Zaznamenané prípady prepoisťovania bez vedomia ľudí

Bratislava 3. marca (TASR) – Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) dostal v tomto roku asi 15 podnetov v súvislosti s prepoisťovaním ľudí do iných zdravotných poisťovní bez ich vedomia. „V tomto roku boli doručené podnety, v ktorých sa poistenci domáhali zrušenia už podanej prihlášky na rok 2014 s odôvodnením, že prihlášku na zmenu poistenec nepodal,“ povedala pre TASR hovorkyňa úradu Soňa Valášiková.
Ľudia sa podľa jej slov o prepoistení dozvedeli z oznámení, v ktorých im zdravotná poisťovňa ďakovala za dôveru stať sa ich poistencom. Všetky tohtoročné podnety sa týkali prepoisťovania do Union zdravotnej poisťovne.
Na pravdepodobných podvodníkov upozorňovala ľudí počas týždňa poisťovňa Dôvera. Tí sa objavili v Trnavskom kraji a dávali ľuďom podpisovať listiny o sprístupnení a úhrade zdravotnej starostlivosť, pričom mohlo ísť aj o tlačivo prihlášky na zmenu zdravotnej poisťovne.
ÚDZS v tomto roku zatiaľ podnet zameraný na pokus o podvodné prepoistenie v ponímaní návštev poistencov či predkladania návrhov prihlášok bez právnych následkov neeviduje. „Praktiky nekalého náboru sa veľmi ťažko dokazujú, pretože spravidla ide o aktivity jednotlivcov, ktoré nie je možné spätne dokázať,“ poukázala na margo problematiky Valášiková.

Pridaj komentár