanem, je buď hrozne silná, doslova ako z vodovodného kohútika, s veľkými krvnými zrazeninami, alebo príliš dlhá. Posledné mesiace, som 3 mesiace menštruáciu nemala, a keď som ju dostala, tak trvala zase 25 dní v kuse. Môj lekár mi musel nasadiť lieky na zastavenie krvácania. Už som si myslela, že skončím v nemocnici…
Je hrozne nepríjemné, keď človek krváca tak silno, že sa bojí urobiť predklon, alebo sa v noci otočiť v posteli, aby „nepretiekol“. Naučila som sa, používať aj cez deň nočné vložky, ktoré sú vysokoabsorbčné, no napriek tomu ma počas takejto silnej menštruácie sprevádzajú pocity nepohodlia. Proste, je to úplný diskomfort. Často, keď silno krvácam, strácam chuť sa smiať, moje dni sú pochmúrne. Neviem sa na nič sústrediť. Aj keď som sa snažila, a vždy sa snažím myslieť pozitívne, začínam to vnímať aj ako psychickú záťaž.
Hormonálna nerovnováha, genetika, nálezy. Máte niečo z toho v rodine?
Nikto z rodiny sa neliečil na nič také. Niekedy si myslím, že som výnimka v našej rodine, na ktorú sa vždy všetko „nalepí.“
Ochorenia s tým spojené – našli u teba niečo? Dostala si liečbu, ktorá zabrala?
Našťastie, zatiaľ mi nič nenašli, no v najbližšom období ma čaká gynekologické vyšetrenie. Dúfam a verím, že mi nič nenájdu, a všetko bude v poriadku. Priznávam, že mám z toho obavy.
Minulý rok som brala 3 mesiace lieky na úpravu cyklu. Počas tých troch mesiacov, bolo všetko OK, a aj cyklus bol pravidelný. Po ukončení liečby, mi takýto pravidelný cyklus vydržal 1 – 2mesiace, a všetko sa opäť pokazilo.
Na budúci týždeň začínam opäť liečbu na úpravu cyklu. Ale teraz na pol roka…
Na gynekológii. Čo ti sedelo, a v čom vidíš určité rezervy?
Ísť na gynekológiu, bolo pre mňa v minulosti ako nočná mora. „Sadlo“ mi to, že mám skvelého gynekológa, ktorý svojím prístupom dokáže odbúrať stres. Ak mám na neho nejaké otázky, rád na ne odpovie. Cením si, že keď som potrebovala konzultáciu, bol ochotný – poskytol mi ju aj počas víkendu.
Signály tvojho tela – bývajú silné, čitateľné?
Snažím sa „počúvať“ svoj organizmus. Aj keď signály nie sú pre mňa vždy jasné. Každopádne, nič nepodceňujem.
Intímny vzťah a „ženské veci“. Zaznievalo toto z úst ľudí v okolí?
Keď som sa najbližším kamarátkam zdôverila s mojím problémom, nie raz hovorili o tom, že na toto zaberá – byť vo vzťahu. Neviem posúdiť, koľko je na tom pravdy… Zatiaľ za sebou nemám žiaden intímny vzťah. Šla som s tým rovno za lekárom.
Ilustračné fotografie