(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Jedna z teórií hovorí, že Crohnova choroba je prehnaná reakcia organizmu na vlastnú črevnú mikroflóru.
Inak povedané – niektoré bunky tela (imunitný systém) nemajú rady iných obyvateľov tela (mikroorganizmy tráviaceho traktu), a preto vyvolajú čosi ako občiansku vojnu: bolesti brucha, časté hnačky alebo chudnutie.
Zápalové ochorenia čriev sa v prvom momente prejavujú zhoršeným vstrebávaním živín a črevným diskomfortom. To znamená, že v bruchu pociťujete kŕče a nevoľnosť.
Má to zdanlivú výhodu: akosi nemôžete pribrať. Ale to je tá posledná výhoda, na ktorú by ste mysleli, keďže sa po jedle necítite vo svojej koži a musíte hľadať záchod.
Navyše – nič sa vám nechce, ste stále unavení, a ešte vás aj bolí „celý človek“…
Definícia Crohnovej choroby
Patrí medzi nešpecifické chronické zápalové ochorenia čriev (IBD – Inflammatory Bowel Disease). Spoločným menovateľom všetkých IBD je chronický zápal, ktorý postihuje rôzne oblasti tráviaceho traktu.
Zápal je rôzneho rozsahu aj hĺbky – môže ísť o zápal na povrchu tráviacej trubice, alebo prechádza celou stenou hrubého čreva. Pri IBD sa striedajú obdobia pokoja s obdobiami, keď je zápal sprevádzaný črevnými, či inými prejavmi.
Crohnovú chorobu majú aj deti
U najmenších a tínedžerov predpokladáme súhru dedičnosti a pôsobenia vonkajšieho spúšťača/spúšťačov. K hlavným spúšťačom zaraďujeme:
- stres,
- lieky,
- nesprávnu životosprávu,
- vírusové infekcie,
- narušenie mikrobiálnej flóry v čreve.
Spúšťač následne odštartuje kaskádu zápalových ochorení čriev. Prejavy chronického zápalu v črevách môžu byť lokálne, celkové, ale aj mimočrevné.
Typické príznaky chronického zápalu:
- bolesti brucha,
- riedka stolica,
- zrýchlené vyprázdňovanie,
- krv v stolici,
- zvýšená teplota,
- úbytok na hmotnosti.
Neskôr sa môžu pridružiť:
- zápaly kĺbov, šliach,
- poruchy rastu,
- oneskorené pohlavné dospievanie,
- prejavy na koži, na pečeni,
- únava a letargia.
„Klinický obraz Crohnovej choroby je rozmanitý. Môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviacej trubice – od ústnej dutiny, až po konečník,“ potvrdzuje pediatrická gastroenterologička, MUDr. Iveta Čierna, PhD.
Okrem tela, trpí aj duša
Ochoreniu sa musí neraz prispôsobovať denný režim, alebo koníčky. Už aj tak ťažké ochorenie a jeho zvládanie, môže byť prirodzene skomplikované v období dospievania, keď tínedžer veľmi citlivo reaguje na akýkoľvek telesný prejav, či zmenu. Okrem depresívneho ladenia, sa objavujú:
- ťažkosti so sústredením, s učením,
- rýchla unaviteľnosť,
- letargia,
- pocity hnevu alebo hanby.
Crohnova choroba významne ovplyvňuje sociálne vzťahy pacienta, i jeho vzťah k sebe. Chorý minimalizuje kontakty, snaží sa pohybovať len na jemu známych miestach, kde pozná terén, a hlavne – toalety. Tínedžer neraz pociťuje samotu a stratu životného optimizmu.
„U detí je nesmierne dôležitá podpora okolia, ale aj schopnosť zapojiť svoje vlastné vnútorné zdroje. Psychika môže zásadne ovplyvniť priebeh samotnej choroby, jej liečbu,“ upozorňuje psychologička, Mgr. Karolína Hlobilová z 2. Detskej kliniky LF UK a DFNsP v Bratislave.
Včasná diagnostika a liečba
Pri IBD platia tieto riziká genetickej predispozície:
- Riziko pre dieťa, ak je chorobou postihnutý jeden z rodičov, je 1 – 7 %.
- Riziko pre dieťa, ak sú postihnutí obaja rodičia, je viac než 36 %.
- Riziko pre súrodencov postihnutého: 2 – 6 %.
Je teda zrejmé, že závažnejšie riziko existuje u detí, kde idiopatickým črevným zápalom trpia obaja rodičia. Napriek tomu, odborníci nehovoria pacientom s IBD, že nemajú plánovať založenie rodiny, pretože tieto ochorenia sa vyskytujú aj v rodinách, kde nimi nikto netrpel.
Pre rozsiahle následky na zdravotný stav pacienta, je presná, a najmä včasná diagnostika ochorenia základom liečby IBD. Súčasná liečba Crohnovej choroby neodstraňuje príčiny vzniku ochorenia – je zameraná na potlačenie zápalu a predchádzanie jeho opakovaniu (čím ho vie na dlhší čas uviesť do remisie, kľudového štádia). Základné postupy: medikamentózna liečba, dietetické opatrenia, chirurgická liečba.
Probiotiká a liečba červami
Nádej sa dnes vkladá do biologickej liečby, ktorej cieľom je aplikácia látok prirodzenej povahy. Nie je možná u všetkých pacientov, no za posledné dve dekády ide o najväčší pokrok v liečbe IBD. Výber terapie však závisí od priebehu ochorenia.
Ceny liekov v lekárňach sa odvíjajú od toho, kde ich príslušná lekáreň odoberá, v akom množstve atď. Lekári tieto skutočnosti ovplyvniť nemôžu, preto by sa mal pacient o cene informovať dopredu, aby mohol liek odoberal v lekárni, ktorá mu (z hľadiska doplatku) vyhovuje.
Od roku 1942, keď profesorka N. Svartzová objavila prvý liek na ulceróznu kolitídu – sulfasalazín, bolo každé desaťročie sprevádzané objavom nových liekov v liečbe IBD: v roku 1955 – kortikosteroidy, v roku 1974 – azathioprín a iné.
Biologická liečba bola prvýkrát použitá v roku 1994 u 12-ročného dievčaťa s dramatickým priebehom Crohnovej choroby.
Vývoj preparátov zo skupiny biologickej liečby vo svete stále pokračuje. Prebiehajú niekoľko rokov trvajúce klinické štúdie, ktoré overia účinnosť a bezpečnosť nových liekov a postupov.
Ďalšie liečebné možnosti poskytuje plazmaferéza, hľadajú sa nové imunosupresíva, študovaný je vplyv probiotík. Relatívne nový prístup predstavuje ovplyvnenie imunologickej reaktivity organizmu. Metóda spočíva v potlačení zápalových prejavov pomocou pre človeka nepatogénnych helmintov – tzv. „liečba červami“.
Výbornou pomôckou je aj kniha Crohnova choroba, ulcerózní kolitida. Autori publikácie majú viac ako 20-ročné skúsenosti v obore. Kniha je zrozumiteľná aj pre laika, nájdete v nej všetko potrebné.
Máme Slovak Crohn Club
Nehanbite sa, nie ste sami. Crohnovou chorobou trpí 8.000 slovenských pacientov. Na Slovensku existuje organizácia Slovak Crohn Club, ktorá združuje pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou, ich príbuzných a sympatizantov.
Združenie poskytuje informácie o liečbe a kompenzáciách, pomáha členom, aby sa ľahšie vyrovnali s chorobou a prekonali obavy z nej. V tieto dni predstavuje verejnosti novú knihu od kolektívu odborníkov, ktorá vznikla pri príležitosti 20. výročia pôsobenia Slovak Crohn Clubu. Viac sa dočítate na ich internetovej stránke, kde si môžete urobiť online test zdarma: www.crohnovachoroba.sk.
Informácie v článku „Crohnova choroba: Keď sú vlastné črevá väzením“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.
2 odpovedí na “Crohnova choroba: Keď sú vlastné črevá väzením”