Bratislava 8. novembra (TASR) – Rakovina pľúc, ktorá sa ročne diagnostikuje asi u 2500 Slovákov, patrí medzi tri najčastejšie príčiny úmrtia na onkologické ochorenia. Pacientom s týmto ochorením a ich rodinným príslušníkom chce preto pomáhať nové občianske združenie Druhý dych, ktoré sa dnes pri príležitosti Mesiaca povedomia o rakovine pľúc prvýkrát predstavilo verejnosti. Na nebezpečenstvá tohto ochorenia, ale aj možnosti liečby budú zamerané aj aktivity v nákupných centrách v štyroch slovenských mestách.
„Občianske združenie je určené pre širokú verejnosť, bol by som rád, keby si našu web stránku pozrela široká verejnosť a nielen tí, ktorých sa to priamo týka, pretože rakovina pľúc sa netýka len samotných pacientov, ale aj rodín a blízkych. Nikdy nevieme, kedy sa my ocitneme v okruhu rodinných blízkych,“ uviedol prezident združenia Erik Ondrejka. Pre záujemcov, ktorí chcú získať viac informácii o tomto ochorení či praktické rady o živote s ochorením, alebo sa poradiť s odborným lekárom, vznikla aj web stránka združenia www.druhydych.eu.
November je vyhlásený za Mesiac povedomia o rakovine pľúc a k celosvetovej iniciatíve sa tento rok opäť pripája aj Slovensko. V nákupných centrách v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a Nitre si tak návštevníci budú môcť pozrieť výstavu maľovaných pľúc. Tie boli pôvodne biele sadrové modely, ktoré podľa vlastnej fantázie vymaľovali viaceré známe osobnosti z oblasti kultúry, športu, spoločenského života a samozrejme medicíny. Po ukončení výstav budú modely darované onkologickým oddeleniam.
„Rakovina prináša nežiaduce zmeny do biologického stroja, ktorým je človek, ktorý je inak dokonalý a veľmi zložitý. Väčšina ľudských národov obsahuje miliardu alebo viac buniek ešte skôr, než si ich začneme uvedomovať,“ uviedla onkologička Milada Veselá z bratislavskej ružinovskej nemocnice. Vysvetlila, že na vzniku rakoviny pľúc sa podieľa viacero faktorov, ale za najvýznamnejší sa považuje vystavovanie sa cigaretovému dymu. Podľa jej slov, pokiaľ fajčiar ukončí fajčenie cigariet pred 35. rokom života, krivka celkového prežitia sa nelíši od fajčiarov.
Nádory pľúc sa delia na dve kategórie, a to nemalobunkový a malobunkový karcinóm. Od typu nádoru, ako aj štádiu ochorenia sa následne odvíja aj liečba. V prípade rakoviny pľúc je možná chirurgická liečba, rádioterapia, chemoterapia a cielená biologická liečba, ktorá nepôsobí na telo pacienta tak toxicky ako chemoterapia.