ZDRAVIE: ANS sa so ZP Union nedohodla ani dnes

Bratislava 26. marca (TASR) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje desiatky regionálnych nemocníc, ani na dnešnom rokovaní nedospela k dohode so súkromnou zdravotnou poisťovňou (ZP) Union na úprave cenových podmienok od apríla. „ZP Union predložila ponuku, ktorú sme odmietli ako nevýhodnú. Vôbec nezohľadňuje ani zvýšené náklady na úpravu platov lekárov a nieto ešte na úpravu platov sestier,“ zhodnotil šéf ANS Marián Petko.
„Na základe pripomienok ANS Union ZP upraví ostatnú ponuku. Túto upravenú ponuku predložíme ANS túto stredu (28.3.),“ zhrnula rokovania hovorkyňa súkromnej poisťovne Judita Smatanová. Podľa Petka si ANS počká na zmeny v návrhu a vo štvrtok (29.3.) definitívne oznámi, ako bude ktorá nemocnica postupovať voči súkromnej ZP. Union a ANS naposledy rokovali koncom februára, návrh ZP však asociácia po prehodnotení odmietla.
ANS dnes dostala ponuku aj od Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Táto bola podľa Petka lepšia ako v prípade súkromnej poisťovne, avšak i v tomto prípade ANS oznámi konečné stanovisko až vo štvrtok. „Táto ponuka môže čiastočne kompenzovať naše zvýšené náklady z dôvodu zvýšených platov sestier… Náš odhad je, že to môže pokryť zvýšene náklady len na úrovni asi 30 percent,“ priblížil. VšZP zvýšila platby pre nemocnice už k 1. decembru 2011 a k 1. februáru 2012.
ANS a ďalší zástupcovia nemocníc a lekárov sa už minulý týždeň dohodli na zmluvných a cenových podmienkach od apríla so ZP Dôvera. „Samozrejme, museli sme pristúpiť na kompromis medzi požiadavkami a reálnymi možnosťami nášho rozpočtu,“ povedal vtedy riaditeľ úseku nákupu v Dôvere Martin Kultan.
Podľa Petka na úpravy platov lekárov a sestier bude potrebné najmenej sto miliónov eur. Nevylúčil však, že reálne táto čiastka môže dosiahnuť úroveň 150 miliónov eur. „Najprv malo ministerstvo zdravotníctva napočítať, koľko bude potrebovať na navýšenie a podľa toho upraviť zákon, ktorý bol prijatý. A nie, že najprv sa upraví zákon, a potom sa pýtajú, koľko potrebujeme peňazí,“ poznamenal šéf ANS.

Pridaj komentár