ZDRAVIE: Ambulantní lekári sa so VšZP nedohodli ani dnes

Bratislava 3. júla (TASR) – Zástupcovia ambulantných lekárov sa dnes opätovne nedokázali dohodnúť so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na podpise dodatkov zmlúv. Predstavitelia lekárov odmietli prijať od začiatku júla ponúkané osempercentné navýšenie platieb poisťovne za zdravotné zákroky. Poisťovňa pritom začínala rokovania na úrovni 6,5-percentného navýšenia. Ak by lekári prijali najnovšiu ponuku, znamenalo by to zvýšenie oproti roku 2011 o 15 percent a pre priemernú ambulanciu by to podľa výpočtov generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia prinieslo mesačne zhruba 200 eur.
„VšZP je dnes na hrane toho, čo lekárom mohla ponúknuť,“ podčiarkol Forai s tým, že podľa neho zástupcovia lekárov tejto situácii rozumejú. Predstavitelia štátnej poisťovne pritom opätovne upozornili, že platí jej verejný prísľub, na základe ktorého sa zaviazala uhrádzať výdavky aj lekárom, ktorí dodatok k zmluve zatiaľ nepodpísali. 
„Urobili sme všetko preto, aby poistenec u žiadneho poskytovateľa nemusel platiť za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Naozaj nechápeme reakciu Zdravity a Slovenskej lekárskej komory. V situácii, kedy dáme verejný prísľub, aby občan nemusel platiť, oni v reakcii vyzývajú na priamu platbu,“ komentoval závery rokovaní Forai.
Zástupcovia lekárov sa už dnes v obedňajších hodinách stretnú s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou (nominantka Smeru-SD). Tá už v pondelok (2.7.) vyzvala pacientov, aby v ambulanciách lekárov neplatili. „Máte právo na bezplatnú starostlivosť, prosím neplaťte u svojich lekárov,“ odkázala pacientom.

Pridaj komentár