Vaginálne infekcie – čo máme robiť, keď sa objavia?

Každú ženu aspoň raz za život zasiahne nepríjemný pocit v spodnej bielizni, ako je pálenie, svrbenie či začervenanie, výtok z pošvy, nepríjemný pach alebo bolesť pohlavných orgánov. Takto sa prejavujúci zápal vonkajších pohlavných orgánov je jedným z najčastejších dôvodov vyhľadávania odborných lekárov.

Avšak – mnoho žien pri výskyte popísaných príznakov nechce navštíviť gynekológa. Hoci podľa zaznamenaných údajov, najčastejší typ infekcie – mykózy (pleseň vyvolaná rôznymi druhmi húb) postihujú aspoň raz za život až 75 % ženskej populácie!

Prostredie pošvy

Prepojenie medzi vonkajšími a vnútornými pohlavnými orgánmi tvorí pošva, ktorá správne funguje vďaka:

  • svojej sliznici, tvoriacej prekážku pre cudzorodé látky,
  • vaginálnej (pošvovej) mikrobiálnej flóre, tvorenej baktériami; v 1 g je cca 10 miliónov baktérií, žijúcich v rovnováhe (najvýznamnejšou je Lactobacillus vaginalis),
  • kyslému prostrediu; vytvárajú ho baktérie prítomné v pošvovej sliznici (hodnota pH rovnaká alebo menšia ako 4,5, už znamená kyslé prostredie),
  • priaznivej hormonálnej hladine u ženy.

Fyziologicky (za normálnych okolností) sa v pošve nachádza sekrét. Charakter vaginálneho výtoku závisí od činnosti tela každej ženy: farbu môže mať bielu, žltú, alebo je bez farby; konzistenciu môže mať tiež rôznu.

Väčšina lekárov tvrdí, že výtok nemá pach, resp. má minimálny alebo žiaden pach. Avšak, všetci sa zhodujú v tom, že dráždivé príznaky, ako svrbenie, podráždenie, začervenanie, opuch, nie sú prirodzené. Rovnako nie rana, alebo bolesť pri močení a súloži.

Ako mám postupovať pri infekcii

Na čo všetko sa vás môže spýtať gynekológ?

Pri prvom vyšetrení sa pripravte na nasledujúce otázky:

  • ako dlho trvá problém,
  • ak ide o opakujúci sa zápal, v ktorej časti menštruačného cyklu sa objavujú ťažkosti,
  • ktoré príznaky prevažujú,
  • charakteristika predošlých problémov,
  • keď je prítomný výtok, ako vyzerá,
  • frekvencia pohlavných stykov; použitie kondómu; zdravotný stav sexuálneho partnera,
  • iné ochorenia u pacientky,
  • dlhodobá liečba liekmi, alebo momentálna liečba antibiotikami a inými liekmi.

Ako sa aplikujú vaginálne prípravky? Čo treba dodržiavať pri ich používaní?

Jednotlivé liekové formy sa aplikujú po osobnej hygiene, najlepšie večer pred spaním. Vaginálne tablety sa zavádzajú do pošvy čo najhlbšie, pomocou aplikátora. Vaginálne guľôčky sa vložia (bez aplikátora) hlboko do pošvy (v rámci možností). Krém možno aplikovať v tenkej vrstve (1 mm) aj 2 – 3x denne (ráno a večer, možno aj počas dňa), a používa sa minimálne 1 týždeň. Treba rátať aj s možným zafarbením spodnej bielizne od vaginálneho prípravku.

U viacerých liekových foriem, ak hovoríme o jednom balení, napr. tablety + krém, sa oba prípravky aplikujú naraz. Čiže – do vagíny sa vloží tabletka či guľôčka, a zvonka sa krémom natrie postihnuté miesto. Pošvové výplachy sa aplikujú pomocou irigátora (aplikátor slúžiaci na výplach pošvy), v ktorom sa zriedi prášok s vodou.

Pokiaľ je to možné, počas používania každého vaginálneho prípravku s obsahom antimikrobiálnych látok, by sme mali dodržiavať hygienické zásady:

  • nosiť bavlnenú spodnú bielizeň,
  • vylúčiť vaginálne sprchovanie,
  • vôbec nepoužívať tampóny,
  • vylúčiť alebo obmedziť pohlavný styk.

Záver

Gynekológovia odporúčajú, aby sa pacientky hneď pri objavení popísaných príznakov obrátili na lekára, keďže iba včasná diagnostika – a podľa nej nasadená správna liečba – dokáže zabezpečiť rýchle vymiznutie problémov.

A čo my, ženy, môžeme spraviť, aby nás obišli nechcené vaginálne ochorenia? Zdravo a pestro jedzme, vyhýbajme sa častému striedaniu sexuálnych partnerov, udržiavajme správnu osobnú hygienu a športujme.

 

Autorka študuje na Farmaceutickej fakulte UK

V súťaži reprezentuje Slovenský spolok študentov farmácie

Zdroje:

Emil Havránek: Vulvovaginálne infekcie, Ambulantná terapia, 2007, roč. 5 (3-4): 161-165, Solen

Barbora Gulánová, Mária Šimaljaková: Diferenciálna diagnostika vaginálneho fluoru, Via Practica 2007, roč. 4(6): 288-290

Voľno predajné prípravky – Edukafarm, 2012

Ilustračné fotografie

PageLines-Baner-UP-2015.png

Pridaj komentár