Atopický ekzém (atopická dermatitída) je pomerne časté, nenákazlivé chronické ochorenie, pri ktorom je pokožka na tvári a/alebo na tele neustále suchá, svrbiaca a podráždená.
Tento kožný defekt postihuje 10 % svetovej populácie (10 – 20 % detí a 2 – 5 % dospelých). V posledných 30 rokoch počet ekzematikov vzrástol o 200 – 300 %, a to najmä v západnom svete.
Ekzém – detská choroba?
Ekzém sa najčastejšie vyskytuje u dojčiat a malých detí – 90 % ľudí má príznaky pred dosiahnutím piateho roku života (80 % pred dosiahnutím 2. roku života). U tejto skupiny pacientov je najčastejšie postihnutou oblasťou tela tvár, no s pribúdajúcim vekom sa ekzém môže rozšíriť na ostatné časti tela.
Ekzém na tvári sa objavuje u všetkých vekových kategórií – zvyčajne vo forme suchých a šupinatých škvŕn:
- na pokožke hlavy,
- na čele,
- okolo očí,
- za ušami.
Ohniská sú veľmi časté aj na lícach (najmä u detí).
Príznaky ekzému
Príznaky sa líšia od človeka k človeku, od obdobia k obdobiu, a dokonca aj zo dňa na deň. Postihnutí popisujú dve odlišné fázy – neaktívnu a akútnu.
V akútnej fáze trpia ľahkým, až intenzívnym svrbením kože, ktorá je červená až tmavočervená, šupinatá, hrboľatá, až opuchnutá, bolestivá, a niekedy môže aj mierne krvácať. Počas neaktívnej fázy je koža suchá, až veľmi suchá, mierne šupinatá, podráždená, a v postihnutej oblasti sa môžu vyskytnúť aj malé, zahojené praskliny.
Možné príčiny a spúšťače
Neexistuje žiadna dokázaná príčina vzniku atopického ekzému. Rovnako, žiaľ, neexistuje ani liek. Vyhýbanie sa spúšťačom, a každodenná, intenzívna starostlivosť, však môže predĺžiť zdravú fázu atopickej pokožky, resp. ponúknuť úľavu a zotavenie pri zápalových symptómoch.
Existuje celý rad genetických a environmentálnych teórií o tom, prečo sa u niektorých ľudí ochorenie rozvinie, a u iných nie. Pozrime sa na ne.
Genetické prepojenie
Ak ochorením trpia obaja rodičia, existuje o 60 – 80 % vyššia pravdepodobnosť, že ju zdedí aj ich dieťa.
Klíma/znečistenie
Zdá sa, že život vo vyspelej krajine, v meste (zvlášť v tých s vyššou úrovňou znečistenia), alebo v studenom podnebí, zvyšuje riziko.
Napríklad, u jamajských detí v Londýne, je dvakrát vyššia pravdepodobnosť rozvoja atopického ekzému, ako u tých, ktoré žijú na Jamajke.
Pohlavie
Ženy sú o niečo náchylnejšie na atopický ekzém, ako muži.
Vek matky, keď sa dieťa narodí
Čím staršia je matka, tým vyššia je šanca, že u dieťaťa sa rozvinie ochorenie.
Kontrola nad symptómami
Hoci neexistuje liek, príznaky atopického ekzému môžeme potláčať dôslednou a pravidelnou starostlivosťou. Kľúčovými pomocníkmi sú emolienciá (zmäkčovadlá), ktoré zabraňujú ekzému, aby vzplanul. Mali by sme ich používať každý deň, bez ohľadu na to, v ktorej fáze ochorenia sa nachádzame.
Patria sem:
- telové mlieka,
- pleťové krémy,
- masti, ktoré „naolejujú“ pokožku (pomôžu ju udržať vláčnu, vlhkú, a chránia ju pred dráždivými látkami).
Hlavné zložky emoliencií môžu zahŕňať:
– Omega 6 mastné kyseliny z pupalkového oleja a oleja z hroznových jadier; upokojujú a vyživujú chorú pokožku, a obnovujú prirodzenú ochrannú bariéru pleti.
– Licochalcon A (extrakt z koreňa sladkého drievka); prírodný protizápalový antioxidant, ktorý znižuje začervenanie pleti a upokojuje zápal.
S príznakmi vzplanutia sa dokážu vysporiadať aj lokálne masti, zvyčajne s obsahom hydrokortizónu, ktoré pomáhajú minimalizovať zápaly a svrbenie.
Veľmi účinné sú aj kortikosteroidy, ktoré pôsobia rýchlo, a zmierňujú svrbenie pri ťažkom vzplanutí ekzému. Nie sú však dlhodobo udržateľným riešením, keďže ich dlhšie používanie môže mať negatívne vedľajšie účinky. Navyše, pri ich nepretržitom používaní, či aplikovaní na veľké oblasti kože, strácajú účinnosť.
Nevzdávajte sa!
Existuje celý rad ďalších metód, ktoré môžu pomôcť ekzematickej pokožke. No keďže príznaky sa líšia od človeka k človeku, nájsť správny postup nie je jednoduché. Často mu totiž predchádza obdobie niekoľkých pokusov a omylov, hoci máte toho najlepšieho dermatológa. Preto sa ozbrojte trpezlivosťou.
Redakčne upravené (jam)
Ilustračné fotografie
Tento článok vyšiel v tohtoročnom Dermato magazíne číslo 1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.