Tajomstvo architektúry nášho tela: „stĺpce“

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Žiaľ, len málo ľudí si uvedomuje, aké odolné naše telá v skutočnosti sú. Telo vydrží obrovský nápor, a to aj po veľmi dlhú dobu. To však, samozrejme, neplatí, ak s telom zaobchádzame nesprávne.

V období, keď začíname pociťovať bolesť, ide už pravdepodobne o dlhodobo sa vyvíjajúci problém. Niečo nefunguje správne a telo od istého bodu už nedokáže ďalej odolávať bez ujmy.

Ako však máme zaobchádzať s telom tak, aby bolesť vôbec neprišla? Je to možné jedine vtedy, ak náš pohyb bude prirodzený. Prirodzený pohyb vychádza z prirodzeného uloženia jednotlivých častí tela.

Čo je to architektúra tela?

Čo sú to stĺpce nášho tela?

Aké sú najčastejšie mýty o správnom postoji?

Kedy máte kĺby „v stĺpcoch“?

Aké sú teda tajomstvá jeho architektúry?

Pojem „architektúra“ definuje spôsob, akým je niečo vytvorené/postavené/uložené. Preto aj pri „konštrukcii“ nášho tela môžeme rozprávať o architektúre. Konkrétne hovoríme o troch hlavných prvkoch, ktoré zabezpečujú a garantujú pohyb bez bolesti. Jedným z týchto troch kľúčov sú takzvané stĺpce.

Stĺpec je element architektúry ešte z dávnych čias, ktorý slúži na vysoko efektívne zvládanie váhy alebo tlaku nejakého konkrétneho objektu. Váha tlačí do stĺpca zhora a on ju prenáša smerom nadol. Stĺpce sú vystavené silám alebo tlaku vo vertikálnom smere a majú obrovský potenciál na absorbovanie a prenesenie tlaku.

Nesprávne:

stĺpce

Správne:

stĺpce

Ako súvisia stĺpce s naším telom?

Prvá podobnosť vychádza už z pohľadu na „stĺpce“ a pohľadu na našu kostru. (Foto – porovnanie). Obzvlášť ak sa pozeráme na spodnú časť tela – členok, holeň, koleno, stehno a bedro sú uložené na jednej čiare. Dôležitejšia podobnosť však vychádza z funkčnosti. Každý kĺb v našom tele (od ramena cez chrbticu, bedro až po členok) musí prenášať silu zhora nadol (primárne gravitačnú). Rovnako ako pri budovách, tak aj v tele sú stĺpce najefektívnejším spôsobom absorpcie a prenosu sily/tlaku. Potrebujeme ich však vo vlastnom tele nájsť.

Keďže stĺpce dokážu efektívne prenášať silu/tlak/energiu jedine po stredovej, vertikálnej čiare, musíme takéto čiary identifikovať aj v našom tele. Sila a tlak prúdia vždy zhora nadol, takže naše kĺby potrebujeme dostať do polôh, keď sú zoradené na jednej vertikálnej čiare. Z toho vyplýva, že táto čiara musí prechádzať stredom nášho bedrového a členkového kĺbu.

Nesprávne:

stĺpec

Správne:

Čo nás učili o správnom postoji?

„Vystretý chrbát, ramená vzadu, mierne napnutý trup a… chodidlá na šírku ramien…” Chodidlá na šírku ramien je najčastejšie používaná inštrukcia pri diktovaní správneho postoja. Tvrdí sa, že práve takýto postoj je základom prevencie proti bolesti kĺbov či chrbta. Je to pravda alebo mýtus?

Zoberme do úvahy fakt, že na naše telo permanentne pôsobí vertikálna sila, gravitácia. Zároveň znásobuje vyvinutú silu, ktorú vytvárame pohybom. Primárne smerovanie sily je vždy po vertikálnej čiare – zhora nadol (na pohyb túto silu len presmerovávame). Ďalej si pripomeňme dôvod, prečo vlastne vznikol koncept stĺpcov. Nebolo to náhodou.

Funkciou stĺpcov je absorbovať a prenášať obrovské množstvá sily, ktorá pôsobí zhora nadol. Ak spojíme tieto skutočnosti, pochopíme, že jediný spôsob, ako naše kĺby dokážu efektívne prenášať silu/energiu, je, že budú uložené na jednej čiare – v stĺpci.

Prioritne zodpovedné za pohyb sú kĺby spodnej časti tela. Preto v rámci stĺpcov riešime bedrový a členkový kĺb (prípadne koleno). Z týchto faktov nám logicky vychádza, že postoj „chodidlá na šírku ramien“ bude vždy mimo stĺpcov. Členky budú širšie ako bedrá a naše nohy začnú vytvárať tvar písmena A.

Tento strieškovitý tvar nôh je pre naše telo nebezpečný, a preto nemôže byť súčasťou správneho postoja. Teda to, že „chodidlá na šírku ramien sú súčasťou správneho postoja“ je rozhodne MÝTUS.

Aký je teda správny postoj?

Správny postoj je ten, keď sú naše kĺby v pevných pozíciách. Stĺpce, chodidlá priamo pod bedrami sú z pohľadu bezpečnosti, zdravia a prenášania energie jediný správny postoj.

Kedy viem, že mám kĺby v „stĺpcoch“?

Najjednoduchším meradlom je, ak sú špičky (respektíve stredy chodidiel) od seba zhruba na šírku jednej päste. Vtedy viete, že členky sú priamo pod bedrami, teda v stĺpcoch, a vaše kĺby sú v bezpečí, pripravené na efektívnu absorpciu a prenášanie sily/energie.

Ako pracovať s kĺbmi, udržiavať ich v pevných pozíciách a zároveň posilňovať a preniesť do pohybu, sa môžete naučiť v našom programe predpohybovej prípravy. V rámci tohto programu sa naučíte pracovať v stĺpcoch a osvojíte si aj ďalšie dva kľúče k bezbolestnému životu.

VIDEO: https://www.youtube.com/channel/UCTa8BSSzXvYQu0_pDI2gS9w/videos

 

Oskar Fatul je jediný pohybový špecialista svojho druhu v Česku a Slovensku. Päťročná prax s vrcholovými a mládežníckym športovcami. FATUL Human Performance je spoločnosť, ktorá bola založená, aby mohla aj verejnosť čerpať z vysokoúčinných metód na zoptimalizovanie pohybu a predchádzanie či zbavenie sa bolesti.

www.fatul.sk

Zdroj foto: archív Oskar Fatul

Redigovala: (sab)

Pridaj komentár