Jazvy sú niečo, čo určite nikoho nepoteší. Avšak, čo s nimi, keď už „sú“ tu? Našťastie, v súčasnosti existujú účinné spôsoby, ako ich výrazne zjemniť a obmedziť. Problematiku tvorby jaziev, a predovšetkým overené postupy na ich zmiernenie, nám priblížila prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., prednostka Dermatovenerologickej kliniky LF UK v Bratislave.
Pani profesorka, prečo zostávajú na tele jazvy? Prečo sa nezacelia?
„Jazvy sú prirodzeným ukončením hojenia poškodenej kože. Pokiaľ sa poškodí len kožný povrch, koža sa zhojí z buniek vlasových vačkov, alebo z obvodu rany, a miesto sa zacelí do pôvodného stavu. Ak je rana hlbšia, musí byť chýbajúce tkanivo nahradené novým, ktoré má iný charakter a štruktúru, a navonok sa prejaví jazvou.”
Je možné vzniknutú jazvu odstrániť úplne, teda bez viditeľných stôp?
„Nie je. Aj ten najjemnejší prístup plastického chirurga zanechá minimálnu jazvu.”
Ako môžeme neskôr zmierniť viditeľnosť jaziev?
„Zamaskovanie jazvy závisí od jej charakteru. Jazva na úrovni kože sa dá zamaskovať dobrým mejkapom. Jazvy pod a nad úrovňou okolitej pokožky sa maskujú ťažko. Práve preto by sme sa mali pokúsiť tvorbu jazvy včas zmierniť.”
Čo ovplyvňuje výslednú podobu jazvy?
„Prvou podmienkou „peknej” jazvy je, aby sa rana hojila bez infekcie. Takisto tvar jazvy ovplyvňuje napätie pokožky, preto by sme, keď máme čerstvo zošitú kožu, nemali cvičiť, ani ošetrené miesto zbytočne namáhať a kožu naťahovať. Na koži sú miesta, ktoré sú predisponované k tvorbe vystúpených jaziev a keloidov. K týmto miestam patrí pokožka nad hrudnou kosťou a na ramenách.”
Je dôležité zasiahnuť včas?
„Ak vieme, že máme predispozíciu k tvorbe keloidov, je vhodné zasiahnuť včas. Ľahšie je ovplyvniť čerstvú jazvu ako starú.”
Aké sú výhody použitia mastí, napr. gélu na jazvy Contractubex?
„Sú rôzne metódy na ovplyvnenie jaziev. Napr. tlakový obväz, kortikosteroidy v mastiach, alebo injekčne aplikované priamo do jazvy, kryoterapia a podobne. Ďalšou metódou je použitie prípravkov na ovplyvnenie tvorby jaziev, medzi ktoré patrí napr. Contractubex. Tento gél pôsobí vo viacerých úrovniach. Pôsobí proti nadmernému rastu tkaniva v jazve. Ovplyvňuje príslušné bunky, aby tvorili menej kolagénu. Extrakt z cibule má schopnosť stimulovať uvoľňovanie prostaglandínu. Tento gél má široké spektrum protizápalových účinkov.Je možné, že protizápalové vlastnosti flavonoidov, ktoré sa nachádzajú v cibuľovom extrakte, zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri ovplyvnení utvorenej jazvy.”
Na ktoré defekty sú vhodné gély?
„Gél je vhodný ako prevencia tvorby hypertrofi ckých jaziev, ktoré môžu vznikať po akné, po operáciách, aj po popáleninách. V prípade, že jazvy sú už vyvinuté, resp. sa vyskytnú komplikácie, môže sa gél použiť ako podporný prostriedok po chirurgickom ošetrení jazvy.”
Správnosť aplikácie gélu?
„S liečbou jazvy Contractubexom sa odporúča začať čo najskôr, hneď po uzatvorení rany (odstranení stehov). Gél sa má aplikovať po dobu 3-6 mesiacov, a má sa vmasírovať do postihnutého miesta, podľa možnosti 3 -4 x denne.”
Je lokálne používanie gélov bezpečné?
„Lokálne použitie gélu nie je spájané s nežiaducimi, alebo negatívnymi vedľajšími účinkami.”
Sú známe nejaké obmedzenia počas používania gélu – napr. pri športovaní, slnení sa, či styku s vodou?
„V princípe – používanie gélu proti jazvám neovplyvňuje bežný život, činnosti a aktivity pacienta.”
Smú používať gély, vrátane Contractubexu, aj deti, a to bez obmedzení?
„Uvedené preparáty môžu používať aj deti. Gél neobsahuje žiadne hormóny.”
Ďakujem za rozhovor.