(Zdroj foto: AdobeStock.com)
O každej rakovine platí jedna vec: Čím skôr ju lekári diagnostikujú, tým je väčšia šanca na uzdravenie.
Rakovina krčka maternice je v prvom štádiu trvale vyliečiteľná až v 94 % prípadoch. Varovné však je, že práve na túto rakovinu u nás ročne ochorie približne 600 žien, a z nich až 200 zomrie.
Čo to pre nás znamená? V prvom rade nepodceňovať preventívne prehliadky u gynekológa, bez ohľadu na to, či máme 20 alebo 50 rokov.
Čo je to krčok maternice?
Je to pevný valcovitý útvar, s priemerom asi 2,5 cm, ktorý vyúsťuje do pošvy. Uprostred krčku je otvor – jamka. Označuje sa aj ako bránka, pretože sa dokáže otvoriť a zatvoriť.
V neplodnom období ženského cyklu zostáva krčok pevný a uzavretý, ale keď prichádza ovulácia, bránka sa jemne pootvorí. Časť krčka, ktorá je vysunutá do pošvy, zmäkne a spružnie.
Maternica je vtedy pripravená privítať spermie, aby oplodnili uvoľnené vajíčko. Po ovulácii sa bránka zasa uzatvorí a krčok sa vráti do pôvodnej polohy.
Krčok zohráva pomocnú úlohu aj pri pôrode. Podľa stupňa otvorenia bránky, vie pôrodník odhadnúť, kedy sa spustí pôrod.
Prečo vzniká rakovina krčka maternice?
Predrakovinové a rakovinové zmeny súvisia s infekciou HPV vírusom (Human Papilloma Virus – ľudský papilomavírus). Ten je zodpovedný za množstvo nádorových ochorení, pričom najznámejšia je práve rakovina krčka maternice.
HPV vírus sa prenáša ľahko a rýchlo, čo si zvyčajne ani nevšimneme, pretože sa to neprejaví žiadnymi príznakmi. Vírus pritom potichu napáda bunky epitelu, až nakoniec začne meniť ich DNA.
Už v tejto fáze môže preventívna prehliadka u gynekológa odhaliť nebezpečné zmeny. Vyšetrenie totiž zahŕňa aj ster z krčka maternice.
Zhubný nádor krčka maternice postihuje hlavne ženy do 50 rokov. Najväčší výskyt ochorenia je vo veku 35 až 45 rokov, no výnimkou nie sú ani ženy po 60-tke.
Čo je to HPV vírus?
Vo všeobecnosti bežná infekcia, s ktorou sa počas života stretne až 80 % žien i mužov. U žien môže infekcia do 10 až 15 rokov spôsobiť smrteľné ochorenie, niekedy i skôr.
HPV sa prenáša pohlavným stykom, alebo pri kontakte s infikovanou kožou vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Pred HPV vírusom sa môžeme chrániť očkovaním.
Príznaky rakoviny krčka maternice
Máloktorá žena pociťuje symptómy ochorenia pred odborným vyšetrením u gynekológa. Navyše, niektoré prejavy si hneď nespojíme so smrteľnou chorobou, myslíme skôr na niečo bežnejšie a menej vážne.
Čo si treba všímať?
- Opuchy nôh – v ranom štádiu rakoviny krčka maternice sa môže objaviť opuch na končatinách, najmä na nohách, a tiež bolesť a pocit mravčenia.
- Nezvyčajné krvácanie – spozornieť by ste mali, ak si všimnete vaginálne krvácanie medzi menštruáciami, alebo po pohlavnom styku. Odborníka by mali vyhľadať aj ženy po menopauze, ktoré spozorujú krvácanie.
- Nepríjemné pocity pri močení – pálenie alebo ostrá bolesť pri močení, nemusí znamenať „len“ infekciu, najmä ak sa opakuje aj po preliečení.
- Nezvyčajný výtok – výtok, ktorý páchne alebo má nezvyčajné zafarbenie, nie je ukazovateľom dobrého zdravia. Môže ísť o infekciu, ale aj príznak nádorového ochorenia.
- Bolesť počas pohlavného styku– existuje viacero príčin bolestivého sexu, jednou z nich je aj rakovina krčka maternice.
- Nepravidelný menštruačný cyklus (v plodnom veku) – jasný dôvod na návštevu gynekológa, aj mimo pravidelnej prevencie.
Únava a chudnutie
Aj toto sú podozrivé signály, ktoré netreba brať na ľahkú váhu. Únava alebo úbytok kilogramov síce môže mať rôzne vysvetlenia, ale pokiaľ sa k tomu pridružia vyššie uvedené ťažkosti, do úvahy prichádza aj rakovina krčka maternice.
Za vyčerpanosťou sa často skrýva významná strata červených krviniek. Naopak, zvyšuje sa počet bielych krviniek, ktoré chcú rakovinu zastaviť.
Vtedy môže vzniknúť anémia, čo sa prejaví ako nedostatok energie, strata chuti do jedla alebo chudnutie.
Najlepšia prevencia? Včasné zachytenie zmien na krčku maternice!
Pri rakovine krčka maternice zohráva prevencia ešte dôležitejšiu úlohu, ako pri iných chorobách. V hre je totiž aj plodnosť ženy. Preto je smutným faktom, že ani dnes nevie každá Slovenka o svojom nároku na cytologické vyšetrenie.
Na druhej strane, mnohé ženy toto vyšetrenie bagatelizujú. Už sme sa stretli s názormi, že ak žena dojčila dlhší čas, alebo porodila viac detí, nemôže dostať rakovinu pohlavných orgánov. A tak ženy, ktoré rodia pravidelne, ignorujú preventívky aj niekoľko rokov.
Skríningové vyšetrenie – ster z krčka maternice
Cytologické vyšetrenie krčka maternice je súčasťou preventívnej prehliadky vo veku 23 až 64 rokov. Prvé dva odbery (v živote pacientky) vykoná gynekológ v ročnom intervale.
Ak sú výsledky negatívne, stačí cytológiu opakovať v 3-ročnom intervale, a to až do veku 64 rokov. V prípade pozitívneho výsledku, lekár určí ďalší postup.
Ako prebieha cytologické vyšetrenie?
Lekár vám odoberie ster z krčka maternice pomocou špeciálnej kefky. Ďalší postup závisí od typu vyšetrenia. Pri bežnej, konvenčnej cytológii, sa odobratý materiál natrie na podložné sklíčko, zafixuje a odošle do laboratória.
Pri metóde „Liquid-Based“ cytológie (LBC) lekár vloží ster do nádobky so špeciálnym roztokom – do viálky, ktorú odošle do cytologického laboratória. Viac sa o tejto diagnostike dočítate nižšie.
Bonus pre mladé ženy: Už od 18 rokov
Vzhľadom na rastúci počet žien, ktoré trpia rakovinou krčka v mladom veku, vytvorila Zdravotná poisťovňa Union zaujímavý preventívny program. Svojim poistenkám uhrádza cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice nad rámec zákona už od 18. rokov. Viac informácii sa dozviete tu: https://www.union.sk/vysetrenie-steru-z-krcka-maternice.
Dievčatá a ženy, poistené v ZP UNION, môžu čerpať výhody aj z ďalšieho benefitu poisťovne. Majú nárok na cytologické vyšetrenie metódou LBC, a to bez doplatku. Viac o tejto možnosti sa dozviete na: https://www.union.sk/vysetrenie-LBC-bez-doplatku.
Čo je to LBC vyšetrenie?
Najmodernejšia metóda, ktorou dokážeme zachytiť bunky v predrakovinovom štádiu. Počítačom riadený mikroskop pracuje nepretržite 24 hodín a rozpozná aj tie najmenšie zmeny, ktoré by mohli ľudskému oku uniknúť. To však neznamená, že ster nevidí aj lekár – cytológ.
Ster pri „Liquid-Based“ cytológii prechádza automatizovaným procesom, ktorého výsledkom je čistejší a mikroskopicky ľahšie čitateľný náter. Tým klesá počet falošne negatívnych výsledkov.
Nadstavbové vyšetrenie vám môže ukázať i to, či máte vysokorizikový typ HPV, bunky s nádorovým potenciálom a pod.
Je vyšetrenie vhodné aj pre mňa?
Vyšetrenie je vhodné pre každú ženu, ktorá chce získať čo najvyššiu šancu na odhalenie prípadných predrakovinových zmien krčka maternice. Samozrejme, dôležité je aj odporúčanie od gynekológa, ktorý pozná váš zdravotný stav a anamnézu.
Poskytuje LBC aj váš gynekológ?
Na stránke https://www.union.sk/vysetrenie-LBC-bez-doplatku nájdete zoznam gynekológov, ktorí riešia cytologické vyšetrenie metódou „Liquid-Based“.
Gynekológovia odosielajú ster do Alpha medical alebo Cytopathos, pričom každý gynekológ si v týchto laboratóriách môže objednať bezplatnú viálku pre poistenku ZP Union.
Pozor! Ak ste poistenkou ZP Union a doplatok za vyšetrenie LBC metódou ste už uhradili, nemožno vám ho spätne preplatiť!
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.
Zdroje: