Bratislava 25. septembra (TASR) – Snaha o korektnosť, taký mal byť dôvod, prečo Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) ponúkol ešte pod vedením Jána Gajdoša opätovnú spoluprácu spoločnosti Tissue Research Institute (TRI), ktorá vyvážala tkanivá vrátane kostí zo slovenských mŕtvych darcov do Nemecka. Úrad najprv firme vypovedal zmluvu, ktorá odbery umožňovala, čo TRI napadla na súde, neskôr jej ponúkol spoluprácu za nových prísnejších podmienok. Ako Gajdoš skonštatoval pre TASR, chcel byť korektný a férový a zároveň nastaviť tvrdé pravidlá, ktoré by zabránili neregulovanému odoberaniu tkanív.
„Chceli sme byť korektní,“ vysvetlil s tým, že pravidlá, ktoré mali byť rovnaké pre všetkých, sa definovali za spolupráce s tkanivovými bankami vrátane zástupcov TRI. Cieľom mala byť regulácia odberov tak, aby sa realizoval iba počet odberov potrebných pre Slovensko. Podmienkou mal byť aj vlastný odberový tím, úrad by tak pravdepodobne musel zároveň opätovne odobriť prácu svojich zamestnancov pre TRI. Gajdoš podľa svojich slov predpokladal, že TRI za takýchto podmienok ponuku neprijme, čo sa doteraz ani nestalo. Neobával sa, že by sa mohla zopakovať situácia, ktorá nastala za pôvodnej spolupráce.
Nová zmluva mala mať stanovené pravidlá pri odbere tkanív. Všetky tkanivové banky by tak mali k odberom rovnaký prístup, prednostne by sa realizovali pre potreby slovenských pacientov, tkanivové banky by štvrťročne úradu posielali predpokladané počty potrebných tkanív a zároveň by museli oznamovať export mimo územia SR. S podmienkami nemali problém očná a tkanivová banka Bratislava, tkanivová banka Košice a tkanivová banka Banská Bystrica, TRI na ponuku nereagovala.
Gajdoš tvrdí, že to, že začal vývoz tkanív riešiť, bol aj jeden z dôvodov, prečo musel odísť z postu šéfa úradu. O uvoľnenie z funkcie požiadal v lete. Ministerstvo zdravotníctva to odmietlo. „Práve opak je pravdou, bývalý predseda úradu dlho čakal na výmenu ministrov, aby s kauzou prišiel,“ reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Poukázala na to, že Gajdoš žiadal o kontrolu v januári 2011 a nekonal hneď, keďže výsledky kontroly úradu boli vo februári 2012 a následne sa zrušil odber tkanív. Ministerstvo o situácii nemalo byť informované.
„Hneď ako ministerka prebrala úrad, bývalý predseda začal medializovať túto kauzu. Od prvého článku ho pani ministerka vyzývala, aby okamžite konal, ak vie, že sa dejú takéto nekalé praktiky. Predseda úradu až na základe týchto výziev podal trestné oznámenie, ako aj navrhol legislatívne zmeny, ktoré ministerstvo akceptovalo,“ uviedla Čižmáriková. Podľa nej je pravdou, že keby úrad konal už v januári 2011, tak ako predseda žiadal vykonať kontrolu, celá kauza, ale aj legislatíva mohla byť vyriešená už viac ako rok.
Vývoz tkanív z tiel mŕtvych slovenských darcov do Nemecka sa prestal realizovať po kontrole ÚDZS, dovtedy sa vyviezli tisícky tkanív zo stoviek Slovákov. Úrad mal od roku 2009 do tohto roku uzatvorenú zmluvu s TRI, na základe ktorej jej oznamoval vhodných darcov a spolupracoval s ňou pri odbere tkanív. Tkanivá odobraté Slovákom bez ich súhlasu či súhlasu ich príbuzných, ktorý nie je vzhľadom na legislatívu potrebný, putovali na spracovanie do nemeckej firmy Tutogen Medical. Tá bola personálne prepojená so slovenskou TRI.