Ochorenia kostí, kĺbov a svalov patria medzi najčastejšie zdravotné problémy Slovákov, pričom ich počet stále narastá. Svojou povahou nepriaznivým spôsobom ovplyvňujú každodenný život státisícov ľudí, najmä kvôli dlhodobým práceneschopnostiam a následným invalidizáciám. Rozsah týchto ochorení v populácii je teda nielen medicínsky, ale už aj sociálne alarmujúci.
Pri ochoreniach kostí, kĺbov či svalov dochádza k degeneratívnym zmenám. Zdravotné ťažkosti pohybového aparátu vznikajú pri neustálom preťažovaní, po úrazoch, resp. ide o dedičnú záležitosť. Príznaky sú najprv nenápadné – raňajšia stuhnutosť, potom sa objavuje bolesť, ktorá sa zhoršuje pri námahe. Typická je tzv. „štartovacia bolesť“, ktorá ustúpi po dlhšej chôdzi. Postupne však dochádza k obmedzeniu pohybu, lebo bolesť sa nedostavuje len pri pohybe, ale aj v pokoji, či na pohmat.
Znie to až neuveriteľne, ale u človeka 21. storočia spôsobuje bolesti chrbtice predovšetkým novodobý stres. Ten zapríčiňuje celkové napnutie chrbtice, ktoré navyše umocňuje časté sedenie, a výsledkom je stiahnutie svalov chrbta. A tu je zasiate zrnko bolesti, ktoré môže narásť do obrovských rozmerov. Ak k tomu pridáme pohybovú pasivitu, nevhodné topánky a nesprávnu posteľ, bolesť sa môže ešte znásobiť.
Portál SLOVENSKÝ PACIENT sa doteraz venoval téme bolesti v týchto článkoch:
Keď nás bolí krčná chrbtica
Povedzme nie bolesti chrbta v tehotenstve
Poistite sa proti bolesti: Predmenštruačný syndróm
Pilates v tabletkách
Ako prežiť prvý polrok po operácii chrbtice
Opakovaná pesnička – bolesť
Pásový opar je spojený s veľkými bolesťami
Nepodceňujme bolesti nôh
Sedenie zdraviu škodlivé
Bolesť – verná spoločníčka
Neurostimulátor tíši bolesť
Spasticita nemusí byť trvalý stav
Problém ťažkej spasticity sa dá riešiť
Prečo nás často bolí chrbát?
Boľavý lakeť nemusí vzniknúť pri tenise
V nadchádzajúcom období vám prinesieme ďalšie články na uvedenú tému, v spolupráci s odborníkmi. Dočítate sa v nich, ako si môžete pomôcť, aby ste predišli silným bolestiam pri pohybe. Uvítame, ak sa k téme vyjadríte, alebo nám pošlete vaše vlastné otázky, skúsenosti a námety, ktoré redakčne spracujeme a zaradíme na portál.
Kontaktná adresa: jurikova@slovenskypacient.sk.