Bratislava 3. januára (TASR) – Po vianočných sviatkoch a novoročných oslavách mnohí ľudia v januári siahajú po voľnejšom oblečení. Konzumácia množstva ťažkých jedál spolu s nulovou fyzickou aktivitou môže mať za následok spomalené trávenie, ako aj priberanie. Práve preto sa očista stáva predmetom mnohých predsavzatí do nového roka. „Pojmom očista – detoxikácia označujeme očistenie organizmu zvnútra odstraňovaním toxických látok, ktorými sme v dnešnej dobe priam zavalení. Do tela sa nám dostávajú prostredníctvom potravy a cez ovzdušie, či už vdychovaním alebo priamo cez kožu,“ uviedol MUDr. Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy.
Naše telo sa čistí samo
Vysvetlil, že človek síce má k dispozícii vlastný systém, ktorý ho toxických látok pomáha zbavovať, ale len do určitej miery. Dlhodobé zaťaženie organizmu toxickými látkami môže viesť k zníženiu imunity a výskytu množstva ochorení a zdravotných komplikácií, ako napríklad vyplavovanie vápnika z kostí či premnoženie kvasiniek. „Intoxikácia“ organizmu sa najčastejšie prejavuje celkovou únavou, bolesťami hlavy a spustením rôznych typov alergií. Očista je ako prevencia rôznych ochorení a tiež ako pomocná liečba známa už po stáročia. Najčastejšie je spájaná s náboženstvami, ktoré ju odporúčajú v podobe pôstu v rôznych obdobiach roka.
Očista organizmu by mala byť v priebehu roka podľa odborníkov vykonávaná pravidelne. Za najvhodnejší čas sa považuje obdobie jesene a jari. Za najprísnejší spôsob očistnej kúry je považovaný pôst, pri ktorom je príjem tuhej stravy úplne obmedzený. Pri pôste je prijímaná len voda, bylinné čaje a ovocné šťavy. Pôst by nemal bez konzultácie s lekárom trvať dlhšie ako tri dni a opätovný prechod na tuhú stravu by mal prebiehať postupne. Pre pôst by sa mali ľudia rozhodnúť vtedy, ak na neho majú dostatok času, napríklad cez víkend. Držanie pôstu sa neodporúča ľuďom, ktorí trpia cukrovkou, zápalom srdcového svalu, psychózami a depresiami.
Detox
Za miernejšiu formu očisty sa považuje detoxikáciu, pri ktorej sa zo stravy vylúčia aspoň tie zložky, ktoré organizmus zaťažujú. Miera množstva vylúčených potravín je individuálna, zo stravy by sa však mali vylúčiť alkohol, kofeín, nikotín, tuky, rafinovaný cukor, červené mäso, vnútornosti a tiež potraviny, ktoré vyvolávajú alergiu ako mlieko. Naopak, telu je potrebné zabezpečiť dostatočný pitný režim a tiež potraviny bohaté na vlákninu ako zelenina, ovocie, obilniny i strukoviny. Dopomôcť k odplavovaniu škodlivých látok z tela môže aj rebarbora, morské riasy či cesnak.