Rhinallergy: Účinný bojovník proti alergiám. Dajte sennej nádche do nosa!

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

S pekným počasím opäť prichádzajú sezónne alergické nádchy.

Ako ich poraziť?

Existuje na ne liek?

Poznáte liek Rhinallergy?

Ako ho užívať?

Aj keď iná sezóna, predsa rovnaká…

Sezónne peľové alergie sú najrozšírenejším alergickým ochorením. Alergickou nádchou dnes trpí približne každý piaty Slovák.

Alergické nádchy sa vracajú ako bumerang. Tento rok je ich prežívanie však úplne iné. Nosenie tvárových masiekrúšok (kvôli pandémii koronavírusu) podľa odborníkov prejavy alergie zmierňuje, na strane druhej – alergikom sa ťažšie dýcha, ťažšie si utierajú slziace oči či tečúci nos.

Ako si poradiť s každoročným trápením?

Nie je nádcha ako nádcha

Alergickú nádchu spúšťajú pele v prírode. Takúto nádchu odborne nazývame peľová alergia, resp. polinóza. Cez sliznicu nosa alebo očné spojivky sa do organizmu dostávajú drobné peľové zrnká, obsahujúce bielkoviny, ktoré naše telo rozoznáva ako alergén, a tak spúšťa alergickú reakciu.

„K prejavom peľovej alergie a alergického zápalu očí patria: vodnatý výtok z nosa alebo opuch sliznice a sťažené dýchanie nosom, slzenie, pálenie alebo svrbenie očí, často spojené aj s opuchom viečok, záchvatové kýchanie, kašeľ a svrbenie mäkkého podnebia,“ popisuje príznaky ochorenia MUDr. Ivana Poradová.

K častejším príznakom sa môžu pridružiť aj:

  • bolesti kĺbov,
  • svrbenie uší,
  • atopický ekzém,
  • migréna,
  • tráviace ťažkosti,
  • celková slabosť a únava.

Alergická nádcha sa – na rozdiel od klasickej nádchy, spôsobenej vírusmi alebo baktériami – líši v mnohých príznakoch. Má dramatický nástup, napríklad v podobe opuchnutého nosa, slzenia očí alebo sťaženého dýchania.

Rovnako rýchlo však dokáže ustúpiť. Prebieha aj bez zvýšenej telesnej teploty. Najintenzívnejšia je ráno a doobeda. Dobrými rozlišovacími znakmi sú aj záchvaty kýchania a silné svrbenie.

rhinallergy-alergia-na-peľ
Zdroj foto: AdobeStock.com

Každý má svoj alergén

Aj keď pri zvládaní sezónnej alergickej nádchy je najdôležitejšia liečba a dodržiavanie odporúčaní lekárov, pre pacienta je zásadné, aby poznal „svoj“ hlavný alergén.

Najčastejšia je u nás alergia na peľ tráv (asi 50 % prípadov), približne po 25 % pripadá na pacientov, ktorí sú alergickí na peľ drevín a bylín. Mnohí pacienti reagujú na viac druhov peľu (tzv. polyvalentné alergie).

MUDr. Ivana Poradová hovorí: „V marci a apríli sa na alergii podieľajú najmä pele kvitnúcich stromov – najčastejšie brezy, liesky a topole, zatiaľ čo v júli až septembri sú najsilnejšími alergénmi trávy – predovšetkým palina, lipnica, ambrózia, ale aj pšenica a jačmeň.“

Peľové spravodajstvo

Vo väčšine európskych krajín existuje peľová informačná služba, ktorá tvorí týždenné peľové spravodajstvo a prognózy na najbližší týždeň. Peľové spravodajstvo pre SR možno sledovať na www.alergia.skeurópsky monitoring na www.polleninfo.org.

Užívajte si život plnými dúškami – dajte sennej nádche do nosa!

Peľová alergia je ochorenie, ktorému sa nedá vyhnúť. Vdýchnutiu peľu v ovzduší sa totiž nedá zabrániť. Pozitívnou správou je, že správnou liečbou môžeme prejavy zmierniť, či úplne utlmiť.

Liečba alergie je však dlhodobá, no mnohí pacienti robia chybu, že sa liečia len v období, keď majú príznaky ochorenia. Liečbu a diagnostiku ochorenia zabezpečujú alergológovia.

Základným nefarmakologickým preventívnym i liečebným opatrením je eliminácia vyvolávajúcich alergénov. Jednoducho povedané – vyhýbame sa alergénom v takej miere, ako je to len možné.

Farmakologická liečba alergickej nádchy je komplexná

Jej cieľom je zmiernenie príznakov, aby sme pacientovi zabezpečili primeranú kvalitu života, ale aj zabránili zhoršovaniu stavuvzniku bronchiálnej astmy. Na liečbu alergickej nádchy sa používajú H1 antihistaminiká, nosové kortikoidy a kromóny, imunoterapia, ale aj homeopatická liečba.

Všetky symptómy, spojené s alergickou nádchou, vieme zdolať použitím lieku Rhinallergy. Homeopatia, ktorá je založená okrem iného na princípe podobnosti, názorne vysvetľuje účinkymožnosti použitia tohto lieku.

Alium cepa (cibuľa) pomáha pri vodnatom dráždivom výtoku z nosa, Ambrosia (kvet) pri slzení a svrbení očí, dráždivom kašli, Sabadilla (rastlina) pri opuchu najmä nosovej sliznice, Euphrasia (rastlina) pri opuchu a slzení očných viečok, Solidago (kvetina) je úspešná u ľudí, ktorí majú popri alergii aj pečeňové ťažkosti, a Histaminum potláča alergickú reakciu na úrovni bunky,“ konštatuje MUDr. I. Poradová.

Liek nevyvoláva ospalosť ani návyk, nemá lokálne vedľajšie účinky na sliznici dutiny ústnej, môžeme ho podávať už v detskom veku, aj tehotným ženám. Výhodou prípravku je jednoduché dávkovanie:

1 tabletu necháme 3 – 6x denne rozpustiť voľne v ústach.

„Rhinallergy je z bohatej ponuky homeopatických liekov „najodvážnejším bojovníkom“ v zdolávaní alergií. Ak sa s ním zoznámime, vieme, kedy ho nasadiť, v akej dávke a ako dlho ho užívať, cítime sa zrazu ako víťazi, ktorých nepriateľ, zvaný peľová alergia, trápil dlho, ale my sme našli úžasnú účinnú obranu,“ uzatvára MUDr. Ivana Poradová.

čistička-vzduchu-a-zvlhčovač-v-jednom
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dýchajte plnými dúškami – zopár dobrých rád, ako zatočiť s alergiou

  • Pravidelne sledujte peľové spravodajstvo.
  • V čase maximálneho výskytu alergizujúceho peľu obmedzte pohyb v prírode.
  • Po návrate z prírody sa osprchujte, umyte si vlasy (pretože v nich sa zachytí najviac peľu) a tvár, vymeňte si oblečenie.
  • Na pobyt vonku využívajte najmä čas po daždi.
  • Čističky a práčky vzduchu odstránia peľ vo vnútorných priestoroch.

Čo je Rhinallergy?

RHINALLERGY je homeopatický liek, ktorý sa používa na symptomatickú liečbu alergickej nádchy. Jeho komplexné zloženie pôsobí na všetky symptómy peľovej alergie. Hlavnými prednosťami lieku sú neutlmujúce účinky a prírodné zloženie.

RHINALLERGY je liekom prvej voľby, rovnako ide o doplňujúcu liečbu k antihistaminikám. Prípravok je vhodný pre všetkých bez obmedzenia – pre dojčatádeti, rovnako pre tehotné a dojčiace ženy.

Predtým, ako začnete užívať RHINALLERGY, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.

krabicka rhinallergy homeopatikum
Zdroj foto: Boiron

Pridaj komentár