Voľnopredajné lieky – kedy ich užívať a kedy sa im vyhnúť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Poznáme ich aj pod skratkou OTC. Over the Counter, teda predaj cez pult.

Sú to lieky voľne dostupné v lekárňach, bez nutnosti návštevy lekára a lekárskeho predpisu.

Viete, kedy je vhodné užívať voľnopredajné lieky?

A kedy vám môžu, naopak, poškodiť?

Čo je to samoliečenie?

Samoliečenie je proces, keď sa pri prvých príznakoch ochorenia lieči človek sám, bez toho, aby navštívil lekára – napríklad voľnopredajným liekom. Najčastejšími dôvodmi pre návštevu lekárne sú prvotné prejavy prechladnutia, upchatý nos, horúčky, hnačky alebo rôzne bolesti.

Môžeme sa samoliečiť bez návštevy lekára vždy? Popravde – nie. Problémom samoliečenia je totiž to, že posúdenie závažnosti ochorenia vami – pacientom, môže, no nemusí byť správne.

Treba si uvedomiť, že voľnopredajný liek môže byť použitý len na liečbu ľahších ochorení, ako napríklad nádcha, kašeľ, bolesť hlavy či žalúdka. Takéto samoliečenie by však nemalo priebeh ochorenia výrazne zhoršiť.

Zabraňuje sa tomu aj tak, že v letáku voľnopredajného lieku máte uvedené, ako najdlhšie (napr. koľko dní) sa môžete liekom samoliečiť, resp. kedy je už potrebné vyhľadať lekára, ak sa váš stav nezlepšuje.

Voľnopredajné lieky vs. výživové doplnky

Pre bežného človeka je niekedy veľmi ťažké odlíšiť voľnopredajný liek od výživového doplnku. Voľnopredajným liekom sa môže stať iba liek, ktorého účinnosť a bezpečnosť je potvrdenáoverená, napríklad:

  • vydával sa viac rokov na lekársky predpis,
  • spĺňa všetky bezpečnostné kritériá,
  • nie je návykový,
  • má bezpečný profil nežiaducich účinkov.

Spoľahlivý a neškodný voľnopredajný liek môžete identifikovať aj podľa riadnej registrácie Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Táto informácia je uvedené na obale. Najjednoduchšie spoznáte registrovaný voľnopredajný liek tak, že musí byť uložený za okienkom, čiže si ho nemôžete zobrať z police sami.

Na rozdiel od voľnopredajných liekov, výživové doplnky podliehajú Potravinovému kódexu. Výrobca udáva priemerné množstvo živín, prípadne látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom, čo stanoví príslušná analýza, avšak skutočný obsah živín vo výživových doplnkoch nekontroluje žiadny kontrolný orgán. A ďalšia vec – účinnosť výživového doplnku nemusí byť preukázaná klinickými štúdiami.

Výživové doplnky sú určené na ochranu a podporu zdravia. Tie „poctivejšie“ sú koncentrovaným zdrojom živín, sú vhodné najmä pre ľudí s osobitou výživovou potrebou, napr. pri strese, zvýšenom výkone, únave. Okrem lekární, kde ich kupujeme najčastejšie, sú dnes dostupné aj v predajniach potravín alebo drogériách. Môžete si ich tak – na rozdiel od liekov – poľahky zobrať z police sami.

voľnopredajné lieky proti bolesti
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kde nájdem informácie o tom, či môžem voľnopredajný liek užívať?

Aby ste vedeli, kedy môžete voľnopredajný liek užívať a kedy už nie, máte k dispozícii niekoľko zdrojov informácii. V prvom rade je to farmaceut – lekárnik, ktorý má všetky potrebné vedomosti, aby vám pomohol pri výbere lieku a vysvetlil jeho správne užívanie.

Ďalším, veľmi dôležitým zdrojom, je písomná informácia pre používateľov (PIL), tzv. príbalový leták. Ten sa nachádza vždy vnútri balenia. Tu nájdete všetky informácie o lieku, jeho zložení, nežiaducich účinkoch, kedy liek užívať, kedy ho neužívať, a mnohé iné.

Kedy môžem voľnopredajné lieky bezpečne užívať?

Obdobie, počas ktorého sa môžete liečiť sami, je individuálne pri tom-ktorom lieku. Zvyčajne by to nemalo trvať dlhšie ako 7 dní. Veľké množstvo voľnopredajných liekov je preto na trhu dostupných v takej veľkosti balenia, ktoré postačí na jeden liečebný cyklus.

K hlavným zásadách bezpečného užívania voľnopredajných liekov patrí:

  • dodržiavanie správneho dávkovania – podľa odporúčania lekárnika alebo príbalového letáku,
  • dobrý zdravotný stav – netrpíte žiadnym chronickým ochorením, dlhodobo neužívate žiadne lieky, ktoré sa nevhodne ovplyvňujú s daným voľnopredajným liekom,
  • zvýšená opatrnosť pri citlivejších ľuďoch – najmä deti, starší ľudia a tehotné ženy.

Kedy voľnopredajné lieky neužívať?

K najpredávanejším liečivám na Slovensku patria tie proti bolesti a horúčke – paracetamol, ibuprofén a kyselina acetylsalicylová. Každý z nás sa s nimi už určite stretol, avšak i pri týchto, zdanlivo neškodných liekoch, je nutná opatrnosť.

Napríklad pri predávkovaní paracetamolom si môžeme vážne poškodiť pečeň. Pri nadužívaní ibuprofénu zasa riskujeme vznik žalúdočných vredov. Viete o tom, že kyselina acetylsalicylová nie je vhodná pre ľudí s poruchami krvácavosti, ani u detí do 16 rokov?

Práve tieto a mnohé ďalšie informácie by vám pri predaji voľnopredajného lieku mal podať lekárnik. Nie vždy vám však stihne povedať všetko. Preto si vždy pre prvým užitím pozorne prečítajte príbalový leták.

voľnopredajné lieky predaj liekov bez receptu
Zdroj foto: Shutterstock.com

Najopatrnejšie by mali byť tieto skupiny obyvateľstva:

  • starší ľudia, ktorí užívajú väčšie množstvo liekov na predpis – zvýšené riziko liekových interakcií,
  • ľudia s chronickými (dlhodobými) ochoreniami – napríklad vysoký krvný tlak, poškodenie obličiek, pečene, poruchy zrážanlivosti krvi,
  • tehotné a dojčiace ženy,
  • deti a mladiství do 18 rokov,
  • ľudia, u ktorých ochorenie trvá viac ako 7 dní, nezlepšuje sa, alebo sa zhoršuje, hoci užívali voľnopredajný liek.

Môžu byť voľnopredajné lieky nebezpečné?

Áno, môžu. Mnohí ľudia však vnímajú voľnopredajné lieky ako úplne bezpečné, dokonca im veria viac než liekom na predpis. Preto sa často stáva, že ich užívajú nesprávne alebo nadmerne. S tým prichádza aj riziko predávkovania, nežiaducich účinkov, či interakcií s liekmi na predpis, ktoré súbežne užívajú.

Ako už bolo spomenuté, pri užívaní akýchkoľvek voľnopredajných liekov sa riaďte pokynmi lekárnika a informáciami v príbalovom letáku.

Ako predísť nežiaducim účinkom a interakciám voľnopredajných liekov?

  • pozorne si prečítajte príbalovú informáciu a dodržiavajte pokyny pre užívanie,
  • informujte lekára a lekárnika o súčasne užívaných liekoch na predpis, voľnopredajných liekoch, výživových doplnkoch, bylinkách a ochoreniach,
  • dodržiavajte odporučenú dávkovaciu schému.
voľnopredajné lieky výživové doplnky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Lekárnik je tu pre vás

Na trhu je dostupné veľké množstvo voľnopredajných liekov, ktoré nám môžu uľaviť od prvých príznakov ochorenia. Nebojte sa preto pri ich kúpe opýtať lekárnika na všetko, čo vás zaujíma. Je to odborník, ktorý pre vás vyberie najvhodnejší liek a podrobne vám vysvetlí aj jeho správne užívanie.

Autorka je farmaceutka

1 odpovedí na “Voľnopredajné lieky – kedy ich užívať a kedy sa im vyhnúť?

  1. Spätné upozornenie: Daosin: Histaminová intolerance je díky němu pod kontrolou - Info Pacient

Pridaj komentár