ZDRAVIE: Znefunkčnenie stránky poisťovne Dôvera by poškodilo najmä klientov

Bratislava 27. januára (TASR) – Znefunkčnenie webu zdravotnej poisťovne Dôvera môže spôsobiť komplikácie hlavne poistencom, platiteľom a pacientom. Na margo možného útoku hackerov na internetové stránky tejto poisťovne to dnes vyhlásila PR špecialistka poisťovne Monika Šimunová.
„Naše informačné systémy štandardne chránime. Upozorňujeme však na fakt, že web je okrem zdroja informácií aj kanálom na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti a na pravidelnú komunikáciu poisťovne s poistencami, platiteľmi a lekármi,“ uviedla. „Ak bude stránka www.dovera.sk neprístupná, budú nedostupné nielen publikované informácie, ale aj znemožnená komunikácia, neprístupná služba Elektronická pobočka a nedostupný portál pre dlžníkov www.dlhy.dovera.sk,“ vyhlásila Šimunová. Dodala, že tak môže byť ohrozené plynulé zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti, „čo sa najviac dotkne pacientov a poistencov“. 
Protestné zhromaždenie kvôli kauze Gorila údajne plánujú podporiť aj slovenskí hackeri z hnutia Anonymous. Cieľom ich útoku by sa mohli stať internetové stránky investičnej skupiny Penta či Prima banky. „Pre nás to nie je prvýkrát, kedy sme boli konfrontovaní s nejakými vyhrážkami so strany hackerov… Prijali sme isté opatrenia, ktoré sa týkajú našej bezpečnosti, ochrany dát a našej webovej stránky,“ povedal pre TASR hovorca Penty Martin Danko. Približne o 11.00 h boli stránky investičnej skupiny aj banky funkčné.
Organizátori podujatia reagujú na medializovanú kauzu Gorila pomenovanú podľa zverejnených spisov, ktoré mala údajne v rokoch 2005 až 2006 vyrobiť Slovenská informačná služba (SIS). Hoci pravosť spisov zverejnených na webe dodnes nikto nepotvrdil, minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) pred časom informoval, že akcia s takýmto názvom skutočne existovala. Pravdivosť niektorých častí spisu potvrdili aj rôzne médiá a niektorí z jeho aktérov. Vláda pre podozrenia v spise rozhodla o odvolaní šéfky Výkonného výboru Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej.

Pridaj komentár