ZDRAVIE: Kampaň Ligy proti rakovine upozorní na riziká fajčenia

Bratislava 13. októbra (TASR) – Nadchádzajúci európsky týždeň proti rakovine bude na Slovensku patriť najmä edukačno-preventívnej kampani zameranej na fajčenie a jeho negatívnym dopadom na zdravie. Kampaň Neodfajčite im detstvo budú sprevádzať rôzne aktivity, ktoré sa prioritne zamerajú na rodiny s deťmi a mladých ľudí.
Akcia potrvá od pondelka 17. októbra do polovice novembra a jej hlavným cieľom je apelovať na rodičov, aby si uvedomili svoj vplyv na ratolesti. Kampaň osloví verejnosť prostredníctvom televízií, rádií, reklamných plôch a na školách sa zároveň budú distribuovať letáčiky. Jej symbolom sa stal plyšový medvedík, ktorý sa vplyvom cigaretového dymu zmení na popol.
„Kampaň bude prebiehať nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku, rozhodli sme sa ju urobiť mohutnú a použiť množstvo nosičov,“ uviedla dnes výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová. Vyvrcholením týždňa proti rakovine bude 13. ročník Dňa jabĺk, v rámci ktorého sa v 23 slovenských mestách budú cigarety vymieňať za jablká.
Ako poukázala prezidentka ligy Eva Siracká, fajčenie sa stáva obrovským problémom a Svetová zdravotnícka organizácia ho vyhlásila za pandémiu. „Zatiaľ čo v civilizovaných krajinách sveta už je vidieť ústup, že tí ľudia zmúdreli, v rozvojových krajinách a krajinách strednej a východnej Európy vidíme, že sú stále ešte veľké nedostatky, čo je ale veľmi alarmujúce, že začína fajčiť veľa mladých ľudí.“ Poukázala na to, že veková hranica detí, ktoré experimentujú s fajčením, sa posunula na desať až 13 rokov. Problém tiež vidí v tom, že fajčí veľa dievčat a následne tak aj tehotných žien.
Závislosť od tabaku je dnes najrozšírenejšou a najsilnejšou závislosťou na svete. Tabakové listy spoznal svet pri objavení Ameriky a pôvodne sa používali na slávnostné a lekárske účely. Vzrast jeho spotreby sa datuje od 15. storočia, o tri storočia neskôr sa stal tabak medzinárodným artiklom. Prelom 19. a 20. storočia, keď svet spoznal cigarety, ktoré nahradili šnupanie, žuvanie alebo fajčenie tabaku vo fajkách, považujú onkológovia za začiatok éry pľúcnej rakoviny.
Vo svete fajčí až 1,3 miliardy ľudí a na následky fajčenia ročne celosvetovo zomiera až päť miliónov ľudí. Odborníci v súčasnosti bijú na poplach a upozorňujú, že každých pár sekúnd zomrie človek na ochorenia súvisiace s fajčením.

Pridaj komentár