VITAMÍNY – malé molekuly veľkého významu

Vitamíny neobsahujú kalórie a nedodávajú energiu, a predsa sú pre náš život nenahraditeľné a nepostrádateľné. Vo väčšine prípadov si ich telo nedokáže vyrobiť samo.

Vitamíny sú organické zlúčeniny, ktoré sa v malom množstve nachádzajú v strave rastlinného aj živočíšneho pôvodu. V súčasnosti poznáme asi 20 vitamínov dôležitých pre ľudskú výživu; ich funkcie na seba nadväzujú a vzájomne sa dopĺňajú, čím prispievajú k zachovaniu zdravia.

Nezastupiteľná úloha vitamínov

Vitamíny premieňajú potravu na energiu, stimulujú metabolické procesy a urýchľujú biologické funkcie. Sú súčasťou krvi, kože a kostí, ale tiež procesu, ktorý zbavuje telo škodlivých látok, ktoré sa do organizmu dostávajú zo znečisteného životného prostredia.

Vitamíny sú jednou z najdôležitejších zložiek enzýmov, bez ktorých by v našom tele nemohli prebiehať dôležité biochemické procesy.

Nedostatok niektorého z vitamínov spôsobuje hypovitaminózu, až avitaminózu, ktorá zapríčiňuje rôzne poruchy biochemických procesov. Takýto deficit bol v minulosti príčinou vážnych ochorení i úmrtí.

Súčasný Európan nemá avitaminózu, ale má narušenú metabolickú rovnováhu. Je to tým, že každý vstrebávame inak, a v závislosti od životného štýlu, či veku potrebujeme rôzne výživové zložky.

Vitamíny rozdeľujeme podľa ich spoločných fyzikálnych vlastností, najčastejšie podľa rozpustnosti, na dve skupiny:

hydrofilné – rozpustné vo vode (vitamíny B-komplexu a vitamín C),

lipofilné – rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E, K).

Do skupiny B-komplexu patrí 8 vitamínov: tiamín (B1), riboflavín (B2), niacín (B3), kyselina pantoténová (B5), pyridoxín (B6), biotín (B7), kyselina listová (B9) a kobalamíny (B12).

Najlepším zdrojom je strava

Či sme dobre zásobovaní vitamínmi, závisí od zloženia našej stravy. Ak dávame prednosť väčšinou hotovým jedlám, stravujeme sa pravidelne vo fast food reštauráciách alebo bufetoch, nejeme dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, naše telo určite nie je dostatočne zásobené vitamínmi.

Väčšina z nás trpí na nedostatok B vitamínov, ktoré dodávajú bunkám energiu – bez ich prítomnosti je naše zdravie ohrozené. Oplyvňujú totiž rozličné pochody v pečeni, očiach, koži a vo vlasoch, zvyšujú funkciu imunitného a nervového systému. Povzbudzujú aj rast buniek a ich delenie, vrátane červených krviniek, čím pomáhajú predchádzať chudokrvnosti – anémii.

Prečo máme málo vitamínov

Nedostatok vitamínov súvisí s tým, že najčastejšie sa nachádzajú v klíčkoch a obaloch obilného zrna, ryže a cukrovej melasy. Tie však odstraňujeme pri spracovaní a zjemňovaní potravín. Z cenných produktov sa tak stane bezcenná strava: z prírodnej ryže je očistená, „prázdna“ ryža, zo zázračného obilia biela múka a z cukrovej melasy biely cukor.

Takto spracovaná potrava už neobsahuje vôbec žiadne vitamíny!

 

Všetci, ktorí nemajú radi morské ryby (sleď, makrela, losos, sardinky, tuňák), a nejedávajú ich aspoň dvakrát do týždňa, navyše trpia na nedostatok D vitamínu. Nečudujme sa potom, že nás ohrozuje nielen osteoporóza, ale i rakovina, cukrovka, depresia, obezitaochorenia ľadvín, či srdcové choroby.

Tento článok vyšiel v tohtoročnom Onko magazíne číslo 1-2 od spoločnosti MedMedia.

 

Pridaj komentár