VšZP: Výsledky hospodárenia sú dobrým signálom pre poistencov i poskytovateľov

Bratislava 16. augusta (TASR) – Tohtoročné výsledky hospodárenia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sú podľa jej šéfa Mariana Faktora dobrou správou pre pacientov, poistencov aj pre lekárov. Ako poznamenal na dnešnej tlačovej konferencii, finančná stabilizácia poisťovne je nevyhnutným predpokladom na ďalšie skvalitňovanie služieb vrátane nových rozvojových projektov. Tie chce poisťovňa predstaviť čoskoro.
Zisk, takmer 4,85 milióna eur, ktorý poisťovňa vykázala ku koncu júna, sú výsledkom najradikálnejších zmien vo VšZP v jej histórii, poukázal Faktor. Pripomenul, že opatrenia, ktoré prispeli k ozdraveniu spoločnosti a jej finančnej stabilizácii boli nevyhnutné vzhľadom na stratové hospodárenie v minulosti. Minulý rok skončila VšZP v mínuse 120 miliónov eur.
Stabilizačné opatrenia sa realizovali od októbra 2010 do júna tohto roka a týkali sa všetkých oblastí činností poisťovne. V oblasti zdravotného poistenia došlo k zvýšeniu úspešnosti výberu poistného o 1,91 percenta. Odstránili sa tiež neefektívnosti a cenové asymetrie, čo znížilo náklady na zdravotnú starostlivosť o 3,19 percenta. Znížili sa aj prevádzkové náklady, a to o 17,9 percenta.
Ako poukázal šéf Sekcie ekonomiky VšZP Martin Barto, vyrovnané hospodárenie robí zo VšZP spoľahlivého partnera pre poskytovateľov i dodávateľov. „Faktúry sa platia v deň splatnosti, čo v tejto spoločnosti nie je tak častý jav.“ Poisťovňa podľa jeho slov nemá žiadne úvery ani pôžičky a nikomu nič nedlhuje. Podotkol tiež, že stabilizácia VšZP je prvým a zásadným krokom k celkovej finančnej stabilizácii zdravotníctva a koncu tvorby dlhov. „Niekde sa začať muselo, začalo sa od VšZP,“ uzatvoril.
Najväčšia slovenská poisťovňa sa musí ešte vyrovnať s dlhom 120 miliónov eur z minulosti. Podľa Faktora sa potrebné opatrenia nedotknú nákupu zdravotnej starostlivosti. Ako ozrejmil Barto, znižovaniu dlhu by mal napomôcť predaj pohľadávok, ako aj nehnuteľného majetku či ďalšie znižovanie prevádzkových nákladov. Vysvetlil, že postupnými krokmi by tak VšZP mala spĺňať aj nové podmienky preukazovania platobnej schopnosti, ktoré začnú platiť od júla budúceho roku.

Pridaj komentár