5 tipov, ako sa starať o atopickú pokožku detí

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Atopický ekzém patrí k najčastejším detským kožným ochoreniam. Atopickou dermatitídou trpí 10 až 20 % detí po celom svete. Jej prejavy bývajú nepríjemné, pokožka svrbí až páli. Skúste týchto 5 rád, ktoré vašej ratolesti pomôžu a uľavia.

Okrem klasickej medikácie, ktorú vám predpísal doktor, môžete s atopickou dermatitídou bojovať každý deň aj správnou starostlivosťou o citlivú pokožku. Práve tá totiž tvorí 50 % úspechu liečby atopického ekzému u detí. Prinášame tipy, ako uľaviť od svrbenia, udržať pokožku bez podráždenia a ako dieťa s atopickou pokožkou umývať.

1. Pokožku hydratujte

Tento krok je veľmi dôležitý. Základom liečby atopickej dermatitídy je práve pravidelné premasťovanie.
Odborníci odporúčajú pokožku hydratovať 2-krát denne. Na trhu nájdete prípravky, ktoré sa špecializujú práve na atopický ekzém u detí. Ich prednosťou je zloženie, ktoré nedráždi atopickú pokožku – neobsahuje totiž parfumy alebo iné dráždivé zložky.

2. Šaty robia človeka

U atopika táto fráza platí dvojnásobne. Citlivej pokožke nemusia padnúť vhod všetky materiály a môžu ju podráždiť aj rôzne etikety. Oblečenie pre deti s atopickým ekzémom:

  • Vyberajte kúsky z príjemného materiálu – vyhýbajte sa hrubým a chlpatým odevom. Pokiaľ možno, siahnite po bavlne.
  • Vyhýbajte sa tesným strihom – pokožku atopika môžu podráždiť napríklad aj švy a tesné okraje.
  • Odstráňte z oblečenia etikety a visačky – to, čo bežnej pokožke neublíži, môže u atopika vyvolať nepríjemné svrbenie.
  • Šaty perte v špeciálnom prášku – vyberajte prostriedky, ktoré sa špecializujú na citlivú pokožku.

3. Šport áno, ale s rozumom

Atopickej pokožke pot nesvedčí, naopak príznaky atopickej dermatitídy zhoršuje. Preto vyberajte šport pre deti rozumne – vyhýbajte sa prašným miestam, chlórovanej vode, ale aj športu so zvieratami.

Pokiaľ dieťa športuje v uzavretých priestoroch, často ich vetrajte a odstráňte z nich prach. Po športovej aktivite je nutné sa osprchovať.

4. Odhaľte spúšťače v jedle

Pri atopickom ekzéme je veľmi dôležitá aj strava. Postupne prídete na to, čo vášmu dieťaťu nespôsobuje problémy. Všeobecne sa odporúča vyhýbať sa pikantným a koreneným jedlám.
Citlivosť na konkrétne jedlo sa obvykle prejaví od 6 – 24 hodín, niekedy aj neskôr. Aby ste si potvrdili, že je nutné potravinu z jedálnička vylúčiť, je jej vplyv potrebné otestovať. Nevynechajte ju zo stravy dieťaťa a ekzém počas 4 až 6 týždňov sledujte, aby sa precitlivenosť potvrdila. Ak sa nakoniec rozhodnete niektorú zložku vylúčiť, nezabudnite toto rozhodnutie vopred konzultovať s pediatrom.

Ďalšie potraviny, ktoré nemusia svedčať atopickému ekzému:

  • citrusy
  • mliečne výrobky
  • vajcia
  • pšenica
  • sója
  • paradajky

5. Hygiena: Keď všetkého veľa škodí

Atopický ekzém nijako nesúvisí s nedostatočnou hygienou. Pokožke s atopickým ekzémom chýbajú prirodzené hydratačné faktory, a tak jej práve časté kúpanie škodí. Odborníci odporúčajú kúpeľ raz do týždňa, denne môžete dieťa krátko osprchovať. Teplota vody by nemala presiahnuť 38 °C a sprchovať či kúpať by sa ratolesť nemala dlhšie ako 15 minút.

Aj tu platí, pri hygiene používajte prípravky, ktoré sú špeciálne určené pre atopikov. Po umytí pokožku dieťaťa hydratujte.

Pridaj komentár