Bratislava 6. decembra (TASR): V minulom roku sa na Slovensku z drogovej závislosti liečilo 2.266 ľudí, z toho 1.859 mužov a 407 žien. „Počet liečených užívateľov drog síce nevykazuje nárast, ale treba pripomenúť, že sa jedná o dobrovoľne liečených v zdravotníckych zariadeniach v SR, teda o tých, ktorí sa už rozhodli skončiť so závislosťou,“ informoval Peter Gschwendt z Národného centra zdravotníckych informácii. Preto sú podľa jeho slov mimoriadne dôležité preventívne aktivity v školách, mimoškolských zariadeniach i aktivity „street-workerov“ v teréne.
Priemerný vek závislého liečeného na Slovensku bol vlani 27 rokov. Najmladší sú závislí od konope (priemerný vek 23 rokov), nasledujú prchavé látky s priemerným vekom 24 rokov, stimulanciá, najmä pervitín, s priemerným vekom 25 rokov. Z užívania kombinovaných psychoaktívnych drog sa liečili v priemere 27 roční. Užívatelia halucinogénov majú v priemere 29 rokov, nasledujú opiáty, hlavne heroín, s priemerným vekom užívateľa 30 rokov, kokaín s vekom 31 rokov. Užívateľ hypnotík a sedatív má v priemere 45 rokov.
Vo vekovej skupine do 19 rokov sa v minulom roku liečilo 340 užívateľov drog. „Oproti roku 2009 ide o nárast 28 osôb,“ poukázal Gschwendt. Z celkového počtu liečených užívateľov drog je vyše 52 percent pacientov vo vekovej skupine 20 až 29-ročných. Za posledné roky podľa jeho slov pribúda aj počet liečených pacientov vo vyšších vekových skupinách.
Najviac liečených bolo z Bratislavského kraja (683) a Nitrianskeho kraja (345), podľa okresov je to Bratislava II a Bratislava V a okres Nitra. V počte liečených pacientov z drogovej závislosti je i päť pacientov bez trvalého pobytu v SR.