Rany sa môžu hojiť ľahšie

Každá operácia je v podstate „plánovaným“ poranením. Rana pri operácii vzniká nevyhnutným zásahom lekára do organizmu, ktorým sa poškodia niektoré tkanivá a cievy. Na každé poranenie reaguje naše telo zápalom. Ide o obrannú reakciu, ktorej hlavným cieľom je odstránenie poškodených tkanív a ich náhrada novými. Podieľajú sa na ňom faktory zaisťujúce zrážanie krvi, cievny a lymfatický systém a najrôznejšie zložky imunity. Po operácii prebieha tzv. reparatívny zápal. Ideálne je, keď sa poškodenie a jeho následky zvládnu čo najrýchlejšie, keď zápal prebehne ako akútna reakcia, a bez následkov odoznie.

Diabetici, rátajte s rizikom

Rýchlosť hojenia do značnej miery závisí od rozsahu samotnej rany – dlhšie bude trvať zhojenie výmeny bedrového kĺbu ako napr. rany po vytrhnutí zubu. Navyše sa každému z nás hoja rany rôzne rýchlo. Niektorí jedinci majú aj vyššie riziko výskytu pooperačných komplikácií: sú to hlavne diabetici a obézni ľudia. K poruchám hojenia prispievajú cievne choroby (ateroskleróza, chronická žilná nedostatočnosť), ale tiež nedostatočná funkcia lymfatického systému. Rany sa všeobecne hoja horšie s pribúdajúcim vekom. Pooperačné rany obvykle sprevádzajú opuchy, krvné výrony a podliatiny, ktoré môžu spomaľovať hojenie, a sú tiež jednou z príčin bolesti. Závažnou komplikáciou býva preniknutie baktérií do rany, ktoré spôsobia infekciu – potom je často nevyhnutné nasadiť antibiotiká. Každá rana sa hojí jazvou. Predovšetkým pri plastických operáciách je pre výsledný kozmetický efekt dôležité, aby bol vzhľad pooperačnej jazvy čo najlepší.

Podporná liečba Wobenzymom

V procese hojenia rán patrí nezastupiteľné miesto proteolytickým enzýmom (štiepenie bielkoviny), ktoré má každý z nás vo svojom tele. Usmerňujú priebeh zápalu tak, aby prebehol čo najúčelnejšie a najrýchlejšie. V niektorých stresových situáciách, ku ktorým patria tiež operačné zákroky, tieto telu vlastné enzýmy už nestačia. Je preto vhodné ich podporiť dodaním enzýmov zvonku – prostredníctvom liekov systémovej enzymoterapie. Najznámejším z nich je Wobenzym, ktorý si ľudia vo svete kupujú už viac ako 40 rokov.Podporná liečba Wobenzymom urýchľuje vstrebávanie opuchov, krvných výronov a podliatín a zmierňuje bolesť. Skracuje dobu hojenia, posilňuje oslabenú imunitu a obmedzuje výskyt pooperačných komplikácií, ako je hnisanie rany alebo nadmerné jazvenie. Pokiaľ je pri liečení pooperačnej rany nevyhnutné podávať antibiotiká, enzýmy obsiahnuté vo Wobenzyme podporujú prienik antibiotík do tkanív, čím zvyšujú účinok liečby.

Enzýmy zlepšujú mikrocirkuláciu

Enzýmy obsiahnuté vo Wobenzyme zlepšujú mikrocirkuláciu (prúdenie krvi v najjemnejších vlásočniciach), ktorá je dôležitá pre dostatočné zásobenie hojacich sa tkanív kyslíkom a živinami. Zlepšujú tiež odplavovanie metabolických splodín z oblasti rany žilovým systémom a lymfatickými cievami. Predovšetkým dobrá funkcia lymfatického systému v oblasti rany je dôležitá pre dobré hojenie, pretože odvádza splodiny, ktoré majú väčšie molekuly, a nemôžu preto preniknúť do žilového systému. Podávanie Wobenzymu teda môže byť účinnou súčasťou komplexnej pooperačnej starostlivosti, ktorou je možné významne urýchliť ústup ťažkostí a skrátiť celkovú dobu hojenia.

Najlepší účinok dosiahneme, ak začneme užívať Wobenzym čo najskôr po operácii. Vždy by tomu ale mala predchádzať konzultácia s lekárom. Najmä u plánovaných operácií je vhodné poradiť sa s chirurgom včas. Niekedy sa totiž odporúča začať podávať Wobenzym už pred operáciou. Wobenzym sa stal štandardnou preventívnou aj liečebnou súčasťou zdravotnej starostlivosti mnohých športovcov, a netrénovaným jedincom pomáha zvládnuť následky zvýšenej záťaže. Včasné podávanie liekov systémovej enzýmoterapie výrazne urýchľuje vstrebávanie opuchu, krvných výronov a podliatín, podporuje ústup zápalových zmien, a tým aj bolesti. Lieky systémovej enzýmoterapie urýchľujú regeneráciu organizmu, zlepšujú prekrvenie svalov a využitie kyslíku v tkanivách, uľahčujú odbúravanie nežiaducich metabolitov. Včasné podávanie Wobenzymu zrýchľuje ústup zápalových prejavov a bolesti. Skracuje sa doba hojenia, pracovná neschopnosť a u športovcov výpadok z tréningu. Účinnosť Wobenzymu bola overená v desiatkach klinických štúdií.

Pridaj komentár