Bratislava 27. júla (TASR) – Do registra sestier a pôrodných asistentiek bolo za rok 2011 zapísaných 314 absolventov, ktorí ukončili prvý stupeň vysokoškolského štúdia v odbore ošetrovateľstvo alebo pôrodná asistencia. Je to takmer o polovicu viac ako v roku 2010, keď sa zaregistrovalo 174 absolventov. Aj tak počet sestier a pôrodných asistentiek podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) klesá.
„Na tisíc obyvateľov u nás pripadá šesť sestier, priemer OECD je 8,7, číže aj v súčasnosti je to o 25 percent menej ako v okolitých štátoch,“ uviedla pre TASR Mária Lévyová, prezidentka SKSaPA.
„Navyše v priebehu desiatich rokov odíde do dôchodku 13.000 sestier a ďalší úbytok môžeme očakávať, ak Ústavný súd nerozhodne v prípade zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek v náš prospech.“ Vtedy sa podľa Lévyovej zrejme zvýši počet tých, ktoré si prácu budú hľadať v zahraničí.
V tomto duchu sa vyjadrili aj sestričky, ktoré sa v utorok (24.7.) zúčastnili na protestnom zhromaždení pred Národnou radou SR.
„Začínam o tom reálne uvažovať, najmä pre ekonomické dôvody,“ povedala pre TASR sestrička, ktorá prišla na protest zo Spišskej Novej Vsi. Priznala však, že vážnou bariérou môže byť pre ňu neznalosť cudzieho jazyka. K myšlienkam na odchod za prácou do zahraničia sa priznala aj sestrička z Košíc, ktorá ako dôvod označila okrem nedostatočného finančného ocenenia aj znechutenie nad súčasnou situáciou a pochybnosť, že sa súčasný stav zmení.
Mladá sestrička z Levíc zatiaľ o odchode do zahraničia neuvažuje, myslí si, že sestry by si mohli lepšie podmienky vybojovať tvrdšou formou protestu. „Určite by som nebola proti, keby sme pristúpili aj k ozajstnému štrajku.“ Jej staršia kolegyňa pre TASR povedala, že ak príde k masívnejšiemu odchodu sestier do zahraničia, ešte viac sa zvýši prestarnutosť sesterského stavu.
„Mladé sestry nebudú robiť za 400 eur, to všetko odíde preč. Naša generácia ešte áno, my sme takí bojovníci, ale mladí za takéto platy robiť nebudú.“ Priemerný vek zdravotných sestier na Slovensku je 48 rokov.
Presné počty sestier, ktoré už v súčasnosti odchádzajú do zahraničia, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek nemá. „V niektorých krajinách je registrácia v domovskej krajine požadovaná a v iných krajinách, napr. v Českej republike alebo v nečlenských štátoch Európskej únie, ako je USA, nie je registrácia v domovskej krajine povinná,“ uviedla pre TASR Lévyová a dodala, že nie všetky sestry nahlásia aj zmenu zamestnávateľa, čiže výkon povolania v zahraničí.