Rivotril je nedostupný v lekárňach. Aké majú pacienti možnosti?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Niekedy sa stáva, že liek vypadne z trhu a vy si ho nemôžete v lekárni vybrať, aj keď ho máte na recepte od lekára.

Nedávno táto situácia nastala s liekom Rivotril.

Ak užívate Rivotril, nemusíte sa obávať, nezostanete bez liečby.

Čo je Rivotril?

Rivotril sa používa na rôzne formy epilepsie, napríklad petit mal, ale aj pri atypických absenciách, myoklonických záchvatoch a atonických záchvatoch. V niektorých prípadoch sa môže užívať aj pri detských kŕčoch.

Menej frekventovane sa predpisuje pri grand mal epilepsii, jednoduchých a komplexných parciálnych záchvatoch. Rivotril mal svoje uplatnenie aj pri liečbe psychiatrických diagnóz.

Rivotril je liek s účinnou látkou klonazepam. Bol dostupný v dvoch liekových formách – tablety a kvapky. Tablety obsahujú 0,5 mg alebo 2 mg účinnej latky, v 1 ml kvapiek je 2,5 mg účinnej latky. Tablety bolo možné (podľa potreby) deliť na menšie dávky.

Ako sa zachovať, aby sme nezanedbali liečbu?

Ak ste boli nastavení na liečbu Rivotrilom a minuli sa vám zásoby, navštívte lekára, ktorý vám tento liek zväčša predpisuje. Odporúčame, aby ste lekára kontaktovali ešte predtým, ako sa vám liek úplne minie, aby vás postupne prestavil na inú liečbu.

Rivotril, podobne ako iné antiepileptiká, by nemal byť vysadený náhle, pretože hrozí zhoršenie ochorenia (napríklad sa môže objaviť epileptický záchvat), alebo sa objavia príznaky z vysadenia.

Príznaky z vysadenia liečby sú tým pravdepodobnejšie, čím bola liečba dlhšia a dávka vyššia.

Najčastejšie symptómy z vysadenia liečby:

Rivotril 2
Zdroj foto: AdobeStock.com

Objednať si Rivotril zo zahraničia?

Áno, je taká možnosť. Môžete požiadať o mimoriadny dovoz z krajiny, v ktorej je ešte Rivotril dostupný.

O tejto alternatíve sa podrobne informujte u svojho lekára. Lekár musí najskôr získať povolenie Ministerstva zdravotníctva na mimoriadny dovoz, úhradu Rivotrilu posúdia aj vo vašej zdravotnej poisťovni.

Vybrať si Rivotril v zahraničí?

Áno, je taká možnosť. Liek si môžete skúsiť vybrať v zahraničí, keďže lekársky predpis je platný vo všetkých krajinách Európskej únie. Ak o to budete mať záujem, lekár vám predpíše takzvaný „cezhraničný“ predpis.

Je to rovnaký predpis, ako sa používa v rámci Slovenska, musí obsahovať všetky potrebné údaje. Mali by ste však vedieť, že Rivotril nemusí byť v iných krajinách registrovaný alebo dostupný, prípadne sa predáva pod iným názvom.

Určite nemá Rivotril žiadna slovenská lekáreň?

Áno, niektorá ho môže mať. Je to síce časovo náročné, ale ak prejdete všetky väčšie lekárne v okolí, niekde môžu mať liek v zásobe.

Pamätajte však, že tým iba odložíte problém na neskôr, keďže výpadok Rivotrilu bude trvalý, a nie dočasný. Najlepšie preto bude, keď čo najskôr preberiete iné možnosti liečby s vaším lekárom.

Autorka je farmaceutka

Pridaj komentár