Bratislava 31. októbra (TASR) – Salmonelózu, ktorá je najčastejšou prenosnou chorobou zažívacieho ústrojenstva ľudí, môžu prenášať aj malé vodné korytnačky. Baktérie salmonelózy sú totiž normálnou súčasťou ich črevnej flóry a ich trusom sa vylučujú do prostredia. „Mláďatá, ktoré vďaka svojej veľkosti pôsobia ako pôvabné, bezbranné a neškodné domáce zvieratká sú v 96 percentách nosičmi salmonel,“ upozorňuje na svojej webovej stránke Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Človek sa infikuje salmonelami priamym kontaktom s malými vodnými korytnačkami alebo nepriamym kontaktom s ich trusom, ktorý sa zachytáva na tele korytnačky či z vody akvária, prípadne kontaktom s infikovaným krmivom. Kontaminovanými rukami alebo predmetmi používanými pri čistení akvária sa môžu preniesť salmonelové baktérie na iných členov domácnosti. „U oslabených osôb stačí na vznik ochorenia malá infekčná dávka,“ upozornil úrad.
V rámci prevencie preto ÚVZ SR neodporúča malé vodné korytnačky ani iné teráriové zvieratá kupovať pre deti namiesto hračiek. Taktiež by sa nemali chovať v predškolských a školských zariadeniach. Kontaktu s nimi by sa mali vyhýbať aj tehotné ženy, seniori a ľudia so zníženou imunitou. Epidemiológovia radia pri narábaní s týmito zvieratami dodržiavať prísne hygienické pravidlá. Na likvidáciu salmonel v prostredí sú účinné bežné chlórové dezinfekčné látky.