Bratislava 23. októbra (TASR) – Podľa štatistík v slovenskej populácií ročne pribúda viac ako 25.000 nových prípadov rakoviny. Nádorové ochorenia boli v roku 2009 prvou najčastejšou príčinou novopriznaných invalidných dôchodkov, druhou najčastejšou príčinou práceneschopností a treťou príčinou hospitalizácií. Vplýva to z výskumu Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Ako poukázalo centrum, vzhľadom na starnutie populácie treba počítať so zvyšovaním sa výskytu rakoviny. Spomedzi nových prípadov rakoviny sa takmer 70 percent vyskytuje u populácie nad 60 rokov. Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí slovenskej populácie, hneď po srdcovocievnych ochoreniach. Dosahuje číslo 198,8 na 100.000 obyvateľov a u mužov je miera úmrtnosti takmer dvakrát vyššia ako u žien.
Hodnoty výskytu onkologických ochorení presahujúce priemer SR sú v okresoch Bratislavského, Nitrianskeho, Trenčianskeho a Trnavského kraja. Vyššie hodnoty úmrtnosti sú v južných a niektorých severných okresoch Slovenska.
Ak sa neberú do úvahy nemelanómové nádory kože, dominujú u mužov zhubné nádory pľúc, kolorekta a prostaty. U žien je to zase rakovina prsníkov, pohlavných orgánov (telo maternice, krčok maternice a vaječníky) a kolorekta.
Vďaka pokrokom v medicíne sa počet pacientov, ktorí prežívajú s onkologickým ochorením päť a viac rokov života zvyšuje. V období rokov 1980 až 1984 prežívalo 27,4 percenta mužov a 43,4 percenta žien, zatiaľ čo v rokoch 2000 až 2004 to bolo 34,3 percenta mužov a 57,6 percenta žien. Najviac sa zvýšil podiel prežívajúcich mužov s rakovinou prostaty a žien s rakovinou prsníka.