Vlasy sú symbol krásy, zdravia a vitality už od čias Samsona a Dalily. Chránia nás pred účinkami slnečného žiarenia, izolujú pred chladom a teplom, a zvyšujú našu citlivosť na dotyk. Vlasy na hlave a chlpy na tele majú veľký vplyv na celkový výzor človeka. Preto sú všetky poruchy, ktoré sa prejavia zmenou farby, hrúbky a štruktúry vlasov dôvodom na vyhľadanie lekára.
Čísla o vlasoch
Vlasy rastú rýchlosťou približne 1 cm za mesiac (0,35 mm za deň). Na hlave má priemerný človek okolo 150 000 vlasov. Presný počet závisí od počtu vlasových folikulov, ktorý je daný pred narodením, lebo nové folikuly sa po narodení už netvoria. Nie je teda pravda, že keď si budete vlasy často strihať, tak budú hustejšie: po strihaní vyzerajú opticky hustejšie a zdravšie, pretože sa odlomené konce zastrihnú na rovnakú dĺžku.
Počas rastu prechádza každý vlas striedajúcimi sa obdobiami rastu a pokoja. Po ukončení tohto cyklu vlas vypadne. Denne vypadne človeku približne 100 vlasov.
Fáza aktívneho rastu
Na začiatku rastovej fázy, ktorá trvá pri každom vlase okolo 3 – 6 rokov, stimuluje vlasový koreň rast vlasovej cibuľky, a potom vlasu. V tejto rastovej fáze sa nachádza 80 – 90 % vlasov.
Prechodná fáza
Trvá asi 10 dní, týka sa asi 0,5 – 1 % vlasov, a prechádza do fázy pokoja.
Fáza pokoja
Počas pokojovej fázy, trvajúcej u vlasov približne 3 mesiace (v obočí až 8 mesiacov), sa vlasová cibuľka posunie hore, a vlas vypadne. Nový vlas začína rásť v tom istom folikule. V tejto fáze sa nachádza do 20 % vlasov. Trvanie jednotlivých fáz (a množstvo vlasov v nich) je dedične podmienené, teda môžu za to naše gény.
Najjednoduchšie delenie porúch vlasov
1. Poruchy tvaru.
2. Poruchy farby.
3. Nadmerný rast vlasov a chlpov na nechcených miestach – hypertrichóza, hirzutizmus.
4. Absencia vlasov na zvyčajných miestach – defluvium, alopécia.
5. Zvlnené, polámané, krepovité, rozstrapkané vlasy.
Poruchy tvaru sú geneticky dané, alebo sú podmienené chemickými vplyvmi – „zničenie“ vlasov po farbení, trvalej ondulácii, afroúčese a pod.
Inovať na vlasoch
Najčastejšou poruchou farby je šedivenie vlasov. Môže byť fyziologické, teda normálne, ktoré sa začína po 40. roku života, alebo predčasné, ku ktorému dochádza pred 20. rokom života. Zošedivenie môže nastať aj: po niektorých horúčkových stavov, pri poruchách žliaz s vnútorným vylučovaním (napr. pri ochorení štítnej žľazy), pri nádoroch, z chudokrvnosti (z nedostatku vitamínu B12), po silnej stresovej situácii.
Keď aj vlasov môže byť priveľa
Hypertrichóza je stav, kedy človeku rastú hrubšie a tmavšie vlasy na miestach, kde normálne nepatria. Môže nastať pri chorobách, ale aj ako nežiaduci účinok liekov. Hirzutizmus je zase vznik mužského ochlpenia (napr. na brade, hrudníku) u žien pri hormonálnej poruche. Môžu ho vyvolať aj niektoré, väčšinou hormonálne lieky (zapríčiňujú aj nádory vaječníkov). Nadmerné ochlpenie vzniká vo vyššom veku u žien na brade a pod nosom, a u mužov v ušniciach, resp. v nosových dierkach.
Padajú a padajú
Dôvodov zvýšeného vypadávania vlasov môže byť viac. Napríklad – väčšie percento vlasov sa dostalo do fázy pokoja, a preto ich naraz viac vypadáva. Tento stav vzniká najmä po pôrode, po užívaní niektorých liekoch, alebo je vlas poškodený liekmi (napr. po chemoterapii) pri liečbe rakoviny.
V oboch prípadoch ide o difúzne vypadávanie vlasov, teda po celej ploche hlavy. Môže k nemu dôjsť aj po horúčkach, pri niektorých systémových ochoreniach (ako je lupus erythematosus), po operáciách, traumatických šokoch, po odtučňovacích kúrach, pri strese. Po odoznení týchto účinkov vlasy obyčajne dorastú. Medzi stresovým faktorom a začiatkom padania vlasov môže byť rozdiel aj 2 – 4 mesiace.
Mužská záležitosť
Mužský typ padania vlasov – androgénna alopécia – sa môže začať kedykoľvek po puberte. Má charakteristický vzhľad: vlasy ustupujú z čela alebo z temena, až nakoniec zostáva iba podkovovitý pás vzadu a po stranách hlavy. Mužské plešatenie sa vyskytuje aj u žien – po prechode, alebo pri hormonálnych poruchách. V tomto prípade vlasy len preriednu, a nevzniká úplná strata vlasov, ako je to u mužov.
Ohraničená strata vlasov
Alopecia areata je vratná, rýchla a ložisková strata vlasov na hlave, obočí, fúzoch, a aj inde na tele. Vzniká najčastejšie u detí a dospievajúcich. Nedochádza pri nej k jazveniu. Asi v 10 % prípadov, so včasným začiatkom a dlhoročným trvaním, sa zisťuje atopia (ekzémy v detstve, sklon k sennej nádche, alergiám, astme). U časti týchto pacientov sa môže postupne vyvinúť kompletná strata celého ovlasenia na hlave – alopecia totalis.
Vlasy aj chlpy však môžu vypadnúť aj na celom tele – hovoríme o alopecii universalis. Asi v 5 % prípadov sa ložisková strata vlasov objavuje pri autoimunitných ochoreniach (autoimunitný zápal štítnej žľazy): začína sa po 40. roku veku, a má zdĺhavý priebeh. Ložiská s vypadanými vlasmi sú väčšinou okrúhle, niekedy splývajú.
Zvláštnym typom je ofiáza, pri ktorej sa ložiská vypadaných vlasov tvoria na okraji ovlasenia na šiji, na spánkoch a na čele, a nakoniec zostane len chumáč vlasov na temene hlavy. Ofiáza býva často združená s atopiou. Súčasne môžu vznikať pozdĺžne ryhy na nechtoch, alebo vitiligo (ložisková strata pigmentu kože – vyzerá ako biele mapy). Asi u dvoch tretín pacientov dochádza do jedného roku k opätovnému rastu vlasov. Dlhoročný priebeh býva pri atopii, a veľký rozsah alopécie nedáva veľkú nádej na „návrat“ vlasov.
Povoľte gumičku!
Strata vlasov vzniká v mieste opakovaného tlaku (u malých dojčiat na záhlaví), ťahom za vlasy pri tesnom účese, pri tesných pokrývkach hlavy, po masážach, kozmetických výkonoch, alebo aj po intenzívnom plávaní. V malých ložiskách môžu vlasy vypadávať v druhej fáze „choroby slávnych“ – pri syfilise. Drobné ložiská okrúhleho až pruhovitého charakteru sa tvoria na spánkoch a v zadnej časti hlavy.
Jazviace alopécie
Pri spomínaných chorobách vlasová cibuľka v jazviacom procese zaniká – vlas už z nej nevyrastie. Bývajú združené s mnohými autoimunitnými ochoreniami, napr. Lupus erythematodes, sklerodermiou, či so zápalovými ochoreniami vlasového vačku.
Keď nás trápia lupiny
Lupiny (ošupovanie vlasovej pokožky) sa môže vyskytovať najmä pri dvoch ochoreniach.
1. Psoriáza (lupienka)
Šupiny sú striebristolesklé, na tmavočervenom ložisku, väčšinou na hranici ovlasenia, a sú skôr suché. Psoriatické ložiská sa často vyskytujú aj inde na tele: na lakťoch, kolenách, v krížovej oblasti a pod. Môžu, ale nemusia sa objaviť zmeny na nechtoch.
2. Seboroická dermatitída (ekzém)
Začervenanie pokožky je miernejšie, šupiny sú žltkasté a mastné. Pri tomto ochorení sa tvorí veľa kožného mazu na tvári: tvár sa leskne. Môže byť prítomné aj akné, lebo aj toto ochorenie súvisí s nadmernou tvorbou mazu. Takisto sa môžu tvoriť červené vyrážky a mastné šupinky v obočí a vo výstrihu. Pri vyrážkach na tvári sa odporúča vyšetriť aj tráviaci trakt, lebo napríklad o infekci Helicobacter pylori pacient vôbec nemusí vedieť.
Na lupiny vo vlasoch dnes existuje veľké množstvo prípravkov vo forme šampónov – stačí si len vybrať.
Neváhajte s návštevou odborníka
Pri ochoreniach vlasov a vlasovej pokožky by mal pacient vyhľadať kožného lekára, a nechať sa podrobne vyšetriť. Tieto ochorenia (ako iné kožné ochorenia) môžu súvisieť, a často aj súvisia s inými vnútornými ochoreniami, ktoré sa zatiaľ neprejavili. Samotná liečba už patrí do rúk lekára.
Tento článok vyšiel v jednom z vydaní magazínu Dermato od spoločnosti Medmedia.