ZDRAVOTNÍCTVO: MZ neplánuje uvoľniť predaj voľnopredajných liekov

BRATISLAVA 28. marca (SITA) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR neplánuje uvoľniť predaj voľnopredajných liekov ani predaj liekov cez internet. „V novom zákone o liekoch a zdravotníckych pomôckach sa nenavrhuje žiadna zmena vo výdaji liekov, lieky sa naďalej budú vydávať iba v lekárňach. Čo sa týka internetového predaja, ponecháva sa v súčasnosti platný stav, že cez internet si možno objednať len lieky, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Ako dodala, predaj cez internet môže ponúkať iba kamenná verejná lekáreň, teda lekáreň, ktorá má povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vydané samosprávnym krajom.

Národný program reforiem SR 2011, ktorý vypracovalo Ministerstvo financií SR, však hovorí niečo iné. „Konkurencia na trhu s liekmi sa posilní novelou zákona o liekoch, ktorá uvoľní predaj voľnopredajných liekov, teda liekov vydávaných bez lekárskeho predpisu, v iných registrovaných predajniach a uvoľní predaj liekov aj cez internet,“ píše sa v materiáli. Otvorenie trhu zvýši podľa programu reforiem konkurenčný tlak na trhu s liekmi, zlepší ich celkovú dostupnosť pre spotrebiteľov a zníži objem výdavkov, ktoré sa na ne vynakladajú. Materiál je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Proti zmenám avizovaným rezortom financií sa postavila Slovenská lekárnická komora. Uvoľnenie predaja voľnopredajných liekov mimo lekárne podľa nej predstavuje zníženie bezpečnosti pacienta degradáciou lieku na bežný spotrebný tovar. „Zvýšené riziko poškodenia zdravia pacientov j predpokladom zvýšených nákladov verejného zdravotného poistenia n ich následnú liečbu,“ uviedol zároveň prednedávnom pre agentúru SITA 1 viceprezident komory Ondrej Sukeľ. V prípade uvoľnenia predaja liekov cez internet lekárnická komora poukázala n nedostatočný prehľad ministerstva financií v liekovej legislatíve, keďže tzv. zásielkový výdaj j na Slovensku možný o 1. decembra 2009.

< >Národný program reforiem S 2011 obsahuje opatrenia, ktoré bude slovenská vláda realizovať počas volebného obdobia d polovice roku 2014. Prináša súbor opatrení nevyhnutných pre posilnenie oživenia hospodárstva z krátkodobého hľadiska, rastu kvality života v strednodobom horizonte, ako a

Pridaj komentár