Vitamíny pre deti: Ktoré deti potrebujú výživové doplnky?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Každé dieťa potrebuje dostatočné množstvo vitamínov a minerálov – veď sa vyvíja a rastie. Väčšina ich má dostatok zo stravy a nepotrebuje užívanie vitamínov vo forme doplnkov. Sú však individuálne situácie, keď lekár odporučí vitamíny alebo výživové doplnky pre deti v rôznom veku. Aké sú najdôležitejšie vitamíny pre najmenších?

Aká je denná potreba vitamínov pre deti v rôznom veku?
Kedy dieťa potrebuje dopĺňať vitamíny či minerály?
Ako vyberať výživové doplnky pre deti?
Sú prírodné doplnky bezpečné pre najmenších?

Ak chcete vedieť, či má vaše dieťa dostatok vitamínov a minerálov, v prvom rade potrebujete poznať, koľko týchto živín potrebuje.

Denná potreba vitamínov a minerálov u detí podľa veku

Vitamín/minerál Vek 1 – 3 roky            Vek 4 – 8 rokov
Vápnik 700 mg   1 000 mg
Železo 7 mg   10 mg
Vitamín A 300 μg   400 μg
Vitamín B12 0,9 μg   1,2 μg
Vitamín C 15 mg   25 mg
Vitamín D 600 IU (15 μg)   600 IU (15 μg)

Okrem týchto živín deti potrebujú pre správny rast a zdravie aj ďalšie vitamíny a minerály, i keď sa o nich hovorí menej. Zjednodušene, potrebujú rovnaké živiny ako dospelí, ale spravidla v menšom množstve.

Pre zdravý rast je nevyhnutný dostatok vápnika a vitamínu D. Železo, zinok, jód, cholín a vitamíny A, B6 (folát), B12 a D sú potrebné pre vývoj mozgu v ranom veku.

Potrebujú deti užívať vitamínové doplnky?

Vo všeobecnosti platí, že deti vo veku od jedného roka, ktoré sa stravujú zdravo a vyvážene, nepotrebujú vitamínové doplnky. Dojčatá po narodení dostávajú vitamíny D a K – tie vám predpíše pediater/-rička automaticky, ostatné živiny získavajú z materského alebo umelého mlieka.

Vitamín K je podávaný ako prevencia vo forme kvapiek, pri jeho nedostatku totiž vznikajú rôzne komplikácie. Jednou z nich je hemoragická choroba novorodenca. Je to porucha zrážanlivosti krvi.

Vitamín D patrí k najdôležitejším nielen u najmenších. Vieme, že dobrým spôsobom, ako získať dostatok vitamínu D, je pobyt na slnku. Neznamená to však, že máte novorodeniatko hneď opaľovať. Pri kontrole u lekára/-ky alebo ešte priamo v pôrodnici dostanete recept na kvapky s vitamínom D. Prečo je taký dôležitý pre novorodencov?

Nedostatok vitamínu D sa počas prvých mesiacov života prejavuje mäkkým záhlavím, lebka má hranatý tvar, pri veľkom deficite vitamínu D vznikajú deformácie chrbtice, panvy a končatín (krivica).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy dieťa potrebuje dopĺňať vitamíny a minerály?

Najdôležitejším momentom skôr, ako sa necháte očariť rôznymi reklamami alebo pútavými obalmi detských výživových doplnkov, je rozhovor s pediatrom/-ričkou. Skutočne vaše dieťa potrebuje dopĺňať živiny z iných zdrojov ako zo stravy? Ak máte podozrenie, že má nedostatok niektorých vitamínov alebo minerálov, dohodnite sa s lekárom/-kou na kontrolnom odbere krvi. Tak získa prehľad o vnútornom prostredí dieťaťa vrátane faktu, či skutočne potrebuje vitamíny alebo minerály dopĺňať. Dieťa by teda malo užívať vitamíny a minerály len a len na základe odporúčania pediatra/-ičky.

Mnohí rodičia totiž zabúdajú na to, že aj priveľa vitamínov alebo minerálov škodí. Ani gumové multivitamíny vo forme zvieratiek či autíčok nie sú cukríky.

Najčastejšie dôvody na užívanie výživových doplnkov u dieťaťa:

  • nedostatok živín zo stravy – napríklad vegetariánska alebo vegánska diéta alebo máte extrémne vyberavého jedáka,
  • nedokáže absorbovať niektoré živiny – má stav, ktorý ovplyvňuje absorpciu alebo zvyšuje potrebu živín, ako sú celiakia, rakovina, cystická fibróza,
  • podstúpilo operáciu tráviaceho traktu,
  • oneskoruje sa vo vývoji a nemá tendenciu prosperovať.

Deti, ktoré jedia čisto rastlinnú stravu, majú vyšší predpoklad nedostatku vápnika, železa, zinku a vitamínov B12 a D.

Malí pacienti s celiakiou alebo zápalovými ochoreniami čriev môžu mať problémy s absorpciou niektorých vitamínov a minerálov, najmä železa, zinku a vitamínu D.

Chorí na cystickú fibrózu majú problém so vstrebávaním tuku, a preto nedokážu plnohodnotne absorbovať vitamíny A, D, E a K rozpustné v tukoch.

Vyberavé stravovanie súvisí s nízkym príjmom železa a zinku.

Ako dopriať dieťaťu dostatok vitamínov a minerálov?

Ak vaša dcéra alebo syn nemá žiadne špeciálne stavy či ochorenia, zamerajte sa na pestrú stravu. Nepotrebujete vykúpiť výživové doplnky z lekární. Najdôležitejšie je do stravy zahrnúť rôzne druhy ovocia, zeleniny, celozrnných produktov, chudých bielkovín, zdravých tukov a mliečnych výrobkov (ak ich vaše dieťa toleruje). Poskytnú dostatok vitamínov a minerálov.

Obmedzte pridaný cukor a vysoko spracované potraviny, zamerajte sa na čerstvé celé ovocie, nie na ovocné šťavy.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako vybrať výživový doplnok pre dieťa?

Vyberajte doplnky, ktoré sú vyrobené špeciálne pre deti vo veku vášho syna alebo dcéry. Ubezpečte sa, že neobsahujú „megadávky“, ktoré presahujú denné potreby živín v danom veku. Vyberajte si overených výrobcov a prečítajte, čo obsahujú.

Vyhýbajte sa prípravkom, ktoré obsahujú GMO, umelé farbivá, konzervačné látky alebo syntetické plnivá či množstvo cukru.

Nezabúdajte ich uchovávať mimo dosahu detí, väčšie deti poučte o dávkovaní.

Myslite na to, že aj vitamínové alebo minerálne doplnky môžu byť pre deti toxické, ak ich užijú v nadmernom množstve. Platí to najmä pre vitamíny A, D, E a K, ktoré sú uložené v telesnom tuku.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo ešte by ste mali vedieť o výživových doplnkoch pre deti a mládež?

  • Mnohé doplnky stravy pochádzajú z prírodných zdrojov, avšak „prírodný“ nie je synonymom slova „bezpečný“.
  • Niektoré výživové a bylinné doplnky majú nízku kvalitu, neraz obsahujú kontaminanty vrátane chemikálií alebo kovov.
  • Aj doplnky stravy môžu reagovať spolu s liekmi, ktoré dieťa užíva, a vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky. To je ďalší dôvod, prečo sa vždy vopred poradiť s pediatrom/-ičkou.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-kids#how-we-chose

https://www.webmd.com/parenting/guide/vitamins-for-kids-do-healthy-kids-need-vitamins#1

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/multivitamins/faq-20058310

https://www.nccih.nih.gov/health/tips/things-to-know-about-dietary-supplements-for-children-and-teens

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4395402/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16140692/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25266429/

Pridaj komentár