(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Keď musíte zo zdravotných dôvodov dlhodobo ležať, na niektorých častiach tela sa vám časom objavia červené fľaky. Tie neskôr prechádzajú do zapálených rán, až vredov.
Preležanina je pre človeka veľmi bolestivá, pretože často ide o otvorenú ranu. Navyše, na tejto rane musí ďalej ležať, čo len zhoršuje celkový stav.
Preležaniny (dekubity) patria k najčastejším zdravotným komplikáciám u dlhodobo chorých pacientov so zníženú mobilitou. Dostať sa k pravdivým číslam ohľadom preležaním, je pritom takmer nemožné.
Nemocnice neuvádzajú pravdivé počty preležanín
Oficiálne štatistiky hovoria, že najväčšie percento preležanín vzniká v domácom prostredí. Nemocnice uvádzajú zhruba 1 000 prípadov preležanín, ktoré pacienti nadobudli počas hospitalizácie.
Podľa Ľubice Kočanovej z Asociácie sestier a pacientov ASAP sú tieto dáta zavádzajúce. Jej osobná skúsenosť, a tiež súkromná štatistika, ktorú si viedla počas šiestich rokov, hovorí pravý opak.
„Nemocnice stále nepriznávajú všetky prípady preležanín. Pacientov totiž pustia domov bez toho, aby to uviedli v prepúšťacej správe. Dekubity patria k indikátorov kvality služieb nemocníc, a to by zhoršovalo ich výsledky v monitoringu. Preto viacero prípadov zamlčujú a poisťovniam nahlásia nižšie čísla.“
Nízke čísla o preležaninách, ktoré vznikli u pacientov počas pobytu v nemocnici, sú podľa odborníčky klamlivé a v žiadnom prípade neodzrkadľujú realitu. Čiastočne to vrhá zlé svetlo aj na domácu starostlivosť, ktorá za mnohé prípady nemôže, pretože dekubity vznikli už v nemocnici.
Upravujú sa aj štatistiky domácich preležanín
Podľa oficiálnych záznamov poisťovní, máme približne 8 – 9-tisíc pacientov s preležaninami, ktoré vznikli v domácom prostredí. No nemožno povedať, že by úplne všetky vznikli doma. Často sú pacienti v takomto stave prepustení už priamo z nemocnice.
Podľa Ľubice Kočanovej, tieto čísla môžu byť reálne, ale treba opäť počítať s určitou mierou skreslenia. Napríklad aj mobilná domáca ošetrovateľská starostlivosť ADOS môže počty v určitej miere upravovať, pretože sú za každý úkon v starostlivosti zvlášť platení.
Potom sa môže stať, že za vážnejší dekubit označia aj začervenané miesta, čo je však iba prvý stupeň preležaniny.
Preležaniny vznikajú už po dvoch hodinách
Z odborného hľadiska delíme preležaniny na 5 stupňov, podľa toho, ako je zasiahnutá pokožka. V prvom stupni vidíme na tele len červené ohraničené mapky, v poslednom je zasiahnuté aj tkanivo, svalstvo, či kosť.
Dekubity vznikajú vtedy, ak niektorou časťou tela dlhodobo tlačíme na tvrdú podložku. Prvý stupeň môže vzniknúť už do 2 hodín, čo sa prejaví ako červené otlačenie tela.
„Preležaniny sa najrýchlejšie vyvinú na pätách, zadku a chrbte, a to najmä po dlhšej, niekoľkohodinovej operácii. Pokiaľ pacient leží bez akéhokoľvek pohybu, už po dvoch dňoch môže vzniknúť nekrotický dekubit štvrtého stupňa, pri ktorom vidieť odumreté tkanivo,“ uvádza Ľ. Kočanová.
Preležaniny môžu vzniknúť aj pri používaní niektorých zdravotníckych pomôcok. Napríklad ak katéter tlačí stále na jednu časť tela, a nepohneme s ním, už po 2 hodinách sa objaví začervenanie pokožky.
Ako predchádzať preležaninám?
Liečba preležanín je pre pacienta nepríjemná a bolestivá, preto je oveľa dôležitejšia prevencia. Ľubica Kočanová upozorňuje, že každá rodina by mala po prepustení pacienta do domácej liečby dostať inštrukcie alebo brožúru, ktorá by vysvetľovala základné postupy.
Ak takéto informácie ľudia nedostanú, preventívne kroky by mali konzultovať s lekárom alebo pracovníkmi ADOS-u. Odborníčka v každom prípade radí, aby sme dodržiavali týchto 7 pravidiel:
- Polohovanie – pacient musí mať stabilnú polohu, aby sa nezošuchol. Počas dňa by ste mu mali pomáhať aj v tom, aby polohu niekoľkokrát zmenil.
- Hydratácia – aby bola koža pružná a pevná, pacient musí dodržiavať pitný režim, a teda vypiť denne aspoň 1,5 litra vody.
- Rehabilitácia – s odborníkmi prediskutujte vhodné cvičenia, v závislosti od choroby. Stačia jednoduché úkony, pri ktorých pacient mení polohu a udržiava sa v kondícii.
- Správna hygiena – pravidelné umývanie pokožky a používanie krémov bez parabénov. Tieto krémy nemajú mastný základ, aby nebránili pokožke v dýchaní. Postihnuté miesta nikdy nemasírujte, lebo podporíte vznik preležanín.
- Správne stravovanie – pacient musí konzumovať vyváženú stravu, bohatú najmä na prírodné vitamíny, ktoré prispievajú k prevencii.
- Podpora mobility – pomáhajte pacientovi v tom, aby sa postupne staval na vlastné nohy, nech vždy prejde aspoň pár krokov. Ak nemôžete byť stále k dispozícii, inštalujte rôzne podporné zariadenia, ako držadlá alebo stoličky, vďaka ktorým sa dá zmeniť poloha, alebo postaviť sa.
- Používanie pomôcok – pre dlhodobo chorých sú dôležité polohovateľné postele a matrace zo studenej peny. Taktiež zakúpte ochranné pomôcky, ktoré zabraňujú vzniku preležaniny na konkrétnom mieste.
Domáce ošetrovanie len po krátkom školení
Keď už dekubity vzniknú, treba začať s ich liečbou čo najskôr, aby nepostupovali do ďalších štádií. Rany môžu ošetrovať aj rodinní príslušníci, ale musia to vopred konzultovať s odborníkmi. Nikdy sa nepúšťajte do liečby bez toho, aby vás skúsený odborník informoval o správnom postupe.
„Ak zaregistrujete preležaninu, ihneď sa spojte so sestrou zo služby domáceho ošetrenia – tá spolupracuje s chirurgom. Lekár vám predpíše všetky potrebné pomôcky, ktoré dostanete na predpis a bez doplatkov. Potom vám sestra počas krátkeho domáceho školenia ukáže, ako správne ošetrovať tieto miesta a ako vymieňať materiál,“ uvádza Ľubica Kočanová.
Pri starostlivosti o pacienta s preležaninami je veľmi dôležitá sterilita. Počas výmeny materiálov dodržiavajte hygienické zásady. Pripravte si stolček, ktorý bude slúžiť ako sterilná ošetrovacia stanica.
Užitočné informácie nájdete aj tu: https://www.zomieranie.sk/files/pdf/semafor-web.pdf.