Zdroj foto: stock.adobe.com
Existuje ekonomický termín „pošťuchnutie“, keď sme podnecovaní vonkajším prostredím k tomu, aby sme spotrebovali veľké množstvo potravín s nevhodným zložením. Deje sa to tak, aby sme si to ani neuvedomovali. Nie je to nedôstojné byť otrokom obchodníkov, ktorí vyrobia viac, než sa dá zjesť, aby určovali, čo vložíme do svojich úst? Ako sme už povedali, prvým krokom je, že si budeme viac uvedomovať triky obchodníkov a prostredia plného nástrah, ktoré nás podnecujú k nadbytočnému jedeniu, a nebudeme automaticky jesť. Najlepším riešením je vylúčiť alebo obmedziť podnet, ktorý nás provokuje k nadbytočnému jedeniu. Preorganizujte si prostredie tak, aby pracovalo pre vás:
- Kupujte a pripravujte si len primerané porcie.
- Nekupujte si jedlo, ktoré nechcete jesť (čipsy, sušienky atď.).
- Nemajte doma veľké zásoby potravín, ktorým chcete odolať.
- Nechoďte po uliciach, kde zacítite vôňu svojho obľúbeného jedla, voňavých klobás, vyprážaných zemiakových placiek, čerstvo upečeného pečiva atď.
- Nepečte chutný koláč, ktorý milujete, každú nedeľu.
- Nemajte doma svoju obľúbenú čokoládu, ktorú zjete na posedenie.
- Nedovoľte, aby sa na stole v obývačke povaľovali sladkosti, oriešky, čipsy, tyčinky.
- Pri návšteve alebo oslave si nesadajte pred plnú misu obľúbeného jedla.
- Nedovoľte, aby vás niekto nútil dojesť jedlo na návšteve alebo v reštaurácii. Ak hostiteľ neberie do úvahy vaše želanie týkajúce sa množstva jedla, pokojne nechajte zvyšok jedla na tanieri. Alebo pred jedlom oddeľte časť nanúteného jedla na iný tanier.
- Nekupujte si dovolenku all inclusive.
Ak nemôžete vylúčiť spúšťače, skúste ich aspoň obmedziť:
- V kuchyni si usporiadajte potraviny tak, aby lákavé kúsky, ktorým chcete odolať, boli čo najďalej, aby ste ich nevideli pri každom otvorení špajze alebo chladničky, alebo aby boli zabalené vo fólii, papieri atď.
- Zvyšky (napr. upečený koláč) zamrazte a uschovajte na inokedy.
- Dajte deťom menšie porcie, aby si mohli dopriať viac a neboli ste v pokušení dojesť po nich zvyšky.
- Milovníci čipsov pôjdu pozerať televíziu k susedom, kde im nebudú ponúkať čipsy, nebudú mať čipsy doma na očiach, ale niekde vzadu v komore atď.
Je to jednoduché. Keď nevidíte lákavé potraviny, neprovokujú vás do jedla. Námaha potrebná na to, aby ste siahli po jedle, brzdí automatické jedenie a dáva vašej mysli čas na to, aby prevzala kontrolu.
Spoločnosť STOB ponúka viac než 30 rokov komplexnú pomoc pri chudnutí, a to bez diét a striktných obmedzení. Okrem správnej výživy a pohybu, sa STOB zameriava predovšetkým na psychiku. Tento prístup aplikuje v skupinových kurzoch chudnutia, ktorých sa môžete zúčastniť i online:
https://www.stob.cz/cs/kurzy-hubnuti-online.
Metodika, ktorú vytvorila psychologička, je opísaná v mnohých materiáloch STOBu. Viac sa o aktivitách STOBu dozviete na www.stob.cz.