„Viesť nevidiaceho, je možno najnáročnejšia práca, akú ľudský tvor vyžaduje od akéhokoľvek zvieraťa.“
Výrok britského psychológa a konzultanta v oblasti výcviku vodiacich psov, Bruca Johnstona, ktorý ako študent medicíny stratil zrak pri autonehode, sa stal mottom verejnej zbierky na podporu výchovy a výcviku vodiacich psov.
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska ju organizuje od roku 2004, a pred štyrmi rokmi dostala názov Štvornohé oči.
Do svojho 13. ročníka vstúpila posilnená o podporou partnerov, vďaka ktorým práve prechádza najvýznamnejším obdobím revitalizácie – výmenou pôvodných pokladníc, za nové. Tie budú laminátové, v podobe makety vodiaceho psa so šteniatkami.
Po ukončení revitalizácie, budú zbierkové pokladnice umiestnené na verejných miestach po celom Slovensku. Celkovo pôjde o 85 stacionárnych pokladníc, z toho 67 v prevádzkach spoločnosti Billa.
27. apríl, Svetový deň vodiacich psov
Tento deň pripadá vždy na poslednú stredu v mesiaci apríl. Je to príležitosť, ako predstaviť verejnú zbierku Štvornohé oči, i samotný program výchovy a výcviku vodiacich psov. Vodiaci pes je nenahraditeľným pomocníkom človeka s ťažkým zrakovým postihnutím – dokáže ho bezpečne zaviesť do zamestnania, do obchodu, k lekárovi, na úrady. Sú to jeho druhé oči, ktoré nájdu hľadanú vec, upozornia na prípadné nebezpečenstvo, a súčasne sú priateľské.
Výnos zo zbierky slúži na dofinancovanie kompletného programu: chovu, výchovy, výcviku, odovzdanie psa klientovi, tyflokynologický servis, i prípravu klienta na prácu s vodiacim psom, a to formou výučby priestorovej orientácie a samostatného pohybu.
Ambasádorkou 13. ročníka verejnej zbierky sa stala herečka Zuzana Šebová:
„Pred deviatimi rokmi som nosila desiatky dioptrie. Sťažka som rozoznávala tvár človeka, na evidenčné čísla áut som jednoducho nevidela. Dodnes vnímam ako zázrak, že po jedinej operácii je môj zrak úplne v poriadku. Každý nemá takéto šťastie. Žijem pri zemi a plne si uvedomujem skutočné hodnoty. Preto som sa rozhodla podporiť verejnú zbierku Štvornohé oči.“
Úlohy v tíme, ktorý tvoria nevidiaci človek a jeho vodiaci pes, sú rozdelené: človek je navigátorom, pes operátorom.
„Aby mohol pes zastávať takúto náročnú úlohu, ktorá vyžaduje kreativitu a vlastnú mieru rozhodovania, je nevyhnutné, aby mal špecifické vlastnosti. Tie je možné dosiahnuť iba prísnou selekciou a účelovým chovom. Vlastný chov je základom dobrého vodiaceho psa,“ približuje tému Jarmila Virágová, riaditeľka Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy.
VŠVAP pracuje vo vlastnom chove s plemenom labradorský retríver. Cieľom všetkých chovných aktivít je „vytvoriť“ vodiaceho psa, teda nielen ho vycvičiť.
„My, zdraví, si len ťažko dokážeme predstaviť, aké náročné je, žiť s hendikepom. Možno aj preto sa týmto ľuďom nedostáva adekvátna podpora – často sú vyradení z pracovného procesu, a spoločnosť im vytvára aj silné sociálne bariéry. Vodiaci pes predstavuje pre zrakovo postihnutých nielen ich štvornohé oči, ale často aj najbližšieho kamaráta, čo výrazne zlepšuje kvalitu ich života. Preto považujeme podporu výcviku za mimoriadne dôležitú,“ povedala Denisa Pernicová, marketingová riaditeľka BILLA Slovensko.
„Verejnú zbierku Štvornohé oči podporujeme predovšetkým preto, že ju považujeme za projekt, ktorý skutočne pomáha, a nechýba mu ľudský rozmer. Hendikepovaní ľudia v našej spoločnosti nie sú na programe dňa. Ich problémy väčšina často prehliada, preto sme radi, že pomáhame zviditeľňovať prekážky, s ktorými musia každý deň zápasiť,“ pridáva sa Elena Kohútiková, členka Správnej rady Nadácie VÚB.
Autorom fotografií kampane verejnej zbierky Štvornohé oči 2016, na ktorých je Zuzana Šebová so šteniatkami Sany a Sebastiánom, a už vycvičeným vodiacim psom Lacim, je fotograf s ťažkým zrakovým postihnutím, Ján Miškovič z Banskej Bystrice. Fotografie vznikli v interných priestoroch ÚNSS.
V stredu 27. apríla o 15.30 h, sa v predajni Billa – Jantárová cesta v Bratislave – Petržalke uskutoční prezentácia výcviku vodiaceho psa s ukážkami pre verejnosť.
Ďalšie informácie o verejnej zbierke Štvornohé oči 2016 možno nájsť na internetovej stránke www.unss.sk, kde je zverejnený aj zoznam miest, v ktorých sú umiestnené pokladnice zbierky.
Program chovu, výchovy a výcviku vodiacich psov približuje portál www.vodiacipes.sk.
Zdroj: www.unss.sk
Redakčne upravené (jam)
Plagát: UNSS
Ilustračné fotografie