Bratislava 9. decembra (TASR) – Od začiatku decembra musia lekári na Slovensku svojim pacientom predpisovať namiesto konkrétneho názvu lieku účinnú látku, ktorú obsahuje viacero liečiv. Pacient si tak môže v lekárni vybrať. Lekár má však i po zavedení tzv. povinnej generickej preskripcie naďalej možnosť napísať pacientovi na recept názov konkrétneho lieku.
„Pôvodný zákon, ktorý bol predložený do pripomienkového konania, neobsahoval túto možnosť,“ uviedla dnes na tlačovej konferencii šéfka Sekcie farmácie a liekovej politiky Michaela Cesnaková. Do zákona sa však napokon dostala kvôli apelu Slovenskej lekárskej komory (SLK). „Jedna z týchto pripomienok SLK bola akceptovaná ako možnosť, nie povinnosť,“ dodala.
Aj v prípade, že lekár napíše na recept názov konkrétneho lieku, pacient si v lekárni môže vybrať iný liek s rovnakou účinnou látkou, ktorý je napríklad lacnejší. „Lekárnik má povinnosť pacientovi ponúknuť v prvom rade liek, ktorý má najnižší doplatok, alebo nulový, a pacient má následne možnosť vybrať si, či chce liek, ktorý mu ponúkol lekárnik, alebo či má záujem o liek, ktorý mu odporučil lekár,“ objasnila Cesnaková.
Predpisovanie účinnej látky priniesol nový zákon o liekoch z dielne ministerstva zdravotníctva. Rezort tvrdí, že pacienti budú vďaka tomuto opatreniu za lieky doplácať celkovo menej asi o 48 miliónov eur. Výdavky každého pacienta na lieky by sa tak mali znížiť o 30 percent.
Rezort vyvracia aj obavy kritikov, že predpisovanie účinnej látky nie je dostatočne bezpečné. Lekár môže napríklad zakázať vydanie náhradného lieku v lekárni, ktorý je pre pacienta nevhodný. Takýto prípad môže nastať, ak je napríklad pacient alergický na laktózu a jeden z 15 liekov s účinnou látkou, ktorú potrebuje, laktózu obsahuje. „Lekár vie, že pacient je alergický na laktózu, tak do zdravotnej dokumentácie zaznačí, že zakazuje konkrétny liek,“ názov tohto lieku napíše aj na zadnú stranu receptu.
Zdravotná poisťovňa má navyše povinnosť raz mesačne sprístupniť predpisujúcemu lekárovi, aké lieky si pacient z lekárne odniesol.
Celkovo sa generická preskripcia týka 2655 liekov. Podľa Cesnakovej je to takmer polovica liekov, ktoré sa dnes nachádzajú v zozname liečiv a liekov, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Nevzťahuje sa na lieky, ktoré obsahujú omamné a psychotropné látky, na lieky, ktoré obsahujú viac liečiv ako jedno a na lieky alebo iné vysoko špecifické liečivá.
Ak by lekár aj po 1. decembri predpisoval lieky ich názvom, pričom by išlo o lieky, ktoré má povinnosť predpisovať názvom účinnej látky, hrozí mu za to pokuta. Sankcia mu môže byť uložená aj v prípade, že do zdravotnej dokumentácie neuvedie dôvody, prečo zakázal pacientovi vydať určitý liek. Lekár má navyše zákaz určovať pacientovi, v ktorej lekárni si má vybrať predpísaný liek alebo zdravotné pomôcky. Dodržiavanie tohto zákona kontroluje Štátny ústav pre kontrolu liečiv. „Sankcie za tieto porušenia môžu byť vo výške od 300 do 35.000 eur. Závisí, či sa delikt stal len raz, alebo opakovane,“ spresnila šéfka liekovej politiky.