Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Ak s obľubou nosíte gélové nechty a nechávate si ich robiť relatívne často, mali by ste spozornieť. Vedci si zobrali pod lupu UV lampy, ktoré sa používajú na sušenie nechtov, a skúmali, či zvyšujú riziko rakoviny kože alebo nie. S akým výsledkom?
Nová štúdia ukázala, že ultrafialové svetlo používané pri gélovej manikúre skutočne poškodzuje DNA kožných buniek. Na druhej strane autori štúdie tvrdia, že kvôli tomu nemusíme hneď prestať chodiť do salónov. Ako to teda je?
UV lampy na sušenie nechtov poškodzujú bunky
Štúdia zverejnená 17. januára 2023 v magazíne Nature ukázala, že ultrafialové A (UVA) svetlo vyžarované z UV lámp, ktoré sa používajú v nechtových salónoch pri gélovej manikúre, môže trvalo zmeniť DNA a vyvolať mutáciu ľudských buniek. Zistili to pokusmi, pri ktorých vystavili bunky 20-minútovému žiareniu UVA, a to počas troch po sebe nasledujúcich dní. Teda podstatne dlhšie a častejšie, ako je to pri bežnej gélovej manikúre. Tá si vyžaduje približne 6 až 10 minút sušenia a nerobí sa častejšie ako raz za dva týždne.
Nebezpečné sú väčšie dávky ako pri manikúre
V každom prípade výsledky ukazujú, že pri jednom 20-minútovom pôsobení UVA žiarenia odumrie 20 % až 30 % buniek a po troch 65 % až 70 % buniek. Autori štúdie upozorňujú, že ich experimenty nemusia odrážať realitu pôsobenia UVA žiarenia na ľudskú kožu úplne presne, pretože koža má ďalšie vrstvy ochranného tkaniva. Takže – aj keď UV lampy používané v gélovej manikúre môžu reálne zmeniť bunkovú DNA, hlavný autor štúdie Ludmil Alexandrov pre The Washington Post označil za nemožné jednoznačne vyhlásiť, že by UV svetlo z manikúry viedlo k rakovine.
Čím kratšie a zriedkavejšie, tým menšie riziko rakoviny
Nová štúdia nadväzuje na predchádzajúci výskum, ktorý sa zameriaval na to, či je vystavenie UVA žiareniu počas manikúry škodlivé. Výsledky z roku 2014 hovoria, že UV lampy používané v nechtových salónoch môžu časom zvýšiť riziko poškodených kožných buniek. Stále, ani po novej štúdii, nie je jasné, aké je skutočné riziko rakoviny vyplývajúce z gélových lámp určených na manikúru. Avšak vedci sa stotožňujú s názorom, že gélová manikúra sa nemá robiť priveľmi často a potom je riziko rakoviny veľmi malé.
Čo spôsobuje UVA a čo UVB žiarenie?
Vieme, že ultrafialové svetlo vyžaruje lúče skupiny A (UVA) a skupiny B (UVB). Oba druhy prenikajú do ľudskej pokožky. Avšak, kým UV-B spôsobuje povrchové popáleniny, UV-A preniká hlbšie do kože. Predovšetkým UVA žiarenie je príčinou poruchy funkcie melanocytov – buniek, ktoré produkujú pigment melanín. Tak vzniká melanóm, nebezpečný typ rakoviny kože.
Aké lampy sa používajú pri gélovej manikúre?
Pri gélovej manikúre salóny používajú na sušenie nechtov zvyčajne dva typy UV lámp – fluorescenčné a LED. Oba typy vyžarujú UVA vlny, ktoré sú známe ako potenciálne nebezpečné a karcinogénne. LED lampy vyžarujú vlny s vyššou intenzitou, sušenie je preto zvyčajne kratšie.
Ako sa chrániť pri sušení nechtov v salóne?
Vedci tiež upozorňujú, že poškodenie DNA buniek UV lampami neznamená automaticky mutáciu a rakovinu. Telo má systémy, ktoré dokážu opraviť poškodenú DNA.
V prípade, že máte strach z rakoviny a dávate si robiť gélové nechty pomerne často, použite zhruba 20 minút pred sušením UV lampou na ruky kvalitný opaľovací krém, ktorý blokuje UVA lúče. Takže približne v čase, keď manikér/-ka dokončí ošetrenie rúk a pred lakovaním nechtov.
Ďalším ochranným prostriedkom sú špeciálne rukavice pohlcujúce UV žiarenie, ktoré odhaľujú iba nechty. Myslite tiež na to, že na manikúru by ste nemali chodiť častejšie ako 1- až 2-krát za mesiac. Do UV lámp sa nepozerajte, pretože žiarenie môže popáliť rohovku oka.
Ktoré faktory zvyšujú riziko rakoviny kože?
- svetlá pokožka, svetlé oči, svetlé/červené vlasy,
- nadmerné vystavenie ultrafialovému žiareniu,
- dedičnosť (rakovina kože u pokrvných príbuzných),
- viacnásobné materské znamienka,
- osobná anamnéza melanómu,
- vek nad 50 rokov,
- spáleniny od slnka v minulosti.
Na čo ešte si pri manikúre dať pozor?
Či si robíte manikúru doma, alebo v salóne, vždy pri nej môže vzniknúť poranenie. Častým problémom je mechanické poškodenie kutikuly – nechtovej kožtičky. Kvôli nemu ľahko do pokožky preniknú rôzne patogény, dráždivé látky či alergény. Výsledkom je zápal, hnisanie, neraz aj abnormálny rast nechtu. Relatívne silným alergénom v lakoch sú akryláty. U niektorých žien vyvolávajú kontaktnú alergickú dermatitídu. Zaujímavé je, že sa nemusí objaviť hneď, ale aj niekoľko týždňov po lakovaní.
Aké príznaky by ste mali riešiť?
Po odstránení laku si nechty dôsledne prezrite, skontrolujte, či je všetko v poriadku. Problém znamenajú biele fľaky, olupovanie nechtu, zmenená farba nechtovej platničky. Kontrolujte aj stav svojich znamienok na prstoch a rukách.
Ak máte po manikúre bolesti v okolí nechtov, vytvoria sa pľuzgiere alebo zápal, môžete mať tiež bakteriálnu alebo plesňovú infekciu, preto sa poraďte s dermatológom.
Zdroje:
https://www.nature.com/articles/s41467-023-35876-8
https://www.insider.com/gel-manicure-uv-lights-damage-skin-cells-cancer-risk-2023-1
https://life.pravda.com.ua/projects/zapitay-jittya/2023/02/4/252699/