Bratislava 17. apríla (TASR) – Presne o týždeň, 24. apríla, si verejnosť pripomenie Svetový deň meningitídy. V tento deň upozorní na zápal mozgových blán osvetová kampaň v nemocniciach v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Trenčíne a v Martine.
Zároveň odštartuje zbieranie symbolických farebných odtlačkov rúk na plátne, ktoré vyjadria snahu zastaviť toto nebezpečné a rýchle ochorenie. Zbieranie odtlačkov vyvrcholí na podujatí Míľa pre mamu 11. mája v Bratislave. „Meningokoková infekcia je strašiakom. Jej výskyt nie je častý, ale priebeh je takmer vždy dramatický. Nesmierne dôležité je povedomie ľudí, aby túto infekciu vedeli čo najskôr rozpoznať. Lebo niekedy sú tie príznaky veľmi nešpecifické,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii Katarína Holečková z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava. Najohrozenejšie sú deti do štyroch rokov a adolescenti.
Podľa pediatričky Eleny Prokopovej sa zápal mozgových blán môže začať podobne ako ďalšie ochorenia vysokou horúčkou. Príznačné však je, že stav dieťaťa sa zhorší doslova z večera do rána, pričom sa najmä na nohách objavujú petéchie – fialové bodky, ktoré nezmiznú, ak sa na ne pritlačí napríklad skleneným pohárom. „Ďalším príznakom je triaška, porucha vedomia, apatia až bezvedomie,“ upozorňuje lekárka. Keď sa objavia takéto príznaky, okamžite treba vyhľadať lekársku pomoc, alebo priniesť dieťa do nemocnice. Zápal má totiž veľmi rýchly priebeh. V priebehu 24 až 48 hodín môže spôsobiť smrť človeka. Hlavnou prevenciou proti ochoreniu je očkovanie, ktoré nie je povinné.
Zápal mozgových blán spôsobujú najčastejšie baktérie, ale existujú aj meningitídy spôsobené vírusmi, výnimočne hubami a parazitmi. Encefalitídu – zápal mozgu spôsobujú aj kliešte. „Teraz sa začína ich obdobie, keďže kliešte sa začínajú objavovať pri piatich až siedmich stupňoch Celzia. Leto, jeseň je obdobie kliešťových encefalitíd, ale aj boréliových, lebo kliešte prenášajú aj boreliózu,“ upozorňuje Holečková. Kliešťa treba podľa nej vytiahnuť najlepšie pinzetou alebo pomôckou, ktorá sa dá kúpiť v lekárni a ak zostane po kliešťovi červený fľak, treba vyhľadať lekára.