ZDRAVIE: Každého desiateho pacienta privedie do nemocnice srdcová nedostatočnosť

Bratislava 14. mája (TASR) – Chronické srdcové zlyhávanie (ChSZ) je zložitý syndróm, ktorý môže mať rôznu príčinu, prejavy a rozdielnu prognózu. Ide o dlhodobé ochorenie, pri ktorom sa srdce postupne vyčerpáva a slabne, až napokon nie je schopné vykonávať svoju základnú funkciu, teda čerpať krv a zásobovať tkanivá a orgány kyslíkom. Túto svoju slabosť sa snaží kompenzovať rýchlejšou frekvenciou úderov, no tým sa ešte viac oslabuje.
Na Slovensku postihuje ChSZ asi 100.000 pacientov a ročne spôsobuje takmer 1900 úmrtí. Každoročne je tiež zodpovedné asi za 14.000 hospitalizácií. Každý desiaty človek, ktorý príde na Slovensku do nemocnice, tam príde z dôvodu náhleho zhoršenia srdcovej nedostatočnosti, poukázala primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH Eva Goncalvesová. Upozornila, že jeden z desiatich takýchto pacientov v priebehu štyroch rokoch zomrie. Odhaduje sa, že na diagnostiku a liečbu ChSZ idú ročne dve percentná z celkových výdavkov na zdravotníctvo.
Významným faktorom, ktorý ovplyvňuje chorobnosť a úmrtnosť na ChSZ, je srdcová frekvencia. U zdravého človeka je zvýšená frekvencia srdca pozitívna – je prítomná vtedy, keď má organizmus vyššie nároky na spotrebu kyslíka, napríklad pri športe a zrýchlením tepu pomáha srdcu naplniť ich. No u pacienta s ochorením srdca zvýšená frekvencia srdca škodí, pretože vyčerpáva samotné srdce – čím viac ho núti k vyššiemu výkonu, tým viac ho oslabuje a jeho stav sa ešte viac zhoršuje.
Pri liečbe ChSZ sa využíva viacero typov liekov a cieľom liečby je znížiť chorobnosť a úmrtnosť, zmierniť prejavy ochorenia a zlepšiť prognózu pacientov. Doteraz sa pri liečbe chronického srdcového zlyhávania používali najmä ACE inhibítory alebo sartany a tiež betablokátory. Práve betablokátory majú schopnosť znížiť srdcovú frekvenciu. Môžu mať však nežiaduce účinky, ktoré často neumožňujú naplno využiť ich liečebný potenciál.
Novinkou je liek, ktorý dokáže znížiť frekvenciu srdca inhibíciou tzv. If kanálu v srdci. If kanály kontrolujú spontánnu srdcovú frekvenciu, čím viac ich je otvorených, tým viac ženú srdce k vyššiemu výkonu a tým rýchlejšia je srdcová frekvencia. Liek tieto kanály blokuje. Inhibítor If kanálov sa už niekoľko rokov používa pri liečbe angíny pectoris a na základe priaznivých výsledkov klinických štúdií bol nedávno schválený aj na liečbu ChSZ.

Pridaj komentár