(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Skolióza – chorobné vychýlenie chrbtice – postihuje ľudí všetkých vekových skupín, no najviac deti v školskom veku. Bežne sa stretávame s názorom, že dnes už skoro každé dieťa v školskom veku má nesprávne držanie tela, teda skoliózu. Nie je to celkom tak. Hoci je názov ochorenia odvodený z gréckeho slova skolios, čo znamená krivý, pokrivený, nemusí ísť vždy o chorobný problém. Kedy už treba hľadať pomoc?
Čo je skolióza chrbtice?
Aké sú rizikové faktory skoliózy?
Poznáte typy skoliózy?
Ako sa lieči skolióza?
Čo funguje ako prevencia skoliózy?
Skolióza je vtedy, keď pozorujeme:
- chorobné a viditeľné vychýlenie chrbtice doľava či doprava, ktoré je väčšie, ako desať stupňov,
- trojrozmernú deformáciu, pri ktorej je vykrivenie spojené s rotáciou.
Ako vzniká skolióza
Asi pätina skolióz vzniká po úraze, pri zápalových, nádorových, vrodených, či reumatických ochoreniach. Až 80 % skolióz tvoria idiopatické sklerózy, pri ktorých presná príčina zatiaľ nie je objasnená.
Medzi rizikové faktory skoliózy patrí:
- charakter rastu,
- aktuálna výška počas pohlavného a kostného dozrievania,
- rodinný výskyt.
Skolióza sa najčastejšie prejaví v detstve, vo veku 10 až 18 rokov. Vykrivenie o veľkosti 30 stupňov a viac, je päť- až desaťkrát častejšie u dievčat, ako u chlapcov. Progresívna skolióza postihuje najmä rýchlo rastúce dievčatá.
Z hľadiska tvaru zakrivenia chrbtice, rozlišujeme dva základné typy skoliózy. Jednoduchý a najčastejší typ, je tvar, keď chrbtica pripomína písmeno C, je to veľkooblúková skolióza.
Druhým typom je skolióza v tvare písmena S, tzv. kompenzovaná. Tu dochádza k vychýleniu stavcov vpravo aj vľavo. Okrem zakrivenia v hrudnej časti, je toto vychýlenie kompenzované vychýlením aj v driekovej časti. Kompenzovaná skolióza sa nespája iba s vychýlením do strán, ale aj s rotáciou stavcov. Rebrá sa pritom posúvajú, a hrudník mení svoj tvar.
Sinistrokonvexná skolióza znamená zakrivenie alebo posun časti chrbtice doľava, dextrokonvexná skolióza predstavuje pravostranné zakrivenie chrbtice.
Bez príznakov, bez bolestí
Pacienti v začiatkoch tohto ochorenia neudávajú žiadne ťažkosti, a miernu deformáciu ani nevnímajú. Pri zhoršenej deformácii chrbta, udávajú občasné bolesti po záťaži, alebo únavu po dlhšom sedení alebo státí.
U niektorých pacientov je časom vidieť, že jedno rameno majú vyššie, ako druhé. U ďalších môžeme badať:
- nerovnú panvu,
- asymetriu v driekovej časti,
- vyčnievajúcu lopatku,
- skrátený trup.
Skolióza nevzniká zo dňa na deň
Zvyčajne ide o dlhodobý proces, preto je veľmi dôležité, aktívne vyhľadávať skoliózu nielen u deti v školskom veku, ale aj u zdravej populácie. Niekedy to robili školskí lekári, dnes to robia pediatri v rámci všeobecnej zdravotnej preventívnej prehliadky. Vyšetria približne 75 % detí, ale aj tak nezachytia všetky prípady.
Apeluje sa na rodičov, aby si všímali chrbáty svojich detí – nielen v stoji, zozadu, spredu, zboku, ale aj v predklone. Mali by sledovať, či má ich dieťa ramená, lopatky a panvu v rovnakej výške, a či nie je v nerovnováhe hrudná a drieková časť chrbtice.
Možnosti liečby skoliózy
Výber liečebných postupov závisí od stupňa zakrivenia chrbtice. Najdôležitejšia je včasná diagnostika. Pri 100 deťoch s desaťpercentným vychýlením chrbtice, sa iba u 10 % z nich bude ochorenie výrazne zhoršovať. Časť z ich bude musieť podstúpiť korzetovú terapiu, prípadne operáciu.
Pri menšom zakrivení, sa odporúča liečebný telocvik, zameraný na uvoľnenie a strečing skrátených svalov, posilnenie svalového korzetu, hlavne brušného a medzilopatkového svalstva. Zo športov je vhodná gymnastika, jóga, plávanie.
Nevhodný je vrcholový šport s jednostranným zaťažením pohybového systému. Vylúčiť by sme mali cvičenia s doskokmi a dopadmi a kontaktné športy.
Žiaľ, pri liečbe korzetom pacienti neradi spolupracujú. Korzet je totiž termoplastová pomôcka, ktorá mechanicky koriguje deformitu. Pacient by mal korzet nosiť 23 hodín denne, a preto býva traumou nielen pre deti, ale z kozmetických dôvodov je často neprijateľný aj pre citlivý adolescentný vek.
Ak napriek liečbe progresia pokračuje, skolióza s krivkami viac ako 50 stupňov vyžaduje operáciu. Odborníci pri nej urobia korekciu, na zlepšenie veľkosti krivky chrbtice – pomocou rôznych implantátov a kostných štepov, aby podstatne zlepšili kvalitu života pacienta.
Prognóza
Podľa odborníkov, vzniku skoliózy sa nedá zabrániť. Ak ju však včas diagnostikujeme, pacientovi sa dá pomôcť. Skoliózu možno aj úplne vyliečiť.
Neliečené ochorenie, zvlášť pri väčších vykriveniach, bráni chrbtici, aby sa vracala do pôvodnej polohy. Neliečený pacient tak trpí bolesťami a obmedzením pohybu. Napokon by neliečená chrbtica začala tlačiť na orgány, a tak spôsobovala komplikácie, napríklad pri dýchaní.
Zdravému vývoju chrbtice pomáha:
- správne sedenie,
- pravidelný pohyb,
- dobrá obuv,
- zbytočné nezaťažovanie.
Ilustračné fotografie
Tento článok vyšiel v minuloročnom Neuro magazíne číslo 3-4. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.
1 odpovedí na “Skolióza nebolí, ale treba ju včas diagnostikovať”