Onychokryptóza (z gréckych slov „onyx“ – „necht“ a „kryptos“ – „skrytý“), známa aj pod latinským názvom Unguis incarnatus, je bežne sa vyskytujúce ochorenie nechtov – ľudovo povedané „zarastajúci necht“.
Ide o často bolestivé postihnutie prsta, kedy nechtová platnička vrastá do jedného či oboch nechtových valov, prípadne nechtového lôžka. Takto porušený bočný nechtový val sa sekundárne bakteriálne infikuje a zapáli, väčšinou s nadmernou tvorbou granulačného tkaniva (tzv. živého mäsa), ktoré ešte viac obmedzuje rastúci necht. Zarastajúci necht môže vzniknúť na rukách i nohách.
Najčastejším miestom výskytu je vnútorná strana palcov nôh. Prejavom nechtového postihnutia je najmä bolesť pozdĺž bočných okrajov nechtovej platničky. Táto sa zhoršuje postupným rastom nechtu hlbšie do tkaniva. Umocňuje ju nosenie tesnej obuvi, otrasy chodidla a tlak na zapálenú oblasť, ktorá je začervenaná a opuchnutá, a môže sa objaviť aj hnisanie.
Medzi hlavné príčiny tohto ochorenia patria ortopedické vady, úrazy nechtu, vrodené či chorobou získané deformity nechtu. Nasleduje nevhodná obuv (špičky topánok), tesné špičky pančúch či ponožiek s výrazným švom, a vlhkosť a teplo vnútri obuvi, lúhujúce kožu prstov nôh, a tým zmäkčujúce nechtovú platničku, ktorá sa následne priečne zakrivuje. Najčastejšou príčinou je však nesprávne strihanie nechtov do oblúka namiesto rovného zostrihnutia voľného okraja nechtovej platničky. Podobnou chybou je strihanie nechtu veľmi blízko pri spojení nechtu s lôžkom, čiže príliš nakrátko, čo vedie k výraznejšiemu ohýbaniu nechtovej platničky pri raste.
Z uvedených príkladov vyplývajú aj možnosti prevencie vzniku bolestivého zarastania: správna pedikúra, obuv s voľnou špičkou, vyhýbanie sa možným úrazom (pád ťažkého predmetu na prsty nôh, zakopnutia pri športe) a skoré zachytenie vznikajúcich ochorení nechtov (napr. hubová infekcia nechtov). Liečba zarastajúceho nechtu spočíva v odstránení vrasteného rohu nechtovej platničky a infekcie. Ďalšiemu vrastaniu zamedzíme napríklad vložením kúsku gázy (napustenej dezinfekčným roztokom) pod okraj nechtu.
Pri neúspechu tejto konzervatívnej liečby sa pristupuje k chirurgickému riešeniu. Odborník v špecializovanom zariadení (plastický chirurg, chirurg, podológ) vykoná zákrok, pri ktorom sa na postihnutej strane pozdĺžnym oválnym vykrojením (siahajúcim až k báze nechtu) znesie bočný okraj nechtu spolu s priľahlým granulačným tkanivom bočného nechtového valu.
Po tejto operácii je rast nechtu zmenený: necht nemá typicky zahnutý bočný okraj. Možné sú aj ďalšie modifikácie, kedy sa plasticky upravuje tkanivo nechtového valu v zmysle rozšírenia.
Odstránenie celého nechtu býva spravidla neúčinné.
Na ošetrenie prsta (po podstúpení operácie) sú ako prevencia infekcie vhodnejšie lokálne aplikované antibiotiká. Pri systémových antibiotikách totiž môže dôjsť k prechodnému spomaleniu rastu nechtov.