ZDRAVIE: Obojstranné preukazy vydávajú už všetky zdravotné poisťovne

Bratislava 8. januára (TASR) – Všeobecná zdravotná poisťovňa, ako aj Union zdravotná poisťovňa od nového roku vydávajú svojim poistencom už iba obojstranné preukazy. V kombinovanom preukaze je na jednej strane slovenský preukaz poistenca a na druhej európsky preukaz zdravotného poistenia. Doteraz bol každý preukaz na samostatnej kartičke.
Poisťovňa Dôvera kombinované preukazy vydala pre nových poistencov z vlaňajšieho prepoisťovania. „Plošne tieto preukazy nevydávame všetkým našim poistencom,“ objasnila pre TASR jej PR špecialistka Monika Šimunová. Preukaz získajú i tí, ktorí prídu o európsky preukaz, skončí sa jeho platnosť alebo požiadajú o jeho vydanie.
„Výmena preukazu poistenca nie je povinná. Preukazy poistencov na verejné zdravotné poistenie a aj európske preukazy, ktoré boli vydané do 31. decembra, sú naďalej platné,“ povedal pre TASR riaditeľ úseku služieb klientom z Union zdravotnej poisťovne Miloš Habara. Poistenci sa tak podľa jeho slov s nimi môžu preukazovať u lekára či v nemocnici. Upozornil, že pri vydaní nového preukazu majú poistenci obratom vrátiť svoje pôvodné.
Vydávanie obojstranného preukazu umožnila vlaňajšia novela zákona o zdravotnom poistení, pričom vydanie takéhoto preukazu je možnosťou, nie povinnosťou poisťovní. Tie majú aj naďalej možnosť vydávať oba preukazy samostatne.

Pridaj komentár